Search
Close this search box.

Zobacz również:

POMPY CIEPŁA TO PRZYSZŁOŚĆ EKOBUDOWNICTWA. ROZMOWA Z ZARZĄDEM NETSU S.A.

netsu pompy ciepla

O pompach ciepła zaczyna rozmawiać się coraz częściej, a zainteresowanie urządzeniami z roku na rok staje się coraz większe. Już w chwili obecnej, 20% wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” stanowią właśnie one, krążą również plotki, że pompy ciepła wyprą kotły gazowe i staną się podstawowym źródłem ogrzewania. Rynek rozwija się bardzo szybko, obecnie w Polsce pracuje już ponad 300 tys. takich urządzeń, uwzględniając także pompy służące jako dodatkowe źródło ogrzewania. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła szacuje, że w 2019 roku udział pomp ciepła stosowanych w nowych budynkach jednorodzinnych w Polsce wyniósł około 23%. Jeszcze w 2011 roku udział ten szacowany był na poziomie poniżej 3%.

Czynnikiem, który istotnie wpłynie na dalszy rozwój rynku jest strategia ogłoszona przez Komisję Europejską, która zakłada udział pomp ciepła w budownictwie indywidualnym na poziomie 40% do 2030 roku. Przyjęte przez Unię Europejską wytyczne dotyczące dekarbonizacji Europy stanowią fundament dalszego rozwoju europejskiej energetyki opartej o odnawialne źródła energii i są stymulantem szybkiego wzrostu rynku pomp ciepła we wszystkich krajach członkowskich. Niektóre państwa, takie jak Szwecja czy Szwajcaria, już wypracowały udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych na poziomie powyżej 80%.

W trendy rynkowe ze swoją ofertą idealnie wpisuje się polski producent pomp ciepła NETSU. Poprosiliśmy Kamila Kitę – Prezesa Zarządu NETSU o zaprezentowanie oferty spółki i jej wizji rozwoju.

Nasza oferta obejmuje urządzenia FEHU SPLIT i URUZ MONOBLOK, czyli jednostki wewnętrzne i zewnętrzne oraz inne niezbędne podzespoły, których wspólna praca generuje dużo niższe rachunki za ogrzewanie. Gwarantujemy kompleksową obsługę – od konsultacji do montażu. Prowadzimy sprzedaż B2C, a także B2B poprzez sklep internetowy oraz salon sprzedaży zlokalizowany w Katowicach. Równolegle budujemy sieć dystrybucji w Polsce i za granicą. Zawarliśmy już 31 umów z dystrybutorami z Polski oraz Litwy. Umowy te określają warunki współpracy przy sprzedaży pomp ciepła, zasobników oraz buforów pod nazwą handlową NETSU. W kwietniu bieżącego roku uruchomiliśmy również sieć franczyzową oferując model biznesowy w obszarze sprzedaży pomp ciepła wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, a w sierpniu otwarty został kanał sprzedaży na platformie Amazon. Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie ekspansji na rynki zagraniczne w tym głównie do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec oraz Francji w modelu master franczyzy.

Odnawialne źródła energii to nasza przyszłość, a w procesie transformacji energetycznej jesteśmy dopiero na początku drogi. To idealny punkt wyjścia dla NETSU. Wierzymy w ogromny potencjał firmy, już do tej pory wyprodukowaliśmy ze środków własnych pompy ciepła za kwotę 5,5 mln zł. W związku z kolejnymi etapami rozwoju rozpoczęliśmy emisję crowdinvestingową wspieraną przez Crowdway. Dzięki tej emisji, każdy może stać się akcjonariuszem i tworzyć wspólnie z nami energetyczną rewolucję. W planach spółki na 2022 r. jest debiut giełdowy na rynku NewConnect.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przygotowała scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku. W wariancie bazowym zakłada się, że w łączna liczba pomp ciepła zainstalowanych w polskich domach jednorodzinnych w tym okresie wynosić będzie około 1,09 mln. Scenariusz optymistyczny wskazuje 2,08 mln sztuk działających urządzeń. Jak te dane wpływają na NETSU?

Spółka dzięki rządowym gwarancją dotacji na pompy ciepła w łącznej wysokości 103 mld zł z programu „Czyste Powietrze” ma zapewnionych odbiorców przy średniej dotacji na poziomie do 13,5 tys. zł na zakup pompy wraz ulgą termomodernizacyjną w wysokości 5 tys. zł. Daje to łącznie 18,5 tys. zł dotacji na klienta. Cena pompy NETSU dla średniej wielkości nieruchomości to ok 25 tys. zł brutto. Oczywiście należy dodać koszt podzespołów i montażu, ale to dalej gwarantuje ponad połowę zwrotu z inwestycji. Zgodnie z przywołanym raportem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła w ubiegłym roku sprzedano 23 tys. pomp, a to dopiero rynek wschodzący. Dane są obiecujące, dzięki czemu planujemy wypracować 17 mln zł przychodu ze sprzedaży w 2021 roku oraz 32 mln zł w 2022 roku.   

Poprosiliśmy o rozmowę również Pawła Kapronia – Członka Zarządu NETSU o przybliżenie nam tematu pomp ciepła pod kątem technicznym.

