Międzynarodowe Targi Energetyki Wiatrowej WindEnergy Hamburg wraz z konferencją WindEurope (Hamburg, 25 – 28 września 2018 r.)
Materiał informacyjny Organizatora.
W ostatnich latach konieczność obniżenia kosztów produkcji turbin wiatrowych doprowadziła do ogromnego postępu technologicznego. Na przykład znacznie wzrosła wielkość turbin wiatrowych i średnica płatów wirnika, a wiele innych innowacji również przyczyniło się do zwiększenia wydajności i efektywności kosztowej. Wreszcie, wprowadzenie w coraz większej liczbie krajów na całym świecie systemów aukcyjnych do przeprowadzanie przetargów na projekty lądowe i morskie zwiększyło konkurencję i zapoczątkowało wyraźną tendencję spadkową cen w oparciu o koszty cyklu życia (projektu). Cały łańcuch produkcji znajduje się zatem obecnie pod ogromną presją obniżania kosztów. Podczas Global Wind Summit w Hamburgu branża pokaże i przedyskutuje, co można osiągnąć za pomocą obecnych i przyszłych technologii.
EVENT NA ŚWIATOWĄ SKALĘ
W dniach 25-28 września targi WindEnergy w Hamburgu, jako wiodące na świecie targi morskiej i lądowej energetyki wiatrowej, otworzą swoje podwoje dla ponad 1400 wystawców z całego świata. Jednocześnie na terenach targowych Messe Hamburg odbędzie się światowa konferencja energetyki wiatrowej WindEurope.
Ważnym czynnikiem umożliwiającym obniżenie kosztów jest trend do produkcji dużej liczby urządzeń. Zapewnia to również dobre wykorzystanie łańcucha dostaw. Z drugiej strony, ciągła presja na obniżanie kosztów zmusza dostawców urządzeń, deweloperów projektów, finansistów, radców prawnych i innych usługodawców do znajdowania najbardziej opłacalnych rozwiązań na aukcjach. Na kilku ważnych rynkach energii odnawialnej, na przykład w Niemczech i Indiach, lądowa energia wiatrowa i energia solarna konkurują ze sobą w coraz większym stopniu o najlepsze ceny na aukcjach. Na przykład pierwsza indyjska aukcja na energię wiatrową z instalacji lądowych o łącznym wolumenie 2 GW przyniosła ceny wynoszące zaledwie 2,44 INR (0,04 USD) za kWh. Dla porównania w 2018 r. taryfy na energię solarną również spadły do poziomu 2,97 INR/kWh. Na początku roku holenderski system licytacji był w stanie zakończyć procedurę przetargową na pierwszy bezdotacyjny projekt dotyczący morskiej energii wiatrowej – projekt 700-750 MW Hollandse Kust I&II. Szwedzki dostawca energii Vattenfall, wystawca na WindEnergy w Hamburgu, wyposaży offshore park w turbiny o mocy od 6 do 12 MW. Uruchomienie farmy wiatrowej planowane jest na 2022 rok. Wiodący dostawcy turbin i komponentów poinformują zwiedzających targi w Hamburgu o właściwościach urządzeń i ich przewagach nad konkurencją, szczególnie przy aukcjach.
PRODUKTY SPECYFICZNE DLA RYNKU
Kolejną coraz bardziej popularną strategią przemysłu siłowni wiatrowych są platformy modułowe o elastycznej mocy znamionowej i/lub różnych średnicach płatów wirnika i wysokościach piast dla turbin lądowych w celu spełnienia wymagań określonych na danych rynkach i przez różne warunki geograficzne. Średnia prędkość wiatru jest istotnym aspektem rozwoju produktu i ważną zmienną dla ukierunkowanej konfiguracji turbin w celu osiągnięcia optymalnej efektywności kosztowej. Na przykład GE Renewable Energy oferuje platformę o mocy 2 MW o elastycznej mocy znamionowej od 2 do 2,7 MW i średnicy płatów wirnika 116 metrów lub o mocy znamionowej 2,2-2,5 MW i średnicy płatów wirnika 127 metrów.
Również inni wystawcy przedstawią na wiodących targach WindEnergy informacje na temat szczególnych cech swoich platform turbinowych oraz możliwości ich konfiguracji. „W razie potrzeby Siemens Gamesa opracowuje specjalne produkty dostosowane do potrzeb danego rynku. Na przykład wprowadzona w kwietniu turbina SG 2.1-122 o mocy 2,1 MW z płatami wirnika o średnicy 122-metrów została specjalnie zaprojektowana na rynek indyjski, uzupełniając nasz model SG 2.0-114. Na rynek amerykański wprowadziliśmy model SG 2,7-129 o mocy 2,7 MW dla średnich prędkości wiatru. Trwają prace nad nową platformą turbin z przekładnią o mocy od 4MW i elastycznej mocy nominalnej”, wyjaśnia Ricardo Chocarro, dyrektor generalny Onshore w firmie Siemens Gamesa. Ponadto liczni dostawcy wystawiający się w Hamburgu rozpoczęli produkcję nowej superklasy lądowych siłowni wiatrowych o mocy od 4 do 5 MW i średnicy płatów wirnika do 160 metrów.
ZAKŁADY PRODUKCYJNE NA MIEJSCU
Przeniesienie produkcji na rynki docelowe jest kolejną kluczową kwestią dla przemysłu energii wiatrowej, ponieważ takie jest oczekiwanie wielu rynków, zwłaszcza rynków wschodzących. Indie są typowym słabym rynkiem dla energetyki wiatrowej, a jednocześnie drugim co do wielkości rynkiem Azji. Wystawcy na WindEnergy w Hamburgu, tacy jak Nordex Acciona, Senvion, Siemens Gamesa i Vestas produkują swoje modele nisko- i średniowydajnych siłowni wiatrowych o mocy od 2 MW na miejscu. Ma to pozytywny wpływ na koszty inwestycji i ogólną opłacalność projektów. Przy typowym zakresie wydajności znamionowej 175-205 W/m2 urządzenia te zapewniają maksymalną wydajność roczną, a tym samym przyczyniają się do wysokiej długoterminowej opłacalności. Turbiny wiatrowe Nordex Acciona o mocy 3MW serii AW3000 to najpotężniejsze turbiny wiatrowe produkowane w Indiach. Model AW140/3000 o średnicy wirnika 140 metrów (195 W/m2) jest nowym okrętem flagowym na aukcjach. Enercon ogłosił ponowne wejście na rynek indyjski z modelem EP3 o mocy 3,5 MW. Pierwsze turbiny wiatrowe mają zostać zainstalowane na początku 2020 r.
Komponenty dostosowane do specjalnych wymagań konkretnych rynków to kolejny klucz do oszczędności kosztów. Przykład Argentyny: rząd zamierza wybudować tam do 2025 r. lądowe turbiny wiatrowe o łącznej mocy 6-7 GW. Tym samym ten kraj stanie się w nadchodzących latach drugim co do wielkości rynkiem energii wiatrowej w Ameryce Łacińskiej. Kilku wystawców na WindEnergy w Hamburgu ma konkretne plany związane z tym młodym, ale szybko rozwijającym się rynkiem. Dobrze znanymi przeszkodami w rozwoju są jednak nadal niewystarczająca infrastruktura portowa i brak specjalnych dźwigów, które są konieczne na południu przede wszystkim ze względu na bardzo wysokie średnie prędkości wiatru sięgające 12 m/s. W Argentynie Enercon będzie korzystał z innowacyjnych żurawi samowznoszących i skręcanych masztów stalowych – technologii, którymi dysponuje firma po przejęciu producenta żurawi Lagerwey.Umożliwi to uniknąć kosztownych przestojów związanych z warunkami pogodowymi podczas instalacji. Enercon wprowadzi również na rynek nowy model siłowni wiatrowej EP3 o mocy 4 MW E-126.
SKUPIONA WIEDZA FACHOWA NA KONFERENCJI WINDEUROPE
Podczas kilku prezentacji na światowej konferencji WindEurope w Hamburgu goście branżowi dowiedzą się również, w jaki sposób firmy działają z powodzeniem na rynkach zdominowanych przez aukcje. Trzeciego dnia odbędą się warsztaty i wykłady takie jak „Designing auctions: What we have learned and where we should go“ (Projektowanie aukcji: Czego się nauczyliśmy i dokąd zmierzamy) lub „Risk mitigation in a merchant world“ (Ograniczanie ryzyka w świecie handlu) i „Under pressure? The impacts of LCOE reductions on the supply chain“. (Pod presją? Wpływ redukcji kosztów pracy na łańcuch dostaw).
Przegląd całego programu konferencji jest dostępny w Internecie pod adresem https://windeurope.org/summit2018/conference/programme/
Przydatne linki:
Strona targów WindEnergy https://www.windenergyhamburg.com/
Strona konferencji WindEurope https://windeurope.org/summit2018/
Kontakt z Organizatorem
Bliższe informacji na temat wydarzenia udziela Oficjalne Przedstawicielstwo Targów Hamburskich w Polsce, ul. Gibalskiego 21, 01-190 Warszawa, e-maill: karas@eurotargi.com Tel. 22 620 71 98