Search
Close this search box.

Zobacz również:

Transmisja online z gniazda bocianów czarnych

bockiBociany czarne, gniazdujące na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, można podpatrywać online. Dokładna lokalizacja gniazd trzymana jest w tajemnicy, aby chronić ptaki przed intruzami. W najbliższych dniach samica złoży jaja, a po miesiącu wyklują się młode.

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy w województwie łódzkim wytypowali dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych. W marcu w każdej z lokalizacji w głębi lasu – na dębie i sośnie – na wysokości powyżej 30 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się, kiedy bocianów czarnych nie było jeszcze w kraju i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Bociany przyleciały do gniazd, ale tegoroczna pogoda nie sprzyjała lęgom. Ptaki zaledwie kilka dni temu wykonywały taniec godowy na gnieździe i rozpoczęły nadbudowę gniazd, znosząc mech i gałęzie. „Jeżeli wszystko pójdzie dobrze w gnieździe powinny pojawić się jaja” – informuje Hanna Bednarek-Kolasińska – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

 

Transmisja jest dostępna na stronie: lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne. Znajdują się tam też ciekawostki przyrodnicze o bocianie czarnym, ich zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych czy zasięgu występowania. Internauci, którzy zaobserwowali ciekawe zachowanie bocianów mogą zrobić screen i wysłać go na adres: rzecznik@lodz.lasy.gov.pl . Najciekawsze będą umieszczone na stronie http://www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne oraz https://www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele. W 1966 liczebność całkowitą szacowano na 500 – 530 par lęgowych. W latach 1981-1982 było to 800-900 par lęgowych. Aktualnie liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400-1600 par. Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest około 1000 leśników w całej Polsce. 90 proc. populacji zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część Karpaty i Sudety. Obszar Polski jest położony w centrum zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie i stanowi blisko 25 proc. jego populacji w granicach UE.

Transmisja online z gniazda naszych tajemniczych ptaków to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Komitetu Ochrony Orłów. Osłonę naukową projektu prowadzi pracownik Uniwersytetu Łódzkiego prof. Piotr Zieliński.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ekorynek TV