Search
Close this search box.

Zobacz również:

Piątka za segregację. By było lepiej, drastyczny wzrost opłat za brak selekcji wspiera kampania edukacyjna

pieniądze 288 192Mieszkańcy Polski, którzy nie segregują odpadów właśnie przekonują się jak słono to kosztuje. Gminy mocą zmienionego prawa wprowadzają nowe opłaty, które dla osób oddających wszystkie śmieci w jednym pojemniku oznaczą podwojenie opłat. Dla tych, do których bardziej przemawiają argumenty niż kary finansowe Ministerstwo Środowiska prowadzi akcję edukacyjną pod hasłem – Piątka za segregację.

Materialną motywację mieszkańców do segregowania odpadów ma zwiększyć nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września. Wprowadza ona nowe zasady zróżnicowania stawek opłat za odpady zbierane w sposób selektywny i nieselektywny. Osoby, które segregują odpady zapłacą za ich zagospodarowanie co najmniej dwa razy mniej niż te, które nie realizują tego obowiązku. Dodatkową zachętą do segregowania odpadów są również niższe opłaty za odbiór odpadów dla tych mieszkańców, którzy mają przydomowe kompostowniki i zagospodarowują w nich bioodpady.

Edukacja zamiast kary

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dotyczy ona Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci.
Hasło kampanii odnosi się do symbolicznego przybicia piątki – przyjaznego gestu wykonywanego przez dwie osoby na powitanie. Gest może być też traktowany jako akceptacja jakiegoś działania, potwierdzenie słuszności, racji czy radości z sukcesu.
Ministerstwo Środowiska oprócz wprowadzania zmian legislacyjnych dot. segregacji odpadów, przywiązuje dużą wagę do edukacji społeczeństwa. Resort chce, by jak najwięcej mieszkańców Polski miało ekologiczną świadomość, że odpady to nie śmieci, lecz cenne surowce. Gdy są posegregowane, mogą zostać powtórnie wykorzystane dzięki recyklingowi.

Poznaj JSSO

Kampania Ministerstwa Środowiska nawiązuje do wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Celem kampanii jest kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski oraz prośrodowiskowe zaangażowanie odbiorców przejawiające się w umiejętności właściwej segregacji odpadów. Kampania ma też pokazać, że segregacja odpadów przynosi realne korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

 

przewodnik big2 ministerstwo srodowiska

 Jak działa JSSO

Od 1 lipca 2017r. wdrażany jest Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) obowiązujący na terenie całego kraju
Od tego czasu odpady komunalne zbierane są w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane:
PAPIER (kolor niebieski),
METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (kolor żółty),
SZKŁO (kolor zielony)
BIO (kolor brązowy).
Przy czym jeżeli frakcję zbiera się w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, to stosuje się:
szkło bezbarwne (kolor biały),
szkło kolorowe (kolor zielony).
W przypadku gdy pojemniki, mogą obniżać walory estetyczne przestrzeni publicznej, w której się znajdują, w szczególności w miejscach o znaczeniu historycznym lub przyrodniczym, można pokryć je tylko w części odpowiednim kolorem, jednak nie mniejszej niż 30% zewnętrznej, całkowitej powierzchni pojemnika, w sposób widoczny dla korzystających z pojemników.

Piątka za segregację – kto jest kim

Jak już była o tym mowa, hasło kampanii odnosi się do symbolicznego przybicia piątki – przyjaznego gestu wykonywanego przez dwie osoby na powitanie. Gest może być też traktowany jako akceptacja jakiegoś działania, potwierdzenie słuszności, racji czy radości z sukcesu. Motywem przewodnim kampanii „Piątka za segregację” jest pięciu bohaterów: Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio i Zmieszko. Każdy z nich jest przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników:
Wyszkłolony – zachęca do segregacji szkła,
Papa Pier – edukuje na temat segregacji papieru,
Plastika Metalica – tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale,
El Bio – nawiązuje do segregacji odpadów BIO,
Zmieszko – wskazuje, jakie odpady, powinny trafiać do pojemników z napisem „zmieszane”.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. materiały edukacyjne MŚ

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

Ekorynek TV