Z Joanną Węgrzynowską, ekspertem w zakresie ESG, rozmawiamy o założeniach projektu Healthy Cities, o edukacji ekologicznej Polaków oraz o wyzwaniach środowiskowych jakie stoją przed Grupą LUX MED.
W Polsce dużo mówi się na temat edukacji ekologicznej. Jak Pani uważa, czy robimy wystarczająco, aby świadomość ekologiczna Polaków była coraz większa?
Wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i nagłaśnianie tematów i inicjatyw związanych z ekologią rzeczywiście są obecne w dyskursie publicznym. Coraz więcej instytucji, zarówno publicznych, jak i prywatnych kieruje się w swoich działaniach dobrem naszej planety. To cieszy, jednak do zrobienia jest jeszcze wiele.
Grupa LUX MED na co dzień dba o to, żeby działania proekologiczne na stałe wpisywały się styl życia. Zrozumienie co leży u podstaw problemów środowiskowych jest pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku lepszego, zrównoważonego świata.
Mamy świadomość, że wzrost poczucia odpowiedzialność za środowisko naturalne to w dużej mierze edukacja, popularyzacja wzorców zachowań oraz udostępnianie narzędzi, które pomogą wprowadzić i utrzymać dobre nawyki. Dlatego dużą rolę odgrywają instytucje, firmy i organizacje, a także media. Najlepiej kiedy ze sobą współpracują, ponieważ mogą tworzyć projekty scalające kilka ważnych aspektów. Przykładem takich działań jest realizowany obecnie Indeks Zdrowych Miast. Grupa LUX MED wspólnie z SGH w Warszawie oraz Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej pracuje na oceną warunków życia w miastach na prawach powiatu pod kątem m.in. zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, zielonych terenów, edukacji, jakości powietrza czy kultury. Ponad 50 proc. światowej populacji w tym 60 proc. ludności Polski mieszka w miastach. Mimo licznych korzyści, jakie swoim mieszkańcom oferują obszary zurbanizowane, to właśnie w miastach znacznie szybciej rośnie odsetek osób chorujących przewlekle. Stąd nasza chęć stworzenia drogowskazów dla miast, jak żyć w nich zdrowiej.
Indeks Zdrowych Miast jest częścią dużego projektu Grupy LUX MED – Healthy Cities, który ma na celu kształtowanie proekologicznych i prozdrowotnych postaw. W jego ramach już drugi rok z rzędu organizujemy wyzwanie zachęcające do aktywności fizycznej i zbierania kroków.
Znaleźliśmy się również w raporcie „Zielone szpitale” stworzonym przez UN Global Compact i oficjalnie zaprezentowanym podczas jedenastej edycji World Urban Forum w Katowicach w czerwcu tego roku. W raporcie zostały przedstawione innowacyjne rozwiązania zastosowane w placówkach medycznych. Są to zmiany w zakresie zmniejszenia emisji CO2, technologii, sprzętu szpitalnego czy chociażby recyklingu.
Jakie są założenia akcji Healthy Cities i kto był jej inicjatorem?
Pomysłodawcą akcji jest Grupa LUX MED. Zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób zmiany klimatyczne czy rosnący poziom zanieczyszczenia środowiska wpływają na nasze zdrowie, dlatego zdecydowaliśmy się zainicjować akcję, która bazuje na dwóch filarach – zdrowym człowieku i zdrowym otoczeniu. Każdy z nas nie raz słyszał zapewne, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i my również chcemy, by to hasło było mottem przewodnim naszego wyzwania. To właśnie profilaktyka jest niezbędna, by utrzymać nasz organizm w zdrowiu przez długie lata, a nawet umiarkowana aktywność fizyczna, do której zachęcamy w wyzwaniu, korzystnie wpływa na wiele układów w naszym organizmie.
Zasady wyzwania Healthy Cities są proste – przez cały czerwiec uczestnicy podejmowali aktywność fizyczną, którą można przeliczyć na kroki np. spacer, bieganie czy taniec. Pobierając dedykowaną, bezpłatną aplikację, można było na bieżąco monitorować swoje wyniki oraz śledzić rankingi. Przygotowaliśmy również bogaty pakiet materiałów motywacyjnych, m.in. wideo z radami od mistrza olimpijskiego Kajetana Duszyńskiego, który podzielił się swoją sportową wiedzą z uczestnikami wyzwania.
Jak dużo osób się zaangażowało w akcję?
W tamtym roku w projekcie wzięło udział 4 tys. uczestników, a my w ramach złożonej deklaracji posadziliśmy aż 375 tys. drzew w całej Polsce. Natomiast tegoroczna edycja akcji miała dwie odsłony – firmową, w której do udziału w wyzwaniu zgłosiło się ponad 100 firm z całej Polski oraz miejską – obejmującą mieszkańców 66 miast na prawach powiatu. W wyzwaniu wzięło udział 9 tys. uczestników, czyli dwa razy więcej niż w 2021 r. Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.
Wszyscy pokonali razem w ramach wyzwania aż 1,5 miliarda kroków, czyli ponad milion kilometrów. Żeby uświadomić skalę wyniku to tak, jakby uczestnicy przez cały czerwiec 27 razy okrążyli Ziemię.
Aby zadbać o poziom endorfin i pobudzić sportowego ducha rywalizacji, przygotowaliśmy nagrody dla trzech najaktywniejszych miast i firm. Samorządy nagrodziliśmy Zielonym Budżetem o łącznej kwocie 60 tys. złotych, a firmy możliwością nasadzenia 100 tys. drzew. Ostatecznie na podium miast stanęły Świętochłowice, Świnoujście i Ostrołęka, a wśród firm przodowały ELSAT, ZEC Service i Societe Generale.
Jaką rolę w tym przedsięwzięciu pełnią samorządy oraz firmy prywatne?
Mieszkańcy miast na prawach powiatu oraz pracownicy firm, które zgłosiły chęć udziału w wyzwaniu byli bohaterami wyzwania Healthy Cities. Koordynatorzy z poszczególnych firm oraz przedstawiciele z urzędów miast i działów promocji regularnie motywowali uczestników do udziału w wyzwaniu. Na ich oficjalnych profilach w social mediach pojawiały się informacje i grafiki, które nie tylko zachęcały do dołączenia do wyzwania, ale także przedstawiały zalety podejmowania aktywności fizycznej w trosce o zdrowie i planetę.
Jakie aktywności proekologiczne Grupa LUX MED planuje w kolejnych latach?
Jesteśmy świadomi, że sektor ochrony zdrowia odpowiada za ok. 4,5 proc. globalnej emisji CO2, dlatego priorytetem jest dla nas wdrożenie rozwiązań minimalizujących emisje gazów cieplarnianych. W ramach dojścia do zeroemisyjności w 2040 roku, planujemy podjąć konkretne działania