Search
Close this search box.

Zobacz również:

Palisz, płacisz, ciepło tracisz. Czas na termomodernizację, najlepiej z ulgą

danfoss eco and smartphone text 288 x 192Robi się coraz zimnej, przy takiej aurze wyraźnie widać potrzebę wprowadzenia efektywności energetycznej budynków. Warto rozważyć termomodernizację swoich domów, tym bardziej że tego typu inwestycje mogą się zwrócić nawet w niecałe dwa lata.

W Polsce istnieje ulga podatkowa dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na przeprowadzenie termomodernizacji w swoich domach. To jedna z finansowych motywacji do poprawy efektywności energetycznej domów mieszkalnych w Polsce i aktywnego włączenia się ich właścicieli do walki ze smogiem.

Główną przyczyną złej jakości powietrza w Polsce jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza wciąż, mimo istniejących norm, praktykowane spalanie złej jakości węgla w urządzeniach niespełniających żadnych norm emisyjnych. Szacuje się, że w kraju użytkowanych jest ok. 3 milionów takich trujących urządzeń. Jednak sama wymiana źródła ciepła nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, może bowiem narazić mieszkańców na znaczny wzrost kosztów ogrzewania.

Termomodernizacja kompleksowa

Kompleksowa termomodernizacja, obejmująca zarówno docieplenie przegród zewnętrznych, wymianę źródła ciepła i optymalizację przepływu energii wewnątrz budynku, daje dużo więcej możliwości niż tylko ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. To przede wszystkim komfort cieplny, poprawa warunków mieszkaniowych, a tym samym zdrowotnych, a także znaczne oszczędności.To nawet perspektywa posiadania darmowego ogrzewania i niezależności energetycznej – w ramach rządowego programu Mój Prąd możemy dofinansować panele fotowoltaiczne, które będą generowały prąd, a stosując do nich ogrzewanie elektryczne – np. kablami lub matami grzejnymi możemy zminimalizować koszty ogrzewania.
Przy wyborze zakresu inwestycji decydującym czynnikiem są bardzo często koszty. Warto zatem skorzystać z dostępnych modeli wsparcia i wybrać kompleksowe podejście do termomodernizacji. Poza dofinansowaniem oferowanym w ramach Programu Czyste Powietrze, można skorzystać również z premii termomodernizacyjnej.

Kluczowa jest regulacja temperatury

Wybierając nowe źródło należy pamiętać o modernizacji całego systemu ogrzewania i przede wszystkim dodaniu funkcji regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu (zawory i głowice termostatyczne) Dzięki temu unikniemy wzrostu cen ogrzewania nawet przy wymianie na źródło ciepła zasilane droższym paliwem np. kocioł gazowy.
– Możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu to średnia oszczędność rzędu 23%. Poprzez centralną regulację temperatury na kotle czy węźle cieplnym nie osiągniemy takiego rezultatu, a dodatkowo nie zapewnimy sobie odpowiedniego komfortu cieplnego. Nie w każdym pomieszczeniu potrzebujemy temperatury tej samej wysokości – podczas, gdy w łazience komfortowo czujemy się przy temperaturze 24 st. C, w pokoju dziennym wystarczy nam 21st.C, a w sypialni nawet 17-19st.C. Takie zróżnicowanie osiągniemy jedynie regulując dopływ ciepła do grzejników dzięki wykorzystaniu termostatów. To nie tylko komfort i zdrowie, ale również oszczędności – każdy stopień mniej to do 6% mniej na rachunkach – mówi Aleksandra Stępniak konsultant ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland.

Inteligentne mierniki będą obowiązkowe

Dodatkowo do marca 2020 mają zostać zaimplementowane zapisy nowej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), zgodnie z którymi instalowanie urządzeń do indywidualnej regulacji temperatury w pomieszczeniach będzie obligatoryjne przy każdej wymianie źródła ciepła.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. materiały prasowe

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

 

Ekorynek TV