Search
Close this search box.

Zobacz również:

Zrównoważona uprawa kakao: Lidl potwierdza, że rolnictwo i ochrona środowiska mogą iść ze sobą w parze

kakao lidl 288 x 192Firma Lidl utworzyła ośrodek szkoleniowy PROCACAO dla rolników posiadających małe gospodarstwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Plantatorzy poznają tam przyjazne środowisku i nowoczesne techniki uprawy kakao, które pomogą w zwiększeniu zbiorów. Dzięki temu rolnicy będą mogli rozwijać swoje gospodarstwa przy jednoczesnym zachowaniu bioróżnorodności środowiska. 

Plantatorzy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej dowiadują się, w jaki sposób mogą przyczynić się do ochrony ekosystemu. Wybrzeże Kości Słoniowej pokrywa około 40% światowego zapotrzebowania na kakao. Łącznie sześć milionów ludzi w kraju zdanych jest na uprawę ziaren kakaowca. Po latach uprawy kakao przy użyciu przestarzałych metod rolniczych, istniejące plantacje rodzinne nie były już w stanie zapewnić plonów niezbędnych do uzyskania środków do życia. Z tego powodu w przeszłości doszło do nielegalnego wykarczowania obszarów lasów deszczowych pod nowe plantacje, a także do zniszczenia siedlisk wielu gatunków.

Lasy deszczowe i kakao

W ośrodku szkoleniowym Lidl PROCACAO plantatorzy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej dowiadują się, w jaki sposób mogą trwale pokryć zapotrzebowanie na kakao i przyczynić się do ochrony ważnego ekosystemu, jakim są lasy deszczowe.
Realizując ten projekt, Lidl potwierdza, że rolnictwo i ochrona środowiska mogą iść ze sobą w parze. Podstawą długoterminowej uprawy i zbioru surowców do produkcji żywności jest funkcjonujący ekosystem, który należy chronić. Dlatego Lidl już w 2012 roku opracował strategię zrównoważonego rozwoju, w ramach której koncentruje się na łańcuchu wartości i jego poszczególnych elementach.
Ośrodek szkoleniowy PROCACAO powstał we współpracy z GIZ (Niemieckie Towarzystwo na Rzecz Współpracy Międzynarodowej) i ANADER (Krajowa Agencja do Spraw Rozwoju Obszarów Wiejskich). Ośrodek ten jest niezależny finansowo, a uczestnicy kursu mogą dzielić się zdobytą wiedzą z pracownikami na własnych plantacjach kakao.

Nowoczesne i zrównoważone techniki uprawy

W ośrodku przeszkolono już 18 000 rolników posiadających małe gospodarstwa. Rolnicy nieodpłatnie uczą się nowoczesnych technik uprawy, w których – w miarę możliwości – nie stosuje się pestycydów. Celem jest stworzenie rolnictwa przyjaznego środowisku, które chroni własne gleby i las deszczowy. W przyszłości na plantacjach będą uprawiane również inne surowce, aby odciążyć gleby.
– Dzięki PROCACAO nasi rolnicy nauczyli się, że ich plantacje to przedsiębiorstwa, dzięki czemu zaczęli też uprawiać inne surowce. Ten projekt zmienił postrzeganie przez nich rolnictwa i dziś jesteśmy dumni, widząc efekty naszego projektu: świetne zbiory wysokiej jakości kakao – René Yao-Kouamé, trener w ramach projektu PROCACAO, komentuje pierwsze efekty szkoleń.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. materiały prasowe

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

Ekorynek TV