Search
Close this search box.

Zobacz również:

Przyszłość jest w naszych rękach

Ekovoltis0I1A3050Przyszłość nie jest niewiadomą. Zależy od naszych dzisiejszych wyborów. To my decydujemy o tym, jak będzie wyglądało życie na Ziemi. O perspektywach, szczególnie tych niepokojących, mówi Piotr Ostaszewski – Prezes Ekovoltis – firmy, której marka e2V promuje ekologiczną energię.

Na rynku OZE coraz głośniej o równaniu e2V… Choć jesteście młodą marką, zostaliście już docenieni przez branżę, szczególnie w kwestiach eksperckich, otrzymaliście wiele wyróżnień i zaproszeń do udziału w panelach dyskusyjnych o wyzwaniach, jakie stawia przed nami energetyczna przyszłość. Jakie jest pana podejście do tak dynamicznego rozwoju Ekovoltis?

Z radością przyjmuję wszelkie tego typu zaproszenia i wyróżnienia, bo one potwierdzają, że mój zespół staje na wysokości zadania nie tylko dla firmy Ekovoltis, branży, ale i dla naszego otoczenia – bezpiecznej ekologicznie przyszłości Ziemi. Marka e2V została właśnie laureatem nagrody Eko Filary przyznawanej przez magazyn MANAGER Report. To oczywiście zasługa nie tylko pracowników Ekovoltis, ale również wytwórców zielonej energii, którzy z nami współpracują na bardzo solidnych zasadach, a także wszystkich naszych klientów, którzy podjęli fundamentalną decyzję o korzystaniu wyłącznie z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.  Te wszelkie zmiany, które dokonują się teraz na naszych oczach w różnych firmach, z pomocą Ekovoltis, są dla mnie ogromną satysfakcją. Choć oczywiście nie walczymy ze śladem węglowym dla nagród, to jednak każde wyróżnienie dodaje nam skrzydeł do realizacji naszej misji. Stale podkreślam, że tworzymy wokół e2V społeczność mającą wspólny cel: ochronę środowiska naturalnego. Ta społeczność generuje też ideową energię, która się rozprzestrzenia lawinowo i daje nadzieję na lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń. W ostatnim tygodniu miałem przyjemność wystąpienia podczas Kongresu Energetyki Przyszłości, którego celem jest wypracowanie modelowych rozwiązań dla sektora energetycznego, przekazanie uzyskanych wyników jak najszerszemu gronu odbiorców zainteresowanych tematyką transformacji energetycznej. Przedstawiciele Kongresu dążą także do zapewnienia zgodności proponowanych rozwiązań legislacyjnych z aktualnymi potrzebami profesjonalnego obrotu prawnego i gospodarczego. Poruszyłem tam bardzo ważne zagadnienia, jak bezpieczeństwo energetyczne w świetle polityki energetycznej UE; energetyka rozproszona jako gwarant bezpieczeństwa energetycznego; rola energetyki konwencjonalnej w systemie zdominowanym przez OZE i wreszcie – zależność pomiędzy OZE a energetyką jądrową.

Kongres cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Jakby pan skomentował poruszone podczas panelu problemy?

To bardzo istotne problemy, ponieważ wysokie ceny energii i surowców energetycznych przekładają się na koszty usług i produktów.  Ma to znaczący wpływ na gospodarkę, w tym funkcjonowanie przedsiębiorstw. Wysokie ceny energii, z którymi odbiorcy muszą się mierzyć, prowadzą do pytania, jak można zabezpieczyć się przed wzrostem cen energii elektrycznej? Zabezpieczenie dostaw energii w stałych cenach, czy inwestycja we własne źródło wytwórcze, mogą być rozwiązaniem związanych z tym problemów, jakie mają przedsiębiorcy. Są to poważne zagadnienia. Odbiorcy energii muszą się mierzyć się z wyzwaniami jakie powodują konieczność podjęcia dyskusji na temat zabezpieczenia cen energii. Ekovoltis realizuje swoją misję nie tylko ideowo. Chcemy też promować zastosowanie różnych rozwiązań technologicznych. Dlatego zostaliśmy również partnerem Konferencji Trendy Contact Center 2023, organizowanej przez Puls Biznesu. Wydarzenie to odbyło się pod hasłem „Technologie, strategie oraz relacje w służbie efektywnego Contact Center”, a my omówiliśmy temat tworzenia i egzekwowania perfekcyjnych standardów obsługi klienta oraz skutecznego budowania relacji w kanale o dużej zmienności. 

