Search
Close this search box.

Zobacz również:

Polski rząd chce walczyć ze smogiem

Nowe taryfy na energię elektryczną oraz program termomodernizacji budynków w wybranych miejscowościach to pomysł polskich władz na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Polski rząd jeszcze w grudniu 2017 roku zapowiedział walkę ze smogiem. Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że od stycznia 2018 roku obowiązywać zacznie nowa taryfa na energię elektryczną, przeznaczoną do ogrzewania. Ma to być element walki o czyste powietrze. Rozwiązanie ma dotyczyć niższych kosztów w przypadku taryfy nocnej. Między godziną 23.00 a 7.00 będzie możliwość korzystania z dodatkowych źródeł energii, z piecyków, kaloryferów, po taryfie niższej do 40 proc., co wg szacunków Ministerstwa Energii może obniżyć rachunki za ogrzewanie o 20 do 25 proc. Resort energii, który jest autorem nowych przepisów, tłumaczy w uzasadnieniu do nich, że nowa innowacyjna taryfa z niższymi o ok. 50 proc. niż w dzień cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w godzinach 23.00–7.00, ma być w szczególności przeznaczona dla odbiorców ogrzewających domy energią elektryczną oraz odbiorców zużywających energię do ładowania samochodów elektrycznych.

 

Rusza termomodernizacja

Niezależnie od tego już w grudniu rząd zapowiedział szeroko zakrojony program termomodernizacji budynków. Już po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE wyroku w sprawie naruszenia przez Polskę unijnych regulacji antysmogowych, premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny ogłosili założenia rządowego programu termomodernizacji. Polska chce wydać na ten cel 750 mln złotych. Rządowym wsparciem zostaną jednak objęte tylko 22 miasta poniżej 100 tys. mieszkańców. Program ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste.

 

Wszystko zacznie się w Skawinie

Pilotaż programu zostanie przeprowadzony w małopolskiej Skawinie. Plan dla Skawiny przewiduje na początek przeprowadzenie termomodernizacji 20 domów. Prace mają potrwać od czerwca do września 2018 roku. Jednocześnie do końca czerwca 2018 roku zostanie podpisana umowa przewidująca w ciągu 3 lat termomodernizację około 15 proc. budynków jednorodzinnych w gminie Skawina. Na koniec września powinno zostać ukończonych 1000 termoizolacji domów jednorodzinnych. Ocieplenie budynków mieszkańców będzie przeprowadzone w Skawinie w całości ze środków publicznych.
Lista miast do termomodernizacji obejmuje jeszcze: Nowy Sącz, Tomaszów Mazowiecki, Kędzierzyn–Koźle, Pszczynę, Wodzisław Śląski, Zduńską Wolę, Skawinę, Jarosław, Knurów, Żywiec, Nakło nad Notecią, Zakopane, Niepołomice, Nową Rudę, Opoczno, Wadowice, Rawę Mazowiecką, Proszowice, Godów, Brzeziny, Suchą Beskidzką, Tuchów i Żory. Na liście zabrakło natomiast najbardziej zanieczyszczonych miast, czyli: Krakowa, Katowic, Sosnowca, Gliwic, Zabrza, Bielska–Białej, Rybnika, Tych czy Dąbrowy Górniczej.

 

Rząd zapowiada także, że od lipca 2018 roku w Polsce nie będzie można produkować ani instalować pieców o niższej niż piąta klasie emisyjności. W kotłach nie będzie można też instalować rusztów awaryjnych, które najczęściej służą do spalania odpadów komunalnych.

 

Do końca maja 2018 roku ma zostać uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji. Od momentu opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw, w ciągu 2 tygodni mają zostać podpisane porozumienia z wybranymi gminami. Prace termoizolacyjne mają ruszyć od sierpnia 2018 roku.

Ekorynek TV