Search
Close this search box.

Zobacz również:

Grupa Renault przoduje w dziedzinie innowacyjności i elektromobilności w Europie

renaulr 288 192Obecnie niemal co czwarty elektryczny pojazd sprzedawany w Europie to Renault. Grupa oferuje najszerszy na rynku asortyment takich pojazdów składający się z Renault ZOE, Twizy i Kangoo Z.E., a także RSM SM3 Z.E. sedan, sprzedawany w Korei i nowy Renault Master Z.E. Do 2022 r. Renault będzie posiadało gamę ośmiu pojazdów elektrycznych i 12 zelektryfikowanych, w ramach strategicznego planu grupy „Drive the Future”.

Grupa Renault, pionier elektromobilności w Europie, wykorzystuje swoje dziewięcioletnie doświadczenie w projektowaniu, produkcji i sprzedaży pojazdów elektrycznych. W tym czasie jej 30 tys. pracowników zostało przeszkolonych w zakresie szczególnych aspektów elektromobilności.

Coraz większy asortyment elektryków

Aby lepiej sprostać wymaganiom klientów, Grupa Renault rozszerza asortyment najlepiej sprzedających się pojazdów elektrycznych, w tym ZOE i Kangoo Z.E. Jednocześnie rozwija bardziej dynamiczne silniki elektryczne, takie jak nowy 80 kW R110 na ZOE.
Wprowadza także nowe połączone usługi, aby ułatwić ładowanie pojazdów. „Renault Z.E. Pass” udostępnia już ponad 20 tys. publicznych punktów ładowania w całej Europie. Użytkownicy mogą również uzyskiwać informacje o ładowaniu w czasie rzeczywistym lub kontrolować operacje na odległość za pomocą smartfonów.

Rośnie ekosystem elektryczny

Grupa Renault jest także liderem w rozwoju kompletnego ekosystemu elektrycznego wraz z szeroką gamą partnerów. Grupa współtworzy innowacyjne rozwiązania, na przykład aplikacja na smartfona „Renault Z.E. Smart Charge” umożliwia aktywowanie ładowanie pojazdu w godzinach, kiedy obowiązują najniższe stawki energii elektrycznej oraz produkowana jest ona przy możliwie najniższej emisji dwutlenku węgla. Inny przykład innowacyjnego rozwiązania: akumulatory pojazdów elektrycznych mogą służyć jako mobilne magazyny energii wytwarzanej przez dachowe panele słoneczne, by udostępniać takie nadwyżki wtedy gdy energia elektryczna jest najbardziej potrzebna.

Renault Zoe podbija rynek

Renault Zoe to samochód elektryczny produkowany od roku 2012 przez francuski koncern w zakładach w Flins. Ten 5-drzwiowy hatchback klasyfikowany jest jako segment B lub C.
Pierwszą formę koncepcyjną modelu Zoe Renault przedstawiło w 2005 roku na Targach Samochodowych w Genewie. Trzymiejscowy pojazd nosił nazwę Zoe City Car.
Kolejną wersję koncepcyjną Francuzi zaprezentowali cztery lata później na Frankfurt Motor Show. Zoe Z.E. Concept wyposażony był w 96-konny silnik elektryczny zasilany z litowo-jonowych akumulatorów.
Ostatnim stadium rozwoju elektrycznego samochodu Renault było Zoe Z.E. Preview. Ze wszystkich konceptów, jakie zaprezentowano na przestrzeni lat to on najbardziej przypominał auto, które trafiło do produkcji.
Wytwarzanie Zoe rozpoczęto w grudniu 2012. W pierwszym miesiącu sprzedano 68 Zoe. Do czerwca 2014 Renault sprzedało łącznie 12 631 egzemplarzy swojego elektrycznego samochodu.
Największym rynkiem zbytu Zoe jest Francja. W wyżej wymienionym okresie zarejestrowano tam 7 637 tych aut. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy. Tam sprzedaż wyniosła w sumie 1 532 sztuki.
Renault Zoe napędzane jest przez elektryczny silnik synchroniczny z uzwojonym wirnikiem. Osiąga on moc 88 KM w zakresie od 3000 do 11 3000 rpm oraz 220 Nm od 20 do 2500 rpm. Te parametry zapewniają przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 13,5 s oraz prędkość maksymalną równą 135 km/h.

Napęd z akumulatorów

Zoe czerpie energię z akumulatorów o pojemności energetycznej wynoszącej 22 kWh. 192 ogniwa mieszczą się w 12 modułach i według norm homologacyjnych NEDC zapewniają zasięg równy 210 km.
Jednak Renault w katalogu podaje inne wartości rzeczywiste. W temperaturach umiarkowanych zasięg Renault Zoe na w pełni naładowanych akumulatorach wynosi 150 km. Przy niskich temperaturach maleje on do poziomu 100 km.

Akumulatory Renault w leasingu

Renault zdecydowało, że akumulatory będzie leasingować. Miesięczna stawka najmu jest zależna od okresu oraz szacowanego rocznego przebiegu. Najtańszym wariantem jest 36-miesięczny (lub więcej) leasing z ustalonym dystansem wynoszącym 12 500 km. Cena wynosi w tym przypadku 379 zł miesięcznie. Najbardziej kosztowną opcją jest 12-miesięczny leasing z zasięgiem określonym na poziomie 25 000 km. W takim przypadku za miesiąc użytkowania akumulatorów Renault Zoe właściciel zapłaci 689 zł. Za przebieg ponadnormatywny naliczana jest kara w wysokości 12 500 brutto.

Sukcesy Renault Zoe

Renault Zoe uzyskało maksymalną notę w testach zderzeniowych Euro NCAP. 5 gwiazdek zostało przyznane elektrycznemu autu po badaniach przeprowadzonych w 2013 roku.
Francuski koncern wystawił trzy egzemplarze Zoe w Rajdzie Monte Carlo ZENN (Zero Emission No Noise) trwającym w dniach 21-23 marca 2014. Auto zostało na koniec sklasyfikowane na pierwszym miejscu.

JACEK SZCZĘSNY

Fot. materiały prasowe

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

Ekorynek TV