Search
Close this search box.

Zobacz również:

Szczyt MAE w Paryżu. Michał Kurtyka minister klimatu za sprawiedliwą transformacją energetyczną

mae kurtyka 288 x 192Rozpoczęty w poniedziałek 2 grudnia Szczyt Klimatyczny COP25 w Madrycie nie jest jedynym ważnym wydarzeniem dotyczącym środowiska. Kilka dni później, po przekazaniu prezydencji COP25 Chile, minister Michał Kurtyka przewodniczył obradom Międzynarodowej Agencji Energetycznej w Paryżu.

Określenie priorytetów pracy i analityki Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) na kolejne dwa lata, a także zestawienie priorytetów sektorowych największych przedsiębiorstw energetycznych świata z politykami i planami rządów to główny cel posiedzenia Rady Zarządzającej MAE na szczeblu ministerialnym, któremu przewodniczył minister klimatu Michał Kurtyka. Spotkanie odbyło się w czwartek i piątek 5-6 grudnia 2019 r. w Paryżu.

Sprawiedliwa transformacja energetyczna

Otwierając ministerialny szczyt MAE 2019, minister Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że transformacja systemów energetycznych i ochrona klimatu to zadania, które wymagają przemyślanego planu i które nie mogą się odbyć bez sektora energetycznego i inwestycji w infrastrukturę energetyczną.
– Transformacja energetyczna jest niezbędna, ale aby mogła się udać, musi być sprawiedliwa. Tak aby jej koszty były jak najmniej odczuwalne dla społeczeństwa – zaznaczył Michał Kurtyka.

 

mae kurtyka paryz 750 x 499

Podkreślił on również rolę Międzynarodowej Agencji Energetycznej w tworzeniu i wyznaczaniu najnowszych kierunków w obszarze energii – Dzięki MAE wiemy, jak zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. Uczymy się tego dzięki takim publikacjom jak np. „World Energy Outlook”. To, co zawdzięczamy Agencji, to oparta na faktach i bezstronna analiza dot. tematów energetycznych, która pomaga w podejmowaniu rozsądnych decyzji politycznych – powiedział.

Energia dla Afryki

Minister klimatu Michał Kurtyka, w czasie szczytu MAE wziął m.in. udział w dyskusji dotyczącej kontynentu afrykańskiego, w trakcie którego podkreślił, że świat energii przechodzi zasadniczą transformację, a Afryka będzie odgrywać kluczową rolę w tym procesie.
– Afryka, jako jeden z najszybciej rozwijających się rynków energii, stoi w obliczu szybkiego wzrostu zapotrzebowania na energię. Zrównoważony rozwój gospodarczy kontynentu jest niezbędny, aby zaspokoić potrzeby wzrostu populacji – powiedział Michał Kurtyka. – Kontynent afrykański ma dostęp do zasobów odnawialnych i gazu ziemnego na wielu obszarach. Obecnie są one jednak wykorzystywane w niewystarczającym stopniu. Wyzwaniem dla rządów jest zwiększenie zaufania do takich inwestycji – dodał minister.

Technologia wodorowa

Minister klimatu otworzył też spotkanie „Wodór: priorytety krótkookresowe dla rządów i przemysłu”. W opinii ministra Kurtyki wodór jest jednym z rozwiązań energetycznych, które mogą przyczynić się do rozwoju ekologicznego transportu.
– Aby osiągnąć wymagane ograniczenie emisji w sektorze transportu, konieczne jest przejście na odnawialne lub niskoemisyjne nośniki energii. Wodór ma do odegrania istotną rolę w realizacji tego celu – powiedział Michał Kurtyka.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. Ministerstwo Klimatu

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

 

Ekorynek TV