Search
Close this search box.

Zobacz również:

Gwiazdy Hollywood na rzecz ekologii. Piękni i bogaci o wrażliwej duszy.

Piękni i bogaci, pobudzają do refleksji, śmieszą, czasami smucą, wyznaczają trendy i rozpalają naszą wyobraźnie – Gwiazdy Hollywood. Dla niektórych z nich  sprawy związane z poszanowaniem środowiska, ze zrównoważonym rozwojem nie są tylko pustym frazesem. Walczą na rzecz zwierząt, udzielają się w organizacjach proekologicznych, edukują i wpłacają niebagatelne sumy na różne organizacje, aby  ochronić  naszą planetę. Oto niektórzy z nich:

 

Leonardo DiCaprio

 Di caprio

Nosi przydomek „ najbardziej zielonego faceta w Hollywood”. Jego pro-ekologiczna działalność jest powszechnie znana, przekazał miliony dolarów na aktywności związane z ochroną środowiska i na walkę ze zmianami klimatycznymi. Jego organizacja, założona ponad 20 lat temu, „Leonardo DiCaprio Foudation”,  edukuje i wspiera wiele inicjatyw . Inwestuje w firmy działające zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, m.in. jest udziałowcem w firmie Allbirds , która produkuje obuwie z naturalnych i recyklingowych komponentów, stając się neutralną pod względem emisji CO2.  

Za swoje  wysiłki na rzecz poszanowania środowiska Organizacja Narodów Zjednoczonych uhonorowała zdobywcę Oskara tytułem Posłańca Pokoju w sprawie Zmian Klimatu. „ Pieniądze są dla mnie ważne, jednak w innym sensie niż dla wielu hollywoodzkich gwiazd. Zarabiam je m.in. po to, by zrobić coś naprawdę wielkiego dla innych ludzi i dla środowiska”- podkreśla Di Caprio.

 

 Ben Affleck

affleck

Współtwórca Inicjatywy Wschodniego Konga, która ma celu podnosić świadomość ekologiczną, szczególnie dotyczącą zagrożonych zasobów naturalnych w tym regionie. W ramach współpracy z organizacją non-profit Matta Damona Water.org wspiera organizacje związane z czystą wodą w Afryce. Beneficjentami jest wiele milionów istnień ludzkich. To jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

 

 Drew Barrymore

 

DrewZagorzała aktywistka na rzecz praw zwierząt, jest autorem linii  artykułów gospodarstwa domowego Flower Home. Uruchomiła również własną produkcję kosmetyków Flower Beaty. Wszystkie komponenty tworzone są na miejscu, aby uniknąć negatywnego wpływu transportu na środowisko. Materiały wykorzystane do produkcji są naturalne i przyjazne dla konsumenta. Cieszą się bardzo dużym uznaniem w Stanach Zjednoczonych. Jest często zapraszana do programów o tematyce ekologicznej, gdzie stara się edukować społeczeństwo, szczególnie, tą grupę, która jest nastawiona głównie na konsumpcję.

 

James Cameron

Cameron

Znany reżyser jest autorem filmu dokumentalnego  NOT REALITY  TV ,w którym ostro protestował przeciwko tezom wygłaszanym przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa mówiącym, że  globalne ocieplenie to fałszywa koncepcja. Laureat Oskara podsumował swój dokument – „Zrobiliśmy ten film, aby pokazać realne zagrożenia dla milionów ludzi  wynikających ze zmian klimatycznych. Musimy podjąć wysiłek, aby ocalić naszą planetę, taki sam jak podczas II wojny światowej”. Obraz został obejrzany przez milionową widownię.

 

Matt Damon

Matt

Jest współzałożycielem organizacji o globalnym zasięgu Water.org, której zadaniem jest zapewnienie światu dostępu do czystej wody. Wg danych organizacji w wyniku aktywnych jej  działań dostęp do czystej wody uzyskało 17 milionów ludzi ! Matt Damon uczestniczył również w realizacji filmu Jamesa Camerona  Not Reality TV. Świadomy zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, często podkreśla w tym negatywną  rolę człowieka. 

 

Natalie Portman

PortmanNatalie Portman, znana aktywista, powiązana z ruchami ekologicznymi i feministycznymi. Mówi o sobie „Ekologiczny weganin”. Nagłośniła film „Jedzenie zwierząt” z 2018 roku , w którym ukazano nieludzkie praktyki stosowane w przemyśle mięsnym, który  aktorka podsumowała słowami-    „Wydaje się, że jest coś, co powinno być łatwe do naprawienia, jeśli tylko ludzie będą tego chcieli. Nic wielkiego nie trzeba robić, aby skończyć z takim zachowaniem”. Portman stworzyła własną linie butów wegańskich,a której dochód przekazała organizacji non profit The Nature Conservancy, globalnej organizacji zajmującej się ochroną środowiska.  

 

Mark Ruffalo

RuffaloMark Ruffalo, należy to współtwórców organizacji Hollywood United for a Healthy California, którą tworzą aktorzy, scenarzyści, reżyserzy i producenci. Członkowie organizacji ostro sprzeciwiają się wydobywaniu gazu i ropy naftowej w Kalifornii i zastąpieniu ich odnawialnymi źrdódłami energii. Dodatkowo Ruffalo zaangażowany w ruch na rzecz ochrony zwierząt Global Wildlife Conservation, w szczególności na rzecz ochrony żółwi. W 2017 odebrał za swoją działalność nagrodę . 

 Emma Watson

EmWatsonma Watson pomysłodawczyni ekologicznej linii odzieży w kolekcji znanej projektantki Alberto Ferretti. Wykorzystane zostały w niej  naturalne materiały jak i materiały z recyklingu. „Przyjaciółka Harrego Pottera” chętnie angażuje się w ruch zrównoważonej mody. Jest również zwolenniczką odzieży używanej. Podczas głośnej kampanii prasowej „Beaty and the Beast” przedstawiła czytelnikom historię swojej marki i opowiedziała o swoich aktywnościach na rzecz środowiska naturalnego. Jest wegatarianką.

 

 

Jacek Szczęsny

Źródło:Wikipedia, The Hollywood Reporter

Ekorynek TV