Search
Close this search box.

Zobacz również:

Z burzą nie ma żartów!

sky 1662470 960 720

fot. Pixabay.com

Burze to normalne w okresie wiosenno-letnim zjawisko atmosferyczne. Zdaniem części naukowców od pewnego czasu obserwujemy w Polsce wzrost poziomu zagrożenia burzowego. Chodzi tu o bardziej gwałtowny przebieg tego typu zjawisk, które coraz częściej występują w połączeniu z silnymi nawałnicami, powodując ogromne spustoszenia, tragedie i śmierć ludzi. 
Jak bezpiecznie przetrwać burzę. Jak uniknąć porażenia piorunem? Jak chronić zdrowie i życie?

W domu najbezpieczniej
Podczas burzy najbezpieczniej będzie nam w domu. Pozamykajmy jednak szczelnie wszystkie okna i drzwi zewnętrzne. Dodatkowo wyłączmy i odłączmy od gniazda zasilania odbiorniki energii elektrycznej i urządzenia (telewizor, anteny, laptop, komputer, router, radio, dvd, pralka – możliwie wszystko) bo zabezpieczenia, które posiadają nie chronią przed uderzeniem pioruna. Podczas burzy nie powinno się przebywać w pobliżu pieców, kominków, wentylatorów, a także urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych. W czasie burzy nie wolno podchodzić do okien i drzwi.

Poza domem
Unikaj otwartych przestrzeni. Będąc poza domem najbezpieczniejszym miejscem schronienia będzie samochód zaparkowany w odpowiednim miejscu – w żadnym wypadku pod drzewem lub słupem z linią wysokiego napięcia. Nie zaleca się jazdy samochodem podczas burzy. Gdy zatrzymasz się na poboczu drogi, włącz światła awaryjne, aby inni kierowcy mogli cię zobaczyć. Pozamykaj wszystkie okna w samochodzie.
Jeśli burza zaskoczyła Cię podczas spaceru poszukaj schronienia w jakimś budynku. W mieście unikaj drzew, słupów, masztów oraz bezpośredniego kontaktu z elementami metalowymi, takimi jak ogrodzenia, siatki, bramy. Poza miastem unikaj wzniesień, pagórków, akwenów i zbiorników wodnych, terenów podmokłych – pamiętaj, że woda jest doskonałym przewodnikiem prądu i zwiększa ryzyko porażenia. Poszukaj schronienia w zagłębieniach terenu, dolinie, w rowie lub wąwozie, pod wiaduktem lub pod mostem.

W lesie
Kiedy zauważymy burzę, powinniśmy natychmiast ewakuować się z terenu leśnego. Przebywanie w lesie zawsze wiąże się z ryzykiem porażenia piorunem. Jeśli jednak nie ma możliwości szybkiego opuszczenia lasu to to pamiętaj o unikaj wzniesień. Poszukaj w miarę bezpiecznego miejsca, jak najniżej usytuowanego wśród niższych drzew i „zwiń się w kulkę”. Odrzuć od siebie wszelkie przedmioty metalowe.

Na rowerze
Nie wyjeżdżamy rowerem gdy prognoza jest niekorzystna. Burza stanowić może dla nas realne zagrożenie nie tylko z powodu piorunów, ale także, a może nawet częściej z uwagi na ryzyko uderzenia przez spadające gałęzie czy nawet całe drzewa.
Jeśli jednak burza zastała nas w drodze lepiej zawczasu znaleźć odpowiednie miejsce do jej przeczekania. W czasie burzy przerwij jazdę. Nie wahaj się zapukać do okolicznych budynków (dom, sklep, kościół itp.) prosząc o możliwość schronienia. Alternatywnym schronieniem może być też wiata, np. zadaszony przystanek autobusowy. Możesz wejść nogami na ławkę, najczęściej wykonaną z plastiku stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie jako izolator. Ważne: oceń czy wiata lub przystanek jest odpowiednio solidny zwłaszcza przy silnym wietrze. Przeczekując burzę nie trzymaj roweru. Staraj się przebywać od niego w pewnej odległości.

Metoda 30/30
Metoda „30/30” to sprawdzona i często praktykowana zasada bezpieczeństwa podczas burzy. Mówi, że jeżeli grzmot słychać po błyskawicy w czasie krótszym niż 30 sekund, to należy szybko szukać schronienia. Pioruny bowiem mogą wyprzedzać burzę nawet o kilkanaście kilometrów i uderzyć, kiedy nie ma jeszcze chmur nad głową. Druga liczba 30 oznacza, że schronienia nie należy opuszczać wcześniej niż 30 minut po ostatnim grzmocie. Zbyt szybkie opuszczenie schronienia w przekonaniu, że burza już przeszła może skończyć się porażeniem.

Bezpiecznym krokiem
Jak twierdzą specjaliści podczas burzy powinno się chodzić małymi krokami (nie biegniemy), a jeżeli stoimy w miejscu, nasze nogi powinny być złączone. W czasie burzy nie wolno kłaść się na ziemi, tylko przykucnąć. Osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć. Nie wolno trzymać się za ręce.

Mapy burzowe
Polecamy internetowe serwisy i mapy burzowe. Dzięki nim można dowiedzieć się czy w okolicy w której przebywasz pojawi się burza, kiedy oraz z którego kierunku można się jej spodziewać. Serwisy dostępne są zarówno na komputerze jak i w telefonie komórkowym.

http://obserwatorzy.info/
https://www.lightningmaps.org

Ekorynek TV