Search
Close this search box.

Zobacz również:

Usypiająca przejażdżka, stary sprawdzony sposób na ukołysanie naszych dzieci do snu, obecnie w nowoczesnym i ekologicznym wydaniu

leafWedług badań przeprowadzonych przez „Explain the Market” zleconych przez Nissana obejmujących  7500 konsumentów w zachodniej Europie 60% rodziców przyznaje się do stosowania przejażdżki samochodem jako sposobu na usypianie dziecka. Japoński producent wymyślił pierwszą na świecie kołysankę z zerową emisją: ścieżkę dźwiękową, która łączy dźwięki Nissana LEAF z częstotliwościami wytwarzanymi przez szumiący silnik spalinowy, tworząc hipnotyczny krajobraz dźwiękowy dla zdenerwowanych dzieci. 70% respondentów deklaruje, że mieliby mniejsze poczucie winy, urządzając usypiające przejażdżki samochodem elektrycznym dzięki któremu możemy uniknąć emisji nawet 70 000 g CO2 w skali roku. Dodatkowo Nissan LEAF oferuje płynniejszą i bezpieczniejszą jazdę dzięki funkcji e‑Pedal i technologii ProPILOT

Nissan spieszy na ratunek wykończonym rodzicom z całej Europy

Producent proponuje niewzbudzające poczucia winy rozwiązanie dla tych, którzy często korzystają z usypiających przejażdżek, by łagodnie ukołysać dziecko do snu. Oto Nissan LEAF Dream Drive, pierwsza na świecie bezemisyjna kołysanka, opracowana przez inżynierów Nissana we współpracy z reżyserem dźwięku i trenerem snu Tomem Middletonem. Naśladuje ona łagodny pomruk silnika spalinowego, który podobno ma usypiający wpływ na dzieci, oczywiście bez emisji CO2.

Nowe badania ujawniły, że rodzice w całej Europie cierpią na frustrujący niedobór snu. Większości (65%) rodziców dziecka w wieku do dwóch lat musi wystarczyć niespełna pięć godzin snu w nocy, a 60% przyznaje, że decyduje się na usypianie dziecka przejażdżką samochodem. Ponad połowa rodziców (57%) robi to przynajmniej raz w tygodniu .

Analizując powody, dla których rodzice wierzą w skuteczność tej metody, Nissan ustalił, że 70%  rodziców uważa, iż chodzi o kołysanie wywołane ruchem pojazdu. W rzeczywistości jednak dzieci chętniej zasypiają w samochodzie pod wpływem kojącej częstotliwości dźwięku emitowanego przez silnik spalinowy. Zdaniem eksperta, Paula Speed-Andrewsa, dyrektora ds. analizy hałasu i wibracji w firmie Nissan: „samochód elektryczny, taki jak Nissan LEAF, jest lepszym wyborem na usypiającą przejażdżkę, chociaż mamy świadomość, że cisza panująca podczas jazdy może nie być tak skuteczna jak odgłos pracy silnika spalinowego. Takie silniki emitują odgłosy o określonej częstotliwości, kombinację tonów białych, różowych i brązowych, która składa się na pejzaż dźwiękowy działający szczególnie kojąco i uspokajająco na dzieci”.

Po pierwsze ekologia 

Częste usypiające przejażdżki samochodem z silnikiem spalinowym mogą prowadzić do zwiększenia śladu węglowego. Rocznie rodzice mogą emitować w ten sposób nawet 70 000 g CO2 . Jednak 70% europejskich rodziców deklaruje, że ich poczucie winy związanej z usypiającymi przejażdżkami byłoby mniejsze, gdyby w tym celu korzystali z samochodu elektrycznego. Chcą oni także dawać lepszy ekologiczny przykład swoim dzieciom.

Starając się zaoferować rozwiązanie, Nissan podjął współpracę ze znanym reżyserem dźwięku i trenerem snu Tomem Middletonem. Tak powstała Nissan LEAF Dream Drive — pierwsza bezemisyjna kołysanka i cały album dla marudzących dzieci, zawierający pięć trzyminutowych utworów zsynchronizowanych z dźwiękami zaawansowanej pokładowej technologii dostępnej w elektrycznym Nissanie LEAF.

W bezemisyjnej kołysance Nissana połączono wyniki badań nad wczesnym rozwojem zmysłu słuchu z kreatywną strategią. Inspiracją były też dźwięki emitowane przez Nissana LEAF, zarówno w pasmie słyszalnym, jak i niesłyszalnym” — mówi reżyser dźwięku, Tom Middleton. „Wspólnie z Nissanem odnajdujemy innowacyjne, zdrowe i bezpieczne metody wykorzystania funkcjonalnych odgłosów samochodu elektrycznego także poza samym pojazdem, inspirując projektowanie nowej generacji celowych i podporządkowanych potrzebom człowieka rozwiązań i funkcji w samochodzie”.

Tom Middleton dodał: „To pierwsza na świecie współpraca, w której głównym wykonawcą jest samochód. Oprócz częstotliwości odgłosów pracy silnika spalinowego, które mogą usłyszeć tylko dzieci i które pomagają im zasnąć — cała reszta to orkiestra dźwięków i rytmów pochodzących z wnętrza i nadwozia Nissana LEAF”.

Usypiająca przejażdżka Nissanem LEAF może także pomóc w zrelaksowaniu się samym rodzicom.

Brak emisji z układu wydechowego oraz funkcja e‑Pedal pozwalają cieszyć się wyższym komfortem jazdy wynikającym z płynności ruchu oraz możliwości przyspieszania i hamowania przy użyciu tylko jednego pedału.

Ponadto system ProPILOT ogranicza stres kierowcy i sprawia, że nocna usypiająca przejażdżka jest bardziej komfortowa i bezpieczna. Rodzicowi łatwiej jest utrzymywać stałą prędkość, odległość od poprzedzającego pojazdu i pozycję pośrodku pasa ruchu.

Nissan Dream Drive to przykład wykorzystania dźwięku i innych bodźców zmysłowych do poprawy jakości życia. Zamierzony efekt osiągnięto dzięki połączeniu zdobyczy nauki o wielozmysłowym postrzeganiu, technologii immersyjnych oraz projektowania akustycznego pod kątem wykorzystania nowych szans na poprawę dobrego samopoczucia dzięki mobilności” — powiedział Ari Peralta, interdyscyplinarny naukowiec, który pomagał w prowadzeniu badań na potrzeby projektu. „Nasze pierwsze dzieło — Nissan LEAF Dream Drive, stworzone wspólnie z Nissanem — może pomóc cierpiącym na niedobór snu rodzicom w całej Europie”.

Rodzice mogą podłączyć swoje smartfony do Nissana LEAF przez Android Auto i Apple CarPlay, aby pobrać kołysankę z takich platform jak Apple Music, Spotify. SoundCloud, YouTube lub Deezer.

Bezemisyjnej kołysanki można posłuchać na platformach strumieniowych, wymienionych na stronie: https://lifetracks.lnk.to/NissanLEAFDreamDrive.

Jacek Król

Ekorynek TV