Search
Close this search box.

Zobacz również:

Wystartował kolejny sezon ekologicznej wersji Formuły 1

formula e 288 x 192W miniony weekend rozpoczął się kolejny sezon ABB Formuły E, w której startują wyłącznie bolidy wyposażone w silniki elektryczne. To już kolejna odsłona tej rywalizacji zapoczątkowanej  pięć lat temu, we wrześniu 2014 r. Tegoroczny sezon został zainaugurowany na torze Riyadh Street Circuit w Arabii Saudyjskiej.

Wyścigi odbywają się, podobnie jak  w Formule 1, pod egidą FIA (Międzynarodowa Federacja Sportów Samochodowych). Pomysł proekologicznego podejścia do wyścigów samochodowych zrodził się z potrzeby wypromowania napędu elektrycznego. Marzenie, aby zawody motoryzacyjne odbywały się bez spalin i olbrzymiego hałasu stało się faktem.

Wyścig trwa 45 minut plus dodatkowe okrążenie. W tym czasie bolidy rozpędzają się do prawie 250 km/h. W pierwszych edycjach formuły E w czasie trwania wyścigu była możliwość wymiany baterii lub zmiana bolidu. Obecnie takiej możliwości już nie ma, wraz ze zmianą bolidu na nowej generacji Gen2 wydłużył się czas pracy baterii.

Poza umiejętnościami rajdowym kluczowa jest energooszczędna jazda . Pracują nad nią specjalne sztaby ludzi, którzy analizują każdy detal mogący wpłynąć na efektywność. Zdarza się, że niektórzy kierowcy nie dojeżdżają do mety, ze względu na nieekonomiczną jazdę.

Tak więc podczas rywalizacji liczy się przede wszystkim umiejętność odpowiedniego wykorzystania energii z baterii. Jest to kapitalne pole doświadczalne dla producentów z branży motoryzacyjne. Strategia, doświadczenie i wiedza są w tym przypadku niezwykle istotne, dlatego  zawody  w Formule  E są zazwyczaj bardzo emocjonujące.

Wśród kierowców mamy wielu zawodników, którzy jeszcze niedawno ścigali się na torach Formuły 1, Filipe Massa, Sebastien Buemi czy Nelson Piquet Jr radzą sobie w tym sporcie bardzo dobrze, ale niewątpliwą gwiazdą jest dwukrotny  tryumfator całej edycji Francuz Jean – Eric Vergne. Zwyciężył rok i dwa lata temu.

W tym sezonie odbędzie się 14 wyścigów, rywalizacja kończy się 26 lipca  2020 r. w Londynie. Wśród konstruktorów mamy takie uznane firmy jak BMW, AUDI, NISSAN, PORSCHE i debiutanta MERCEDESA.

W inauguracyjnych dwóch wyścigach w Arabii Saudyjskiej zwyciężali Brytyjczycy – w pierwszym zwyciężył Sam Bird, w kolejnym Alexander Sims, który  zwyciężył po raz pierwszy w karierze i został liderem.

Nad techniczną stroną całego przedsięwzięcia tzn. nad ładowaniem pojazdów, wszelkimi aspektami związanymi z elektromobilnością czuwa światowy lider w tej dziedzinie firma ABB.

Kolejny wyścig odbędzie się 18 stycznia w Chile.

JACEK SZCZĘSNY

Wyniki 2 wyścigu (Riyadh Street Circuit ) Arabia Saudyjska:

 1. Alexander Sims – BMW I Andretti – 30 okrążeń
 2. Maximilian Gunther – BMW i Andretti, strata do lidera + 1,389s
 3. Lukas di Grassi – Audi Sport ABT +2,817s
 4. Stoffel Vandoorne – Mercedes-Benz EQ + 3,581s
 5. Edoardo Mortara – ROKiT Venturi + 4,294s
 6. Oliver Rowland – Nissan e.dams +5,475s
 7. Nyck de Vries – Mercedes – Benz EQ + 7,318s
 8. Oliver Turney – NIO 333 + 16,544s
 9. Daniel Abt – Audi Sport ABT + 16,942S
 10. James Calado – Panasonic Jaguar + 17,221s
 11. Jean – Eric Vergne – DS. Techeetah + 19,394s
 12. Brendon Hartley – GEOX Dragon + 20,702s
 13. Antonio Felix da Costa – DS Techeetah + 22,634s
 14. Sebastien Buemi – Nissan e.dams + 26,291s
 15. Neel Jani – TAGHeuer Porsche + 27,493s
 16. Andre Lotterer – TAGHeuer Porsche + 29,046s
 17. Pascal Wehrlein – Mahindra + 25,290s
 18. Mich Evans – Panasonic Jaguar + 37,105s
 19. Ma Qinghua – NIO 333 FE Team + 45,758s
 20. Filipe Massa – ROKiT Venturi + 64,165s

nie ukończył – Nico Muller – GEOX Dragon

nie ukończył – Robin Frijns – Envision Virgin

nie ukończył – Sam Bird – Envision Virgin

nie wystartował – Jerome d’Ambrosio – Mahindra

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

Ekorynek TV