Search
Close this search box.

Zobacz również:

Kleszcze atakują. Jak się bronić?

 

Trwa sezon wzmożonej aktywności kleszczy. Ukąszenie, jak powszechnie wiadomo może być przyczyną boreliozy, ale także innych chorób przenoszonych przez te pajęczaki: m.in. babeszjozy, anaplazmozy, erlichiozy, bartonelozy, czy kleszczowego zapalenie mózgu. Warto pamiętać, że kleszcze żyją nie tylko w lasach, ale także na obszarach rekreacyjnych w dużych aglomeracjach miejskich. Szacuje się, że ok. 10 do 15 procent kleszczy na terenie naszego kraju może być zarażonych. Według oficjalnych statystyk Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce diagnozuje się rocznie około 12 tys. nowych zachorowań na boreliozę. Szacunkowa liczba nierozpoznanych przypadków boreliozy jest wyższa, niż podają statystyki, bo ugryzienie kleszcza nie zawsze jest rozpoznawane i  typowy rumień wędrujący rozwija  się tylko u około 50% osób zakażonych chorobą. Atakują nie w głębi lasu lub na środku polany, ale obrzeżach. Ulubionym miejscem są również pobocza wąskich ścieżek i miejsca pod drzewami.
Zdarza się, że kleszcze obrzeżki gołębie mogą trafić do mieszkań przez otwarte okna i drzwi balkonowe, a nawet kanały wentylacyjne. Skupiają się w szparach w podłodze, pod parapetami i tapetami. Kleszcze łąkowe i pospolite atakują najczęściej w ciągu dnia. Najaktywniejsze są od 15.00 do północy, natomiast kleszcz obrzeżek atakuje tylko nocą.


Jak uniknąć ukąszenia kleszcza ?

Unikajmy miejsc, w których możemy się spodziewać siedlisk. Pamiętajmy, aby okrywać wszelkie miejsca narażone na ukąszenia i oczywiście stosować środki w formie preparatów odstraszających owady. Kleszcze rozpoznają nas po zapachu, cieple ciała oraz dwutlenku węgla, który wydalamy, ale unikają, oprócz chemicznych preparatów, olejków produkowanych na bazie ziół z oregano, bazylii, tymianku itp.. Warto się nimi smarować, gdy wyruszamy w zagrożone obecnością kleszczy tereny. Warto też w swojej diecie stosować właśnie zioła, to ich kolejne bardzo dobre zastosowanie. Podobno leśnicy i doświadczeni grzybiarze wiedzą o tym doskonale. Sklep internetowy Dary Matki Ziemi to bardzo dobre miejsce, w którym można nabyć zarówno olejki jak i zioła.

Co robić po ukąszeniu kleszcza ?
Należy pamiętać, że fakt ukąszenia przez kleszcza nie zawsze zostaje zauważony. W zależności od fazy rozwoju, ma on wielkość od 0,5mm (larwa) do 4,5mm (postać dorosła). Po ukąszeniu można zgłosić się na pobranie krwi, dostarczając jednocześnie kleszcza do przebadania pod kątem wszystkich znanych czynników infekcyjnych. Ze względu na to, że fakt ukąszenia przez kleszcza może zostać bardzo łatwo przeoczony, badania należy wykonać w każdym przypadku, gdy występują objawy budzące podejrzenie infekcji, szczególnie po wizycie w lesie, parku lub na łące. Osoby dotknięte chorobą na skutek ukąszenia kleszcza mogą skorzystać ze specjalistycznego wsparcia w Poradni Chorych na Boreliozę i Choroby Odkleszczowe. Miejsca łatwe do zidentyfikowania w sieci.
Rokowania

Wczesna, prawidłowa diagnostyka i podjęcie właściwego leczenia dają bardzo dużą szansę na całkowite wyleczenie.  Sprawy nieco się komplikują, gdy choroba zostaje wykryta w fazie przewlekłej – wtedy leczenie jest żmudne i długotrwałe.

JS.

Ekorynek TV