Search
Close this search box.

Zobacz również:

Jak połączyć biznes i pasję do pomagania? Wielki projekt CSR, który zmienia postawy społeczne i zarabia etycznie

ekoarchitektura2Krajowy rynek inwestycji ekologicznych wchodzi w okres  prosperity, obecnie przeżywa jeden z najlepszych swoich okresów w historii. Trendy z Zachodu dynamicznie wkraczają nad Wisłę, i  już wkrótce mapa stołecznych eko-atrakcji powiększy się o kolejną, która doskonale wpisuje się w idee  odpowiedzianego biznesu. Nie brak tam innowacji, a te z dnia na dzień napędzają zainteresowanie zarówno potencjalnych inwestorów, jak i przyszłych klientów.

Polskie ulice coraz bardziej zielone

Wkraczanie zielonych inwestycji na krajowy rynek nie jest zjawiskiem nowym, choć trzeba przyznać, że na przestrzeni ostatnich kilku lat przybrały na sile. Według raportów Polish Green Building Council, Polska już w 2019 roku była liderem Europy Środkowo-Wschodniej w kategorii rozwoju ekoarchitektury. Aż 51 proc. obiektów, które spełniają regionalne warunki klasyfikacji, jako projekty wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju, znajdują się właśnie nad Wisłą. Według tych samych wyliczeń krajowe ekoinwestycje łącznie stanowią ekwiwalent aż 13 871 550 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Już wkrótce do tego grona dołączy blisko 10 tys. kolejnych pod hasłem “Implant”.

To była nasza wewnętrzna potrzeba. Każdy z nas odniósł już swoje pierwsze sukcesy zawodowe, pochodzimy z  zupełnie  różnych branż i bardzo się od siebie różnimy , ale łączy nas jedno, chcemy zrobić coś, co ma duże znacznie dla nas i dla otoczenia. Geneza projektu kiełkowała w naszych głowach od dawna, każdy myślał o projekcie w inny sposób, ale udało się nam wypracować jedną spójną wizję — opowiada o początkach nowej ekoinwestycji Zbigniew Bagiński, CMO Implantu.

„Implant”, czyli CSR w służbie (nie tylko) millenialsom

Twórcy ekoinwestycji na styku trzech stołecznych dzielnic Woli, Ochoty i Śródmieścia podkreślają, iż grupą docelową projektu są osoby młode, którym nie jest obojętny los planety. Z drugiej strony, estetyka obiektu może również zachęcić starsze pokolenia do świadomej konsumpcji oraz popularyzacji zielonej architektury. Według raportu analityków z U.S. Green Building Council, decyzje inwestorów  w 34 proc. są motywowane właśnie przesłankami, którymi się kierują  klienci  (w tym klienci 40+). Ponadto, oferta Implantu może być interpretowana bardzo szeroko, ponieważ obiekt, utrzymany w stylistyce „zrecyklingowanego” kontenera zmieści m.in. show-roomy, studio tatuażu, bar z kraftowym piwem, warsztat stolarski, a otoczony będzie motywami stricte eko, w tym: parkingiem z wydzielonymi miejscami dla pojazdów  elektrycznych i hybrydowych oraz panelami fotowoltaicznymi.

Ekologia jest zupełnie czymś naturalnym, ona zmienia jakość życia w stolicy i pobudza nasze zmysły. W 2015 roku, gdy zaczynaliśmy projekt, to nie było jeszcze takie oczywiste, jednak teraz doszło do znaczącej zmiany światopoglądowej. Nie robimy tego dla nagród, czy wyróżnień. Naszym celem to edukacja ekologiczna społeczeństwa. Dodatkowo zależy nam na propagowaniu wartości jakie niesie za sobą kultura i sztuka. Warsztaty, spotkania i koncerty będą spoiwem naszej społeczności. Wokół tego budujemy biznes, który realnie zmienia światpodkreśla Zbigniew Bagiński z zespołu Implantu.

Walka z CO2 i etyczny biznes

Inwestycja przy ulicy Chmielnej 75 to także wyjście naprzeciw rekordowo wysokiej emisji dwutlenku węgla budynków usługowych. Jak podają autorzy ONZ-owskiego opracowania 2020 Global Status Report for Buildings and Construction wskaźnik udziału infrastruktury miejskiej w globalnym pogłębianiu śladu węglowego oscyluje w okolicach 38 proc. Dlatego też szacowana na nawet 28 mln zł inwestycja zespołu Implantu przewiduje oprócz wcześniej wspomnianych paneli PV, zasilanie oparte na pompach ciepła, a za nawadnianie kompleksu odpowiadać będzie zbiornik retencyjny. Co więcej, dochód z każdego biletu parkingowego będzie przeznaczany na poczet programu dotyczącego sadzenia drzew, co w przyszłości jeszcze bardziej przyczyni się do redukcji CO2.

Pierwotnie inauguracja obiektu  miała nastąpić wiosną 2020 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa kolejne etapy budowy  przedłużyły się. Obecnie otwarcie planowane jest na przełomie 2. i 3. kwartału tego rokudodaje Zbigniew Bagiński.

Bezemisyjna przestrzeń miejska, łączenie ekologii z urbanistyką, etyczny biznes realizujący najnowsze trendy branżowe. Tak można w dużym skrócie opisać program, który firmuje zespół Implantu. Czy założenia inwestorów spotkają się z oczekiwanym zainteresowaniem? Jeśli wszystkie hasła zapowiadane przez twórców znajdą swoje przełożenie w efektach prac to Warszawa już wkrótce zyska wyjątkowe miejsce, o którym będzie głośno nie tylko w samej stolicy.

E.K

 

Ekorynek TV