Search
Close this search box.

Zobacz również:

„Dirty Dozen 2018” – pestycydy pod lupą EWG. „Parszywa Dwunastka” warzyw i owoców.

 

Dirty Dozen – coroczny raport najbardziej zanieczyszczonych owoców i warzyw, przygotowywany przez amerykańską organizację Environmental Working Group (EWG). Skierowany do konsumentów prezentuje zestawienie owoców i warzyw, które zawierają najwięcej pozostałości pestycydów. Warto przyjrzeć się jego wynikom. Mimo, że wspomniane badania dotyczą rynku amerykańskiego nie oznacza to że polska żywność jest wolna od pestycydów. Jak alarmują ekolodzy jak również eksperci ds. Żywienia polski rynku owocowo-warzywnym z roku na rok wzrasta poziom stosowania pestycydów, które jak wiadomo mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i organizm. Warto więc wiedzieć które oferowanych nam produktów mogą zawierać najwięcej substancji toksycznych.

1.) TRUSKAWKI

trus

fot: pixabay.com

Truskawki zawsze znajdują się na podium rankingu EWG. Tym razem jest to niechlubne pierwsze miejsce. W ponad 98 proc. przebadanych truskawek wykryto zawartość co najmniej jednego pestycydu. Niektóre próbki wykazały obecność  20 różnych środków ochrony roślin. Truskawki należą do grupy owoców jagodowych. Są tzw. owocami miękkimi. Występują tylko kilka miesięcy w roku i są trudne do przechowywania. Najgorszą chorobą, jaka występuje na truskawkach, jest szara pleśń, która w sprzyjających warunkach potrafi rozwinąć się w ciągu 24 godzin. Stąd też poddawane są silnym akcjom opryskowym. Miękkość truskawki sprzyja niestety temu, że bardzo wchłania ona bardzo dużo chemii. Wielka szkoda, bo owoce te należą do najbardziej ulubionych przez Polaków.

2) SZPINAK

szpin

fot: pixabay.com

Drugie miejsce dla szpinaku jest sporym zaskoczeniem. To warzywo które od lat uważane jest jako najbardziej zdrowe i przydatne dla naszego organizmu. W badaniu EWG konwencjonalny szpinak (produkcja masowa) wykazał jednak stosunkowo wysokie stężenia permetryny, neurotoksycznego insektycydu.

3) NEKTARYNKI

nek

fot: pixabay.com

Nektarynki często spotykane na straganach oraz półkach owocowo-warzywnych w Polsce i zazwyczaj wysoko lokują się w „Parszywej dwunastce” EWG. W tegorocznym badaniu prawie 95 procent próbek tych owoców zawierało dwa lub więcej pestycydów. Jedna próbka konwencjonalnie uprawianych nektarynek zawierała resztki 13 pestycydów.

4) JABŁKA

slider czyste je

Wysoką zawartość pozostałości pestycydów regularnie obserwujemy w jabłkach. W badaniu EWG 90 procent konwencjonalnych jabłek miało wykrywalne pozostałości pestycydów. Blisko 80 procent badanych jabłek zawierało difenyloaminę, pestycyd zakazany w Europie. Jabłko to symbol zdrowia i jeden z najbardziej popularnych owoców świata. Polska należy to światowych potentatów w produkcji i sprzedaży jabłek. Musimy jednak pamiętać że owoc ten także i u nas wytwarzany jest przy wsparciu chemicznych środków ochrony roślin. Eksperci zwracają uwagę aby nie kupować i spożywać błyszczących, woskowanych jabłek gdyż są zwykle są to owoce wcześniej poddane chemicznej obróbce.

5) WINOGRONA

win

Na piątym miejscu znalazły się winogrona. Winogrona zawierają średnio pięć pestycydów.
W ponad 97 procent konwencjonalnych winogron znaleziono pozostałości pestycydów.

6) BRZOSKWINIE

b

99 procent konwencjonalnych brzoskwiń miało wykrywalne pozostałości pestycydów. Miękkie i soczyste brzoskwinie łatwo wchłaniają chemiczne środki ochrony roślin.

7) WIŚNIE

w

Średnio pięć pestycydów wykryto na konwencjonalnych wiśniach. 30 procent próbek wiśni zawierało iprodion, pestycyd niedozwolony w Europie, który może powodować raka.

8) GRUSZKI

gr

Gruszki zawierały kilka pestycydów w stosunkowo wysokich stężeniach, w tym insektycydy i fungicydy. Ponad połowa tradycyjnie uprawianych gruszek zawierała pozostałości pięciu lub więcej pestycydów.

9) POMIDORY
po

Prawie cztery rodzaje pestycydów zostały wykryte na przeciętnym tradycyjnie uprawianym pomidorze. Jedna próbka pomidorów z masowej produkcji zawierała 14 różnych pestycydów i produktów rozkładu.

10) SELER

sel

Ponad 93 procent konwencjonalnych próbek selera uzyskało pozytywny wynik na obecność pestycydów. Na próbce konwencjonalnego selera wykryto maksymalnie 13 pestycydów.

11) ZIEMNIAKI

z

Konwencjonalne ziemniaki miały więcej pozostałości pestycydów niż jakakolwiek inna uprawa. Najczęstszym pestycydem wykrytym w ziemniakach był chlorprofam.

12) SŁODKA PAPRYKA

pap

Ranking „Parszywej dwunastki” zamyka papryka słodka. Prawie 90 procent konwencjonalnych próbek słodkiej papryki zawierało pozostałości pestycydów.

Jeść czy nie jeść?

Prezentowany wyżej raport oparty jest na badaniach rynku amerykańskiego. Skala chemii zawartej w produktach rolnych jest tam dużo większa niż naszym kraju. Niestety, jak wskazują eksperci polski rynek już jest mniej bezpieczny pod tym względem niż np. dekadę temu. W coraz większym stopniu konsumujemy owoce pochodzące z produkcji masowej gdzie jak wiadomo celem jest niska cena i jak największa sprzedaż co nie zawsze idzie w parze z jakością. Czy zatem mamy wyrzec się truskawek, jabłek i winogron? Zdecydowanie nie,

Starajmy się jednak kupować owoce i warzywa pochodzące z ekologicznych upraw lub przed spożyciem przygotujmy odpowiednio zakupione produkty usuwając pozostałości po pestycydach. Poniżej prosty sposób jak to zrobić

Jak pozbyć się pestycydów

  • Zakupione warzywa i owoce włóż do miski do zlewu lub do miski a następnie zalej je wodą
  • Dodaj 1 szklankę octu np. jabłkowego (na 1L wody / ½ szklanki octu)
  • Mocz ok. 5 minut
  • Do następnej miski wsyp ok. ¼ szklanki sody oczyszczonej, dodaj zimnej wody na namocz je przez 5 minut
  • Na koniec umyj warzywa i owoce pod bieżącą wodą
  • Zaczynaj po kolei najpierw od delikatniejszych produktów (sałata, szpinak, maliny, truskawki) kończąc na twardych takich jak marchew, buraki czy seler

Wiele osób pomija ocet i czyszcząc warzywa i owoce za pomocą sody oczyszczonej.

Iwona Kukawska

 

Ekorynek TV