Search
Close this search box.

Zobacz również:

Światowa premiera Mitsubishi D:X CONCEPT podczas Japan Mobility Show 2023

mitsubishi dx concept 2 Firma Mitsubishi Motors Corporation wybrałą salon Japan Mobility Show 2023 na światową premierę zelektryfikowanego crossovera MPV Mitsubishi D:X Concept. Podczas konferencji prasowej Takao Kato, prezes i dyrektor generalny Mitsubishi Motors, powiedział: „Mitsubishi D:X Concept to samochód koncepcyjny, który łączy w sobie najlepsze technologie Mitsubishi Motors – w szczególności nasz zelektryfikowany układ napędowy i układ przeniesienia napędu na wszystkie koła – z myślą o urzeczywistnieniu społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. Będziemy nadal zapewniać satysfakcjonujący mobilny styl życia, który obudzi w kierowcach ducha przygody i przysporzy pozytywnych emocji wszystkim pasażerom.”

Model koncepcyjny

Mitsubishi D:X Concept, zaprojektowany z myślą o stworzeniu modelu Delica przyszłości, to zelektryfikowany crossover MPV, który ucieleśnia ducha Mitsubishi Motors i inspiruje do przygody. Model Mitsubishi D:X Concept łączy w sobie wygodną, przyjemną i przestronną przestrzeń kabiny MPV z doskonałymi właściwościami jezdnymi SUV-a, a także pozwala cieszyć się mocą i komfortem jazdy z napędem PHEV, co daje nieograniczone możliwości korzystania z aktywnej mobilności i czyni z niego niezawodnego towarzysza najróżniejszych przygód.

  • Projekt będący ucieleśnieniem hasła „Maksimum przestrzeni i bezpieczeństwa dla człowieka, maksimum możliwości terenowych przygód bez ograniczeń”.

Mitsubishi D:X Concept, dziedziczy przestronne wnętrze i wysoki poziom bezpieczeństwa modelu Delica, przenosząc je w przyszłość, a co za tym idzie, oferuje niezwykle przestronną kabinę i nadwozie zapewniające ochronę pasażerów. Zaprojektowano je zgodnie z koncepcją „Maksimum przestrzeni i bezpieczeństwa dla człowieka, maksimum możliwości terenowych przygód bez ograniczeń”. Charakter modelu Delica wyraża grafika na bocznych szybach, rozciągająca się od przedniej części kabiny do słupka D oraz na masywnym słupku D. Przestronność jest także zasługą przedniej szyby, która zawija się w dolnej części aż na maskę. Pokaźne błotniki i opony o dużych rozmiarach dają poczucie siły, a przednie i tylne płyty ochrony podwozia oraz osłony stopni bocznych gwarantują doskonałe parametry na drodze, a także bezpieczną i pewną jazdę nawet w trudnych warunkach drogowych.

Koncepcja przedniej części nadwozia Dynamic Shield, która wyraża potężne osiągi i bezpieczeństwo – zarówno pasażerów, jak i samochodu – została jeszcze bardziej dopracowana, by chronić kabinę poprzez zintegrowaną osłonę, która rozciąga się na boki i łączy z płytą podzderzakową, dającą dodatkową ochronę.

Projekcyjne reflektory laserowe stanowią element charakterystycznych świateł w kształcie litery T, które rozciągają się na boki, poszerzając optycznie sylwetkę z przodu. Niezwykle wydajne światła pozwalają kierowcy na dokładną ocenę warunków drogowych przed pojazdem, uspokajając atmosferę podczas prowadzenia nawet na wąskich drogach.

mitsubishi dx concept 4 Kolor nadwozia to luksusowa miedź zapożyczona z elementów stylu glampingowego, z nową półbłyszczącą teksturą, która podkreśla wysoką jakość.

  • Wygodna, komfortowa i przestronna kabina samochodu MPV

Przestronne wnętrze typu monobox zapewnia dużo miejsca dla wszystkich pasażerów. Obrotowe fotele o panoramicznym kształcie, które poruszają się w górę i w dół, a także przednia szyba, przechodząca w przezroczystą maskę, które zapewniają otwarte, szerokie pole widzenia, tworzą zawieszony w powietrzu kokpit, oferujący niespotykane dotąd wrażenia. Panoramiczne fotele można przesuwać w górę i w dół, aby uzyskać optymalną pozycję siedzącą. Wysoka linia wzroku gwarantuje doskonałą widoczność do przodu, co ułatwia prowadzenie pojazdu i daje poczucie otwartej przestrzeni. Podczas przerw przednie fotele można obrócić tyłem do kierunku jazdy, aby stworzyć przestrzeń, w której wszyscy pasażerowie mogą cieszyć się rozmową.

Przezroczysta maska, która sięga od przedniej szyby w dół, wyświetla kombinację informacji, takich, jak warunki na drodze przed samochodem i kąt skrętu przednich kół. Otwarte i szerokie pole widzenia wpływa na poczucie zrelaksowania podczas prowadzenia samochodu.

Interaktywny system komunikacji głosowej AI Concierge informuje o trasach do miejsc docelowych, warunkach pogodowych i innych ważnych kwestiach, pomagając w bezpiecznej i pozbawionej stresu jeździe. Naturalna skóra w jasnobrązowym odcieniu, użyta do wykończenia deski rozdzielczej i foteli, wpływa na atmosferę wnętrza wysokiej jakości, natomiast metalowe elementy w odcieniu przydymionego alumitu służą podkreśleniu luksusowego charakteru wyposażenia.

System nagłośnienia nowej generacji opracowany we współpracy z Yamaha Corporation przeszedł dalszą ewolucję. Aby zapewnić potężny, przestrzenny dźwięk, zastosowano zestaw wielu głośników, umieszczonych w zagłówkach i innych lokalizacjach, co pozwoliło uzyskać niezrównane poczucie akustycznej głębi w przestronnej kabinie. Wszyscy pasażerowie mogą cieszyć się angażującym brzmieniem muzyki najwyższej jakości, potęgującym emocje związane z przygodą, a także uspokajającym podczas przerw w podróży.

Elementy słupków, w tym solidny słupek D, są wykonane z wykorzystaniem wzmocnionej ramy szkieletowej o okrągłej strukturze żeber, znanej z modelu Delica D:5, w którym rozwiązanie to zapewnia doskonałe parametry bezpieczeństwa. Dzięki temu pojazd oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i przestronne wnętrze.

  • Bezpieczny i komfortowy napęd elektryczny 4WD zapewnia doskonałe prowadzenie SUV-a na drodze.

Zintegrowany system kontroli dynamiki w S-AWC zarządza pracą elektrycznego napędu na cztery koła. Jest odpowiedzialny za bezpieczną i komfortową jazdę w każdych warunkach pogodowych i drogowych, dzięki czemu kierowcy mogą skupić się na spokojnym pokonywaniu tras. System umożliwia kierowcy precyzyjne prowadzenie, a pasażerom komfortową jazdę z minimalnym kołysaniem. Pomimo wysokiego nadwozia typu monobox, Mitsubishi D:X Concept prowadzi się jak standardowy pojazd osobowy.

  • PHEV, który budzi w kierowcach ducha przygody i poszerza ich horyzonty.

W Mitsubishi D:X Concept zastosowano przyjazny dla środowiska układ napędowy PHEV, który dostarcza wspaniałych wrażeń z jazdy. Budzi w kierowcach motywację do przygód i poszerza zakres ich aktywności, dając im do dyspozycji w codziennych dojazdach tryb elektryczny, a w dalekich podróżach – tryb hybrydowy. Można wybierać pomiędzy różnymi trybami jazdy w zależności od nawierzchni i warunków, dzięki czemu samochód sprawdzi się w każdej podróży.

Nowy Triton/L200 (specyfikacja japońska, prototyp)

Nowy Triton/L200 łączy w sobie wytrzymałość pickupa z komfortem i stabilnością prowadzenia SUV-a. Japońska wersja będzie wyposażona w podwójną kabinę z dwoma rzędami siedzeń i w napęd na 4 koła.

  • Pickup nowej generacji w pełni zmodernizowany i udoskonalony pod wieloma względami

W nowo opracowanej ramie drabinowej zastosowano znacznie większy udział stali o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie, a jej przekrój poprzeczny zwiększono o 65% w porównaniu z poprzednim modelem, aby uzyskać o 60% większą sztywność na zginanie i o 40% większą sztywność skrętną. Dzięki zastosowaniu stali o ultrawysokiej wytrzymałości na rozciąganie udało się zmniejszyć masę, pomimo większego rozmiaru nadwozia.

Komfort podróżowania i wysoką niezawodność osiągnięto dzięki zastosowaniu przedniego zawieszenia z podwójnymi wahaczami o zwiększonym skoku na sztywniejszej ramie drabinowej, w połączeniu z tylnym zawieszeniem na resorach piórowych, które straciło na wadze przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości.

Nowy silnik wysokoprężny o pojemności 2,4 l z dwustopniowym turbodoładowaniem zapewnia łatwą do opanowania moc w codziennym użytkowaniu, a sześciobiegowa automatyczna skrzynia biegów z trybem sportowym pozwala na ostrą jazdę nawet w wersji z większym nadwoziem.

Szereg technologii wspomagających kierowcę, w tym tempomat adaptacyjny (ACC) i Mitsubishi Connect, usługi związane z komunikacją sieciową, pomagają zredukować wysiłek kierowcy. Gwarantują też wszystkim pasażerom bezpieczne, komfortowe i odprężające podróżowanie.

  • Zaawansowana obsługa na drodze dzięki unikalnemu napędowi Super Select 4WD-II (SS4-II) opracowanemu przez Mitsubishi Motors.

SS4-II umożliwia kierowcy łatwą zmianę trybów 4WD za pomocą pokrętła wyboru. SS4-II jest wyposażony w centralny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (LSD), który rozdziela siłę napędową w stosunku 40% na przód i 60% na tył, zapewniając w ten sposób zarówno przyczepność, jak i doskonałe właściwości jezdne na zakrętach. Oferuje wybór spośród czterech opcji: 2H (napęd na tylne koła), 4H (pełny napęd na cztery koła), 4HLc (blokada centralnego mechanizmu różnicowego) i 4LLc (blokada centralnego mechanizmu różnicowego na niskim przełożeniu)

W każdym z trybów napędu na obie osie dostępnych jest siedem wybieranych trybów jazdy: Normal, Eco, Gravel (szuter), Snow (śnieg), Mud (błoto), Sand (piasek) i Rock (skały).

System aktywnej kontroli znoszenia (sterowanie hamulcem), który poprawia właściwości jezdne na zakrętach poprzez delikatne przyhamowanie wewnętrznego przedniego koła podczas pokonywania zakrętów, oraz aktywny mechanizm różnicowy LSD (sterowanie hamulcem), który przyhamowuje obracające się koła i przekazuje moment napędowy na koła mające lepszy kontakt z nawierzchnią, poprawiają pokonywanie zakrętów i bezpieczeństwo na śliskich nawierzchniach i umożliwiając precyzyjne prowadzenie pojazdu pomimo jego dużych gabarytów.mitsubishi dx concept 7 1

 

  • Solidny, imponujący wygląd zewnętrzny i wysoce funkcjonalne, łatwe w obsłudze wnętrze.

Koncepcja stylistyczna Beast Mode wyraża nie tylko moc, jakiej oczekuje się od pickupa, ale także imponującą aurę, która odzwierciedla zarówno wytrzymałość, jak i zwinność. Idea przedniego pasa Dynamic Shield wyrażająca zarówno potężne osiągi, jak i poczucie pewności, że bezpieczeństwo ludzi i samochodu jest zapewnione, została dostosowana do charakteru pickupa – mocnej, trójwymiarowej przedniej kratce, w potężnej formie sięgającej do błotników oraz dolnej osłonie, która podkreśla tę formę.

Światła do jazdy dziennej, które składają się z trzech elementów LED w kształcie litery L, przypominają wyglądem ostre spojrzenie jastrzębia. Sąsiadują z osadzonymi poniżej reflektorami projektorowymi wyposażonymi w trzy soczewki, co nadaje całości imponujący i zdecydowany wygląd.

Tylna część charakteryzuje się napiętymi powierzchniami, które rozciągają się po bokach nadwozia, jednocześnie skrzynia ładunkowa zachowuje imponujące rozmiary. Tylne światła w kształcie litery T po obu stronach skrzyni podkreślają szerokość nadwozia, jednocześnie eksponując masywność tylnej partii.

Język stylistyczny całości jest podporządkowany przeznaczeniu modelu –– dotyczy to m.in. kształtu kabiny, który poprawia aerodynamikę, większych klamek drzwi, które są łatwiejsze do uchwycenia i wytrzymalsze, a także szerszych stopni bocznych z lepszym odprowadzaniem wody.

Wnętrze jest również bardzo praktyczne, tablica przyrządów wykorzystuje horyzontalne linie, aby ułatwić kierowcy obserwację zmian położenia samochodu podczas jazdy, a miękkie obicia w kluczowych miejscach chronią pasażerów. Wnętrze wykorzystuje wiele geometrycznych kształtów i metalicznych elementów, tworząc kontrastową, nowoczesną przestrzeń.

Wyświetlacz, wskaźniki i przełączniki o wysokim kontraście zostały zaprojektowane z myślą o przejrzystości, a selektory, pokrętła i przełączniki są precyzyjnie skalibrowane, aby umożliwić ich obsługę nawet w rękawicach. Kierownica, uchwyty i klamki drzwi zostały zaprojektowane według zasad, nazwanych Mitsubishi Touch, z uwzględnieniem wygody i skuteczności chwytu.

 

Ekorynek TV