Search
Close this search box.

Zobacz również:

Wolontariat pracowniczy. Chcielibyśmy działać na rzecz innych – zniechęca brak czasu i biurokracja

ludzie z tyłu na chodniku 288 x 192Wolontariat zyskuje coraz większą popularność wśród pracowników. Zdecydowana większość Polaków zna to zjawisko i ma dla niego akceptującą postawę. By deklaracje przemienić w czyny potrzeba jednak zlikwidowania barier biurokratycznych, sami zaś pracownicy skarżą się na przepracowanie, które ogranicza ich energię.

Wśród głównych wyzwań w realizacji wolontariatu pracowniczego pracownicy wymieniają problem ze znalezieniem czasu na różnego rodzaju akcje, angażowanie współpracowników do działań oraz kwestie formalne – wynika z wstępnych rezultatów III Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego. Badanie przygotowało Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Centrum. Badanie przygotowano w związku z Dniem Wolontariatu, który był 5 grudnia.

Wolontariat pracowniczy w firmach

79 proc. osób zatrudnionych w dużych firmach zna pojęcie wolontariatu pracowniczego. W porównaniu z 2012 roku (kiedy opublikowano II edycję badania) nastąpił wzrost o 11 proc. Od tego czasu także o 10 proc zwiększyła się liczba dużych firm, posiadających programy wolontariatu pracowniczego.

 

wolontariat swiadomosc pojecia 750 x 421

 

Przeszkody i korzyści

Warto przyjrzeć się również działaniom utrudniającym wdrażanie programów wolontariatu pracowniczego. Prawie połowa ankietowanych pracowników wskazywała na brak czasu.

 

wolontariat wyzwania 600 x 670

Aż 88 proc. respondentów przyznaje, że posiadanie programu wolontariatu pracowniczego ma wpływ na postrzeganie swojego miejsca pracy. Najważniejszymi korzyściami wynikającymi z zaangażowania w różnego rodzaju akcje i inicjatywy są: zadowolenie z pomocy innym, możliwość poznania siebie oraz samorealizacja.
Organizatorzy badania: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie. Realizator badania: Puzzle Research. Partnerzy badania: Fundacja Orange, Fundacja Citi Handlowy im. L. Kronenberga.

RENATA KŁOSIŃSKA

Graf. Forum odpowiedzialnego Biznesu, fot. autor

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

Ekorynek TV