Search
Close this search box.

Zobacz również:

Mikroinstalacje fotowoltaiczne. Dlaczego konstrukcja naziemna to dobry wybór i na którą się zdecydować?

verseo1 Ostatnia dekada, a szczególnie minione 5 lat, to prawdziwy rozkwit popularności fotowoltaiki. Nieustannie powstają nowe farmy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim i innych regionach kraju, przybywa też dużych instalacji dla największych przedsiębiorstw. Niemniej największy przyrost zauważamy w obszarze mikroinstalacji.

Montaż fotowoltaiki w wersji mikro coraz popularniejszy

Skąd się bierze popularność tego rozwiązania? Przyczyn, dla których montaż paneli fotowoltaicznych w wersji mikro odbywa się teraz na dużą skalę, jest kilka:

  • coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa,
  • programy dofinansowań mikroinstalacji,
  • niższe ceny fotowoltaiki,
  • rosnące ceny prądu.

Dzisiaj już powszechnie wiadomo, że globalne ocieplenie jest faktem i odpowiada za nie człowiek. W dodatku powietrze w polskich miastach jest mocno zanieczyszczone, co przekłada się na niższy komfort życia oraz występowanie wielu chorób. Montaż fotowoltaiki to remedium na te problemy i większość ludzi jest już tego świadoma. Stąd rosnące zainteresowanie mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. W odpowiedzi na potrzeby społeczne powstało i wciąż powstaje wiele programów wsparcia.

Przełom stanowiło uruchomienie kilka lat temu programu Mój Prąd. Umożliwia on uzyskanie wysokiej dotacji do inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną na użytek własny. Do tego dochodzi jeszcze program Czyste Powietrze, współfinansujący nie tylko montaż paneli fotowoltaicznych, ale też między innymi pomp ciepła. Istnieje również wiele programów regionalnych. To wszystko sprawia, że koszt zakupu i montażu instalacji jest niższy, a inwestycja szybciej się zwraca. W dodatku ceny paneli fotowoltaicznych i pozostałych urządzeń niezbędnych do montażu fotowoltaiki od 2 dekad niemal nieustannie spadają. W połączeniu z rosnącymi od lat cenami prądu stanowi to ogromną zachętę do montażu mikroinstalacji.

Mikroinstalacja – konstrukcja dachowa kontra konstrukcja gruntowa

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne to zarówno duże i wysokie konstrukcje do montażu na gruncie, jak i niewielkie, przeznaczone na dach. W przypadku mikroinstalacji na użytek prywatny popularniejsze są wersje dachowe. Wynika to z faktu, że wielu użytkowników zwyczajnie nie dysponuje odpowiednią przestrzenią do montażu fotowoltaiki na gruncie. Niemniej trend ten powoli się zmienia, i kto tylko ma taką możliwość, decyduje się na konstrukcje naziemne. Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • Jeśli chodzi o konstrukcje wolno stojące fotowoltaika zwykle działa wydajniej, za sprawą dowolności w zakresie ustawienia paneli. Możliwe jest ustawienie ich w odpowiednim kierunku, z dala od źródeł cienia. W przypadku dachu ogranicza nas jego położenie i budowa.
  • Pojedyncza konstrukcja naziemna może pomieścić od kilku do nawet kilkunastu paneli, przez co ostatecznie cała instalacja zajmuje mniej miejsca niż przy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu.
  • Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest prostszy i szybszy, ponieważ nie ma potrzeby wykonywania prac wysokościowych.
  • Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne prościej czyścić i konserwować ze względu na łatwiejszy dostęp.

Jakie konstrukcje wsporcze dla mikroinstalacji naziemnych?

Jeśli zdecydowałeś się na montaż paneli fotowoltaicznych przed domem, pozostaje Ci jeszcze tylko wybór konstrukcji wsporczej. W tym obszarze masz całkiem spory wybór. Niemniej w zasadzie wszystkie dobre konstrukcje wsporcze dla mikroinstalacji mają pewne cechy wspólne:

  • niewielka liczba podpór – jedna lub dwie,
  • konstrukcja naziemna umożliwia ułożenie od 1 do 3 rzędów paneli,
  • montaż fotowoltaiki na gruncie polega na wbijaniu wsporników.

Jakościowe konstrukcje wolnostojące dla fotowoltaiki to rozwiązanie często bardziej opłacalne i wygodniejsze. Nie dziwi zatem, że przybywa ich zwolenników. Na mikro konstrukcje naziemne decydują się zarówno użytkownicy prywatni, jak i niewielkie firmy, o stosunkowo małym zapotrzebowaniu energetycznym. Jeśli chcesz znaleźć wysokiej klasy naziemną konstrukcję fotowoltaiczną, odwiedź stronę firmy Reca Solar ze Szczecina – reca-solar.pl.

EiR

Ekorynek TV