Porozmawiajmy o waszej misji ideowej, która jest bardzo czytelna w waszej kampanii reklamowej. Skąd taki ideowy przekaz tej kampanii, która z założenia przecież powinna być bardzo sprzedażowa?

W przypadku tej kampanii postawiliśmy na edukację. Chcemy przyłączyć się do tego co mówią eksperci już od ponad 20 lat. Fakty są niezaprzeczalne, jeśli dziś nie weźmiemy ich sobie do serca, to przyszłość będzie tragiczna w skutkach. Przyszłość nie jest niewiadomą. Przyszłość zależy od naszych wyborów, tu i teraz. Od lat naukowcy z całego świata ostrzegają, że wpływ działalności człowieka na przyrodę doprowadzi do “wielkiego ludzkiego cierpienia” i “nieodwracalnego okaleczenia planety”.  Na łamach prestiżowego pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” Międzynarodowy zespół Narodowej Akademii Nauk w USA (NAS) ostrzegał o potencjalnych skutkach zmian klimatycznych. Eksperci są zgodni, że najgorszy scenariusz to… wyginięcie ludzkości. Gdy obserwujemy, co dzieje się w przyrodzie już dziś, widzimy, że te ostrzeżenia nie są przesadzone. Istnieje wiele dowodów na to, że zmiany klimatyczne mogą osiągnąć katastrofalny rozmiar. Tak rysująca się przyszłość to przyszłość w czarnych barwach, dlatego Ekovoltis, jako dostawca jedynie zielonej energii, czuje się odpowiedzialna za komunikację tego problemu. Można powiedzieć, że jest to zero-jedynkowe równanie i jest ono bardzo proste: zielona energia=zielona planeta=życie=cywilizacja. Dlatego mobilizujemy nasze otoczenie, by już teraz zmieniać energię na zieloną, pochodzącą jedynie z odnawialnych źródeł. Mamy nadzieję, że nasz apel, odbije się pozytywnym echem. To tylko od naszych codziennych decyzji, zależy przyszłość naszych dzieci i wnuków.

Czy ta edukacja zaczyna już przynosić realne rezultaty, czy nadal jest tylko w sferze rozmów?

Stale rosnąca ilość zamówień, jakie przychodzą do Ekovoltis jest dla mnie potwierdzeniem realnych rezultatów. Nasi klienci to firmy, które widzą, że nowoczesne społeczeństwo nie zadowoli się już tylko wymianą jednorazowych naczyń plastikowych na ich papierowe wersje. Stajemy się społeczeństwem świadomym na wielu płaszczyznach i chcemy mieć gwarancję, że firma, która je wyprodukowała, ma ustawiony proces produkcji pod zieloną energię. Przedsiębiorcy nie mogą być już obojętni na tak rosnącą świadomość ekologiczną klientów, kontrahentów i konsumentów, bo taka postawa zagrażałaby wizerunkowi firmy, marki i ostatecznie ich celom biznesowym. Lubię podkreślać, że o korzyściach z zielonej energii trzeba myśleć nie tylko globalnie, ale i holistycznie. Korzyści klimatyczne to korzyści jakie będziemy widzieć w dłuższej perspektywie czasu. Natomiast korzyści finansowe i ekonomiczne, a nawet geopolityczne będą zauważalne dużo szybciej i to one są dziś głównie przyczyną rosnącego zainteresowania OZE na całym świecie, również w Polsce. W sensie ekonomicznym widzimy, że zielona energia po prostu się opłaca, małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom oraz oczywiście gospodarstwom domowym.

Piotr Winek

Ekorynek TV