Search
Close this search box.

Zobacz również:

Ile czasu ludzie na świecie spędzają na sprzątaniu w swoim domu ? Wyniki badania

Karcher 1W 2019 roku firma Kärcher, przeprowadziła, już po raz czwarty, badanie zwyczajów dotyczących sprzątania i utrzymania czystości. W tej edycji ankiety udział wzięło udział ponad 11 tysięcy respondentów z 11 krajów. Na pytania odpowiedzieli internauci między innymi z: Belgii, Brazylii, Chin, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Holandii, Polski, Rosji i USA. Jak różnią się między sobą mieszkańcy różnych zakątków świata, jeśli idzie o podejście do domowych porządków? Kto sprząta najdłużej? Dla kogo czysty dom to priorytet? I w końcu, jak my wypadamy na tle innych krajów? Wyniki badania przedstawiamy poniżej:

Jak istotna jest dla Ciebie czystość w domu?

Aż 92% wszystkich respondentów stwierdziło, że czystość w domu jest ważna lub bardzo ważna. Takiej odpowiedzi udzieliło aż  99% Brazylijczyków. Niewiele mniej, bo 97% mieszkańców Rosji także uznało, że czysty dom jest dla nich istotny. Mieszkańcy kraju Kwitnącej Wiśni w mniejszym stopniu przykładają wagę do kwestii utrzymania porządku – tylko 80% z nich uznało, że czysty dom jest dla nich istotną wartością.

Zaskakująca konkluzja nasuwa się gdy porównamy wyniki Polski i Niemiec. W kojarzonych u nas z bardzo zasadniczym podejściem do porządków Niemczech czysty dom okazał się ważną wartością dla 88% badanych, gdy na Wisłą ceni porządek aż 96% z nas!

Co ciekawe, kwestia czystości w domu jest w takim samym stopniu istotna zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

 

 

Ile czasu tygodniowo zajmuje Ci sprzątanie?

 Na całym świecie internauci spędzają średnio dwie godziny i pięćdziesiąt dwie minuty na sprzątaniu domu tygodniowo. Brazylia (3:01 godziny) i Chiny (2:42 godziny) uplasowały się najbliżej średniego wyniku.

 Mieszkańcy Rosji sprzątają najdłużej ze wszystkich. Na porządki poświęcają bowiem prawie pięć godzin tygodniowo (4:49). Japończycy z kolei, co nie dziwi biorąc pod uwagę ich niefrasobliwy stosunek do porządków domowych, sprzątają najkrócej. Tygodniowo spędzają na sprzątaniu tylko 1:29 godziny.

Na całym świecie kobiety spędzają więcej czasu na sprzątaniu niż mężczyźni. Średnio  sprzątają one aż  3:24 godziny tygodniowo natomiast mężczyźni tylko 2:17 godziny. W Rosji różnica ta jest szczególnie duża i wynosi prawie trzy godziny (kobiety: 06:06 godzin/mężczyźni: 03:11 godzin).

Z jakich pomocy, narzędzi i sprzętów korzystasz sprzątając?

Odpowiednie narzędzia i pomoce są niezbędne podczas sprzątania domu. Szczególnie popularne na całym świecie  są tradycyjne sprzęty, takie jak miotła, szczotka czy mop. Zwłaszcza w Polsce, Chinach, Rosji i Brazylii ponad 85% respondentów polega na tych urządzeniach.

Popularnością cieszą się również detergenty, z których korzysta aż 75% respondentów ze wszystkich krajów. Znacznie wyprzedzają one klasyczne domowe środki czystości, takie jak proszek do pieczenia, ocet czy cytryna, z których korzysta 38 procent ankietowanych. Okazuje się, że Polacy – najbardziej ze wszystkich badanych nacji – cenią sobie te domowe sposoby czyszczenia, korzysta z nich aż  51% z nas. Jeśli chodzi o stosowanie  detergentów to także jesteśmy w gronie liderów razem z Brazylią i Niemcami z wynikiem ponad 80 %.

Ankietowani używają również elektrycznych urządzeń czyszczących. We wszystkich badanych krajach korzysta z nich 62% osób. Na ten rodzaj pomocy liczą przede wszystkim Polacy (80%) i Rosjanie (78%). Z kolei aż 23% ankietowanych na całym świecie korzysta już z urządzeń zasilanych bateryjnie.

Polacy mogą w największym stopniu liczyć na wsparcie swojego partnera, członków rodziny czy współlokatorów – na taką pomoc liczyć może 52% z nas.

Na całym świecie tylko jedna trzecia osób może liczyć na pomoc rodziny przy porządkach (36%), w Japonii odsetek ten jest najniższy i wynosi zaledwie 22%. 

Karcher2

Ciekawostki z poszczególnych krajów:

Belgia

– W Belgii nie tylko cztery ściany ale i cztery kółka lśnią: niemalże 30% Belgów czyści swój samochód raz w miesiącu.

– Problem z brakiem czasu na sprzątanie domu? W Belgii nie jest on obcy prawie połowie osób. 45% chciałoby mieć na to więcej czasu.

Brazylia

– Większość Brazylijczyków polega na  tradycyjnych sprzętach czyszczących jak mop czy miotła (81%).

Chiny

– Wszystko albo nic: W Chinach nacisk kładzie się na gruntowne sprzątanie – prawie każdy respondent (94%) uważa czyszczenie parą i myjkami ciśnieniowymi za ważne albo bardzo ważne. Na które pomieszczenie mieszkańcy Państwa Środka zwracają szczególną uwagę?  Są to kuchnia (41%), łazienka i sypialnia (po 25%).

Niemcy

– Porządek musi być: Dwie trzecie niemieckich respondentów sprząta przynajmniej raz w tygodniu. Wbrew obiegowej opinii, sobota nie jest u naszych zachodnich sąsiadów dniem poświęconym na porządki. Aż 91% ankietowanych nie ma ustalonego dnia w tygodniu, przeznaczonego na sprzątanie.

– Niemcy mają dużo pracy w ogrodzie i niekoniecznie za nią przepadają. Dla 32% z nich wyrywanie chwastów jest najmniej lubianą czynnością. Zwalczanie szkodników i sprzątanie grilla to również jedne z najmniej lubianych  prac przydomowych.

Francja

– Sprzątanie i odstresowanie? Dla 59% Francuzów te dwie rzeczy idą w parze. Odkurzanie, mycie i inne tego rodzaju czynności pozwalają nie tylko oczyścić przestrzeń, ale i umysł.

– 35% respondentów we Francji wykonuje prace ogrodnicze, aby się zrelaksować i odpocząć od codziennej rutyny.

Japonia

– Ponad połowa Japończyków (54%) uważa stosowanie bateryjnych urządzeń czyszczących za ważne lub bardzo ważne.

– Są oni jednak podzieleni, jeśli chodzi o motywację do sprzątania domów: 45% twierdzi, że zadania po prostu muszą być wykonane. Dla 40% brudny dom jest całkowicie nie do przyjęcia. A dla 39% sprzątanie to coś więcej: niesie ze sobą efekt spełnienia i satysfakcji.

Polska

– Myjka ciśnieniowa okazuje się naprawdę wszechstronna. Szczególnie popularne wśród polskich ankietowanych jest czyszczenie nią auta (74%) oraz mycie tarasów  (64%) i podjazdów (61%). Jakie jej cechy są szczególnie istotne dla respondentów? Niskie zużycie wody (47%), prosta obsługa (45%) i długa żywotność urządzenia (42 %). Dzięki myjkom ciśnieniowym niemieckiej marki oszczędzisz nawet 80 % wody ponieważ o tyle mniej jej potrzeba w porównaniu z myciem wężem ogrodowym by wszystko zalśniło. Prostota obsługi to też cecha tych urządzeń. Linia Full Control posiada na pistolecie ikonki, które pozwalają precyzyjnie i intuicyjnie dobrać ciśnienie do czyszczonej powierzchni. Nie ma strachu, że uszkodzimy delikatne przedmioty nieodpowiednim dla nich ciśnieniem wody! A gdy potrzeba całej mocy urządzenia wystarczy jeden klik i już czyścisz kamień, kostkę czy murek w ogrodzie pod naprawdę wysokim ciśnieniem.

Rosja

– W Rosji ludzie spędzają 4:49 godziny tygodniowo na sprzątaniu, czyli najdłużej na świecie. Nie dziwi więc, że niewiele mniej niż połowa respondentów (47%) dokładnie zamiata ścieżki  wokół domu kilka razy w tygodniu.

– Dla wielu rosyjskich respondentów mycie podłogi na mokro nie jest priorytetem: 46% z nich uważa, że odkurzanie jest bardziej skuteczne niż wycieranie.

UK

– Również w Anglii istnieje związek pomiędzy czyszczeniem a wewnętrzną harmonią: 75% respondentów twierdzi, że często sprzątają, gdy są zestresowani. Aż 84% Brytyjczyków zgadza się, że czysty dom czyni ich spokojniejszymi i zmniejsza odczuwany stres.

USA

– Jaki zapach przypomina ci o czystości? Jedna rzecz jest jasna dla Amerykanów: Więcej niż co drugi respondent (56%) kojarzy zapach cytryny z czystym domem. Również zapach sosny (34%) i lawendy (29%) przywodzą ankietowanym na myśl posprzątany dom.

– Gdyby Amerykanie mieli tylko 15 minut na przygotowanie mieszkania do niespodziewanej wizyty, większość z nich sprzątałaby salon (46%.). 24% skoncentrowałoby się na łazience, dla 22% respondentów kuchnia byłaby priorytetem.

Metodologia badania

Na zlecenie firmy Kärcher, instytut badań rynkowych Dynata przebadał 11 099 osób w wieku od 18 do 65 lat z jedenastu krajów, w tym z Belgii, Brazylii, Chin, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Holandii, Polski, Rosji i USA. Wyniki reprezentatywnej ankiety internetowej zostały posortowane według płci, wieku i regionu. Wszystkim ankietowanym  zadano trzy pytania. W każdym kraju zadano również dwa pytania lokalne.

 

Materiał Prasowy

Iwona Kukawska

Ekorynek TV