Może na początek powiedzmy sobie czym właściwie są pompy ciepła i jak działają?

Chcąc ująć to jednym zdaniem, jest to technologia przyszłości. A rozwijając temat szerzej, są to urządzenia, które przenoszą energię z jednego środowiska w drugie, w tym przypadku z zewnątrz do wewnątrz wykorzystując do tego celu zasady termodynamiki gazów. Pompa ciepła jest urządzeniem, które nie produkuje energii, unikamy więc jakiegokolwiek procesu spalania, co jest oczywiście ogromnym plusem, ponieważ nie wytwarzamy żadnego kurzu, popiołu, spalin i innych efektów ubocznych. Urządzenie w pełni wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym z wody, gruntu czy powietrza. Dzięki zastosowaniu odpowiednich procesów pompa potrafi przetworzyć zebraną, pierwotną energię, którą dostarczy do naszej instalacji grzewczej. Można powiedzieć, że działają podobnie do lodówki czy klimatyzatora, których technologia jest znana i niezawodna od wielu lat. Są ekonomiczne, ekologiczne, bezobsługowe i co najważniejsze, bezpieczne.

Czy decydując się na pompę ciepła musimy spełnić jakieś warunki, by w ogóle móc ją zamontować? Czy jest w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na ciepło?

Nie ma szczególnych przeciwwskazań. Przy sensownym budynku pompa ciepła zawsze będzie efektywnym źródłem ogrzewania. Oczywiście możemy podjąć pewne działania by nasza pompa działała jak najefektywniej. Chodzi np. o odpowiednie docieplenie domu, wymiany grzejników Wysokoparametrowych grzejników na niskoparamterowe. Jednak nie zawsze jest to konieczne.

Pompa ciepła jest w stanie pokryć samodzielnie zapotrzebowanie na ciepło.  Zima to najdłużej panująca pora roku czy urządzenie sprawdzi się w naszej strefie klimatycznej? Przewymiarować pompę?

Pompa ciepła idealnie sprawdza się w naszej strefie klimatycznej. Efektywniej działa w przedziale temperaturowym od -7 stopni Celsjusza do 7 stopni Celsjusza, a takich dni w ciągu roku mamy najwięcej! Nawet zimą, średnia temperatura np. w Katowicach wynosi ok. -2 stopni Celsjusza. Zmienianie ustawień czy przewymiarowanie urządzenia nie ma najmniejszego sensu. Inwestycja będzie droższa, dla optymalnej pracy pompy ciepła konieczny stanie się większy bufor, w okresach przejściowych, gdy temperatura zewnętrzna jest na poziomie + 6 – 10C pompa będzie miała zbyt dużą nadwyżkę mocy w stosunku do zapotrzebowania budynku. Pod względem ekonomicznym, nie jest to opłacalne ani sensowne.

Jaka jest żywotność pompy i czy posiada jakąś gwarancję?

Pompy ciepła tak naprawdę mają bardzo mało ruchomych elementów podatnych na uszkodzenia. Używamy najwyżej klasy komponentów. W NETSU dajemy 7 lat gwarancji na urządzenie. Żywotność pompy ciepła spokojnie określamy na 15-20 lat.

Co wyróżnia pompy ciepła NETSU i co powinniśmy jeszcze o nich wiedzieć?

Jak już wcześniej wspominałem, działamy na podzespołach najwyższej klasy firm – Mitsubishi, Wilo, Grundfos, Alfa Laval. Nasze pompy posiadają czynnik R32, który jest bardziej ekologiczny, dwa obiegi w standardzie – grzewcze + cwu –  dołączamy tacę ociekową wraz z grzałką tacy, posiadamy komplet wyposażenia od zasobników, po wsporniki do montażu. Co ciekawe, pompami ciepła NETSU można zarządzać z każdego miejsca na ziemi dzięki aplikacji Wi-Fi. Ważną informacją w przypadku pomp ciepła jest to, że można łączyć ją z innymi źródłami energii. Wybierając pompy z fotowoltaiką nasze rachunki za prąd mogą wynosić 0 zł. Poza tym, jeśli zdecydujemy się na oba źródła energii dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” będzie wyższe. Kolejną informacją, której nie można pominąć to fakt, że pompy ciepła są bezobsługowe. Ustawiamy tylko pożądaną temperaturę czy to wody, czy w pomieszczeniach i nie robimy nic więcej. Kontrolę możemy mieć przez panel sterujący lub wcześniej wspominaną aplikację. Nie można też zapomnieć o corocznym przeglądzie pracy pompy w trakcie trwania gwarancji. Wiele osób myśli, że pompy ciepła tylko ogrzewają pomieszczenia, ale dzięki klimakonwektorom również działa jak klimatyzacja. Temperaturę możemy obniżyć również za pomocą podłogówki. Tak więc w letnie, upalne dni możemy ochłodzić pomieszczenie. Liczba sprzedanych pomp powietrze/woda cały czas wzrasta. Odnotowywane są kolejne rekordy sprzedaży, do czego przyczynia się również program „Czyste Powietrze”, z którego warto skorzystać. Trwa również intensywna wymiana kotłów węglowych, jest więc to odpowiedni czas by rozejrzeć się za tym innowacyjnym urządzeniem dla swojego domu.

J.S

 

 

 

Ekorynek TV