Dokładnie rok temu, podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach, Żywiec Zdrój zobowiązał się do aktywnego działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, w tym bardziej efektywnego systemu zbiórki butelek PET i ich recyklingu w Polsce. Firma ogłosiła wtedy, że już w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadza na rynek zostanie zebrana i poddana recyklingowi. Spółka już teraz realizuje ten cel na poziomie aż 60 proc.
Prawidłowa segregacja opakowań oraz recykling to klucz do gospodarki o obiegu zamkniętym i tym samym szansa na ponowne wykorzystanie plastiku jako surowca.
#dożółtegokosza
Jednak zgodnie z wynikami badania „Polacy o segregacji śmieci”, przeprowadzonego na zlecenie Żywiec Zdrój w ramach ostatniej kampanii „Wyrzucaj, jak chcesz, ale zawsze #dożółtegokosza”, aż 45 proc. Polaków nie zna pojęcia gospodarki o obiegu zamkniętym, będącej punktem wyjścia do zrozumienia zasadności i potrzeby segregacji odpadów. Badanie pokazuje również, że ponad 40 proc. konsumentów nie wie, że plastik powinien trafiać zawsze do żółtego kosza, a 37 proc. badanych nie widzi sensu segregacji odpadów. Są przekonani, że śmieci są ponownie mieszane w śmieciarce, co oczywiście nie jest prawdą.
Wyniki przeprowadzonego badania są potwierdzeniem, jak istotna jest edukacja na temat gospodarki obiegu zamkniętego, w tym recyklingu. Jest ona również jednym z kluczowych elementów zobowiązania Żywiec Zdrój. Jako firma odpowiedzialna środowiskowo, w grudniu 2018 r. Żywiec Zdrój zobowiązał się kontynuować swoje działania na rzecz edukacji oraz inspirowania konsumentów do troski o naturę i zmiany postaw na bardziej ekologiczne, a w szczególności do większego zaangażowania w segregowanie odpadów.
Zbiórka i recykling nabiera tempa
Dzięki szerokiej współpracy z partnerami zaangażowanymi w tworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym m.in. Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol, Żywiec Zdrój systematycznie wpływa na zwiększenie poziomu zbiórki i recyklingu plastiku w Polsce. Zgodnie ze zobowiązaniem firmy, do 2020 r. taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingowi. Zobowiązanie to już teraz jest na bardzo wysokim etapie realizacji. Pomimo, że dotyczy 2020 r., już w trzecim kwartale roku 2019 wspólnie z partnerami zebrano ponad 60 proc. ilości tworzywa, które firma od stycznia wprowadziła na rynek.
– Dane z ostatniego badania dotyczącego segregacji odpadów przez Polaków pokazały nam, że w obszarze edukacji jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego też realizujemy inicjatywy takie jak kampania edukacyjna „Wyrzucaj, jak chcesz, ale zawsze #dożółtegokosza”, w ramach której, między innymi dzięki wsparciu znanych osób, pokazujemy jak powinien wyglądać cykl życia plastikowej butelki, aby mogła stać się cennym surowcem wtórnym i zyskać nowe życie – mówi Edyta Krysiuk-Kowalczyk, Dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju, Żywiec-Zdrój. – Wierzymy, że to kompleksowe podejście łączące edukację z działaniami operacyjnymi, jak zwiększanie ilości zebranego i poddanego recyklingowi plastiku, ograniczy ilość tego surowca trafiającego do środowiska. Już teraz możemy powiedzieć, że jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie realizacji naszego zobowiązania. W tym roku zebraliśmy i poddaliśmy recyklingowi aż 60 proc. plastiku, który wprowadziliśmy na rynek. Jest to krok milowy na drodze do 100 proc., które osiągniemy już w 2020 roku – dodaje Edyta Krysiuk-Kowalczyk.
RENATA KŁOSIŃSKA
Fot. materiały prasowe