Search
Close this search box.

Zobacz również:

W cztery lata Polacy pokochali płacenie rachunków online. Korzysta środowisko, zyskuje portfel

mobilnie smartfon 288 na 192 paypalNa przestrzeni ostatnich czterech lat widać, że wzrosło zainteresowanie wygodnymi, elektronicznymi formami płatności za rachunki. Online swoje rachunki rozlicza już 85 proc. płacących, z czego 78 proc. zleca przelewy elektroniczne a 7 proc. korzysta z elektronicznych biur obsługi klienta.

Liczba comiesięcznych zobowiązań przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego oscyluje między 3 a 6. Zdecydowana większość badanych Polaków deklaruje, że opłaca swoje rachunki przez internet. I płaci je coraz szybciej – wynika z badania Autopay Research “Jak płacimy rachunki”.
Rachunki na poczcie opłaca co szósty badany, podobnie jest w przypadku opłat w banku. Z polecenia przelewu korzysta 12 proc. respondentów (odpowiedzi dotyczą zarówno poleceń zapłaty ustawionych online, jak i w fizycznych punktach).

Kiedy płacimy rachunki?

Większość gospodarstw domowych (39 proc.) reguluje należności za rachunki zbiorczo, raz w miesiącu. Prawie co piąte gospodarstwo domowe czeka z płatnościami do ich ostatecznego terminu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Widocznie wzrosła za to grupa opłacająca bieżące faktury tuż po ich otrzymaniu – z 18 proc. w ubiegłym roku, do 23 proc. w roku 2019.
– Analizując dane z poprzednich lat widać, że coraz częściej płacimy rachunki od razu po ich otrzymaniu. Jeszcze w 2016 robił tak co dziesiąty Polak, obecnie to nawyk co czwartego badanego. Wyraźnie szybciej płacą młodsi respondenci. Wygodne sposoby płatności oferowane przez wystawców faktur sprawiają, że klienci mogą zrobić przelew od razu po otrzymaniu faktur, szczególnie jeśli przychodzą one mailowo – zauważa Sylwia Frydel, ekspertka Blue Media.

Kobiety bardziej odpowiedzialne

W 2019 roku nadal to kobiety najczęściej odpowiadają za regulowanie należności swojego gospodarstwa domowego. Tendencja jest jednak spadkowa – rok do roku wzrasta bowiem odsetek mężczyzn, którzy podejmują się tego obowiązku. O ile w 2016 r. niespełna co czwarty mężczyzna opłacał rachunki, w 2019 r. jest to już niemal co trzeci. W co czwartym gospodarstwie domowym nie ma reguł dotyczących tego, kto płaci rachunki.

Połowa z nas zapomina o rachunkach

Prawie co drugi badany zapominał o zapłaceniu jakiegoś rachunku lub opłacił go po terminie. Jako główny powód takiego stanu rzeczy respondenci wskazują natłok codziennych spraw (73 proc.). Drugim, najczęstszym powodem jest brak środków na koncie – taka sytuacja przydarzyła się 30 proc.
Niepokojący jest stan pamięci 13 proc. Polaków, którzy nie pamiętają, czy zdarzyło im się zapomnieć o jakimś rachunku.
Raport jest częścią większego badania Autopay Research “Innowacje finansowe 2019”, zrealizowanego metodą CAWI (internetowe wywiady) przez agencją badawczą Satisface na grupie 1109 respondentów. Autopay Research to marka należąca do Blue Media.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. materiały prasowe

Ekorynek TV