Search
Close this search box.

Zobacz również:

Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem

kropelek kolorowanka

 

 

Zabawa to najlepsza forma edukacji najmłodszych, a przy okazji promowania postawy proekologicznej. Prezentacja multimedialna, bajka i film edukacyjny, doświadczenia wykonywane przez dzieci oraz materiały edukacyjne to narzędzia pomagające w zdobywaniu wiedzy o racjonalnym korzystaniu z wody, a tym samym kształtowaniu właściwych zachowań w łazience i toalecie. Tak w skrócie prezentują się założenia Programu Edukacji Ekologicznej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.

 

Ekologia na wesoło

Przystępny i wesoły sposób przekazywania informacji o procesach uzdatniania wody i oczyszczania ścieków to szansa na edukację całego społeczeństwa, które nie zawsze świadomie i racjonalnie korzysta z tak cennego dobrodziejstwa jakim jest woda. Program Edukacji Ekologicznej ma na celu przybliżenie młodszym i starszym Warszawiakom jak pracochłonnymi i czasochłonnymi procesami są uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków. Ma również uświadomić, że codzienna postawa każdego z nas w zakresie korzystania z wody ma istotne znaczenie dla poprawy jakości życia w mieście i poprawy jakości otaczającego nas środowiska naturalnego.

 

Kropla drąży skałę czyli edukacja pod egidą Pana Kropelka

Program powstał w 2007 r. i trwa po dzień dzisiejszy. Jest tak popularny, że internetowe zapisy na cały semestr zajęć trwały niecałe 3 min. Od 2007 roku w zajęciach wzięło udział blisko 45 tys. dzieci. Materiały edukacyjne przystosowane są dla dzieci w różnym wieku, a program podzielony jest na etapy, tak by przekazywana wiedza trafiała do dużych i małych. Na potrzeby Programu stworzona została postać Pana Kropelka. Materiały edukacyjne w tym Komiks „Sedes to nie kosz na śmieci” wykorzystywany jest nie tylko przez dzieci ale również przez dorosłych w całej Polsce. Udział
w zajęciach oraz materiały edukacyjne są bezpłatne dla wszystkich dzieci.

 

Program „Podróże z Kropelkiem” realizowany jest w Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” oraz Oczyszczalni Ścieków „Czajka” w Warszawie. Mimo że skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół aglomeracji warszawskiej to w praktyce mogą z niego korzystać dzieci z całej Polski.
Program w  ciekawy i przystępny sposób wprowadza dzieci i młodzież w zagadnienia oczyszczania ścieków, uzdatniania wody i odpowiedzialnego korzystania z jej zasobów. Umiejętnie kształtuje proekologiczną świadomość nie tylko dzieci ale i dorosłych. Oprócz tego prezentuje właściwe wzorce zachowań w toalecie i w łazience. Na uznanie zasługują również pomysłowo zaprojektowane materiały edukacyjne jak na przykład komiks „Sedes to nie kosz na śmieci”, który z powodzeniem można zadedykować nie tylko dzieciom ale i wielu dorosłym.

 

 

Ekorynek TV