Search
Close this search box.

Zobacz również:

Segment produktów dla psa i kota jest rosnącym rynkiem.

W Polsce mamy ponad 14 mln psów i kotów, w co drugim gospodarstwie domowym. Rynek jest duży nie tylko w Polsce. Zgodnie z rocznym raportem FEDIAF (2022) w Europie około 90 milionów gospodarstw domowych posiada aż 113 mln kotów i 92 mln psów. Również rynki pozaeuropejskie charakteryzują się istotną dynamiką w zakresie posiadania zwierząt domowych.

Intro 1

Wzrost liczby psów i kotów w gospodarstwach domowych

Równocześnie zwiększa się humanizacja zwierząt, gdzie psy czy koty są traktowane jak członkowie rodziny, a ich opiekunowie szukają wyższej jakości produktów czy rozwiązań technologicznych, które wspierają ich w opiece nad zwierzęciem.  

Z drugiej strony często dostęp do wiedzy, jak żywić zwierzęta jest utrudniony, a proces przygotowania diety lub znalezienia odpowiedniej diety dla chorego psa czy kota jest czasochłonny. Również w wielu krajach narasta problem zwierząt borykających się z chorobami cywilizacyjnymi, jak np. otyłość i jej powikłania przy utrudnionym dostępie do lekarzy weterynarii czy wysokim koszcie leczenia. Szacuje się, że około 60% psów ma zbyt dużą masę ciała, a 40% choruje na nowotwory.  Istnieje również wiele innych chorób, gdzie prawidłowo dobrana dieta wspiera leczenie psa, zapobiega rozwojowi choroby, czy umożliwia psu powrót do dobrej kondycji. Dostarczenie właściwych składników odżywczych w odpowiednich dla psa proporcjach to kluczowe wyzwanie dla specjalistów zajmujących się żywieniem psa.

Kalkulatory 8 1

Wsparcie w profilaktyce i leczeniu dietą psów

W odpowiedzi na te wyzwania powstała aplikacja Dietetyk Zwierzęcy 24 (www.dietetykzwierzecy24.pl). Aplikacja ta wspiera w prawidłowym żywieniu psa oraz indywidualizacji diety dla psa zdrowego i chorego w każdym wieku.

Przygotowanie odpowiedniej diety dla psa może być czasochłonne: po postawieniu diagnozy i ocenie stanu zdrowia psa, należy określić odpowiednie wytyczne żywieniowe dla danego psa (zapotrzebowanie na składniki pokarmowe np. na 100 g suchej masy), zapotrzebowanie na energię czy wodę, określić plan postępowania żywieniowego dla psa z niedowagą czy nadwagą, czy też szczenięcia – monitorując prawidłowy rozwój szczenięcia i jego wagę. Niezbędna staje się również umiejętność porównania różnych diet, czy przygotowania receptur domowych dla opiekunów. Bez zgromadzonej i uporządkowanej wiedzy, czy też odpowiednich narzędzi przyspieszających tworzenie diety proces ten może być czasochłonny.

Portal edukacyjny mający charakter aplikacji webowej Dietetyk Zwierzęcy 24 (www.dietetykzwierzecy24.pl) powstał z kilku powodów:

  • Szybki dostęp do aktualnej bazy wiedzy, tablic, rekomendacji i wytycznych dotyczące żywienia psa zdrowego i psa o specjalnych potrzebach żywieniowych,
  • Szybki dostęp do nowoczesnych, interaktywnych narzędzi do wyliczeń dla psa, porównania diet, dostępnych bez względu na urządzenie (komputer, komórka, tablet)
  • Tworzenie zindywidualizowanych receptur na posiłki domowe, dopasowane do danego psa.

Celem portalu jest podniesienie wiedzy na temat żywienia psów w oparciu o wytyczne żywieniowe, najlepsze praktyki, jak również szybkie przygotowanie i wdrażanie diet dopasowanych do psa. Można porównywać karmy czy wyliczać, ile podać psu. Na portalu znajdują się wiarygodne zestawienia – oparte o parametry karm, gdzie można poszukać karmy odpowiedniej dla naszego psa. Również można pobrać przepisy na posiłki domowe dla zwierząt zdrowych i chorych, które są dopasowane do psa.

Każdy opiekun psa, lekarz weterynarii czy specjalista żywienia psów po wykupieniu subskrypcji portalu otrzymuje dostęp do portalu.

opiekun kalkulator zapotrzebowania energetycznego 3

Wiedza od specjalistów wsparta technologią

Portal powstał dzięki dofinansowaniu projektu firmy Smart Solution Bożena Wróblewska udzielonemu z Funduszy Unii Europejskiej za pośrednictwem PARP. Jednak jest to pierwszy krok w stronę rozwoju nowoczesnej profilaktyki zdrowia zwierząt. Istnieje potencjał dalszego rozwoju portalu i zapobieganiu wielu chorobom związanym z nieprawidłową dietą, jak również optymalizacji pracy lekarzy weterynarii i specjalistów żywienia zwierząt, dietetyków.

Kontakt: +48 797 332 150

Ekorynek TV