Firma zadeklarowała redukcję emisji gazów cieplarnianych o 73,4% w zakresach 1 i 2 oraz o 52% w zakresie 3 do roku 2030, co stawia OVHcloud w czołówce globalnych dostawców chmury dążących do neutralności węglowej. Te cele zostały zweryfikowane i zatwierdzone przez Science-Based Targets initiative (SBTi), co stanowi ważny krok zarówno dla firmy, jak i dla całego ekosystemu technologicznego, ponieważ troska o zrównoważony rozwój jest jednym z fundamentalnych założeń OVHcloud.
Science Based Targets (SBTi) to globalna inicjatywa, która definiuje i promuje najlepsze praktyki w zakresie ustalania naukowo popartych celów dekarbonizacyjnych, oferuje zasoby i wytyczne, które mają pomóc w ich wdrażaniu oraz niezależnie ocenia i zatwierdza cele firm. Koncentruje się na przyspieszeniu działań biznesu na całym świecie na rzecz zmniejszenia emisji o połowę przed 2030 rokiem i osiągnięcia zerowej emisji netto przed 2050 rokiem. Pod koniec 2022 roku w inicjatywę zaangażowanych było ponad 4000 firm z całego świata, w tym najbardziej znane marki ze wszystkich sektorów.
Mając na uwadze fakt, że technologie cyfrowe odpowiadają obecnie za około 3-4% globalnych emisji gazów cieplarnianych[1] OVHcloud od wielu lat podejmuje działania, by ograniczyć swój ślad środowiskowy. Poniżej znajduje się kilka przykładów:
- 91% energii elektrycznej pozyskiwanej przez OVHcloud pochodzi ze źródeł odnawialnych.
- Od 2002 roku OVHcloud, jako jedyna firma w branży, samodzielnie produkuje serwery, a co trzeci komponent jest poddawany recyklingowi.
- Od początku istnienia firmy OVHcloud stosuje technologię chłodzenia serwerów cieczą. Dzięki temu do schłodzenia jednego serwera przez 10 godzin wystarcza zaledwie szklanka wody.
- OVHcloud jest jedynym dostawcą usług w chmurze oferującym kalkulator emisji dwutlenku węgla do pomiaru wszystkich zakresów (1, 2 i 3). To odpowiedź na konieczność raportowania ESG, które staje się wiodącą praktyką na rynku.
Ambitne cele dekarbonizacji OVHcloud wraz z działaniami podejmowanymi od wielu lat są przykładem odpowiedzialnego podejścia do biznesu, łącząc troskę o środowisko z innowacyjnością i efektywnością operacyjną. Strategia ta przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym stronom – w tym klientom i partnerom biznesowym – i przyczynia się do budowy bardziej zrównoważonej przyszłości
[1] Sustainability in telecommunications and space conference, 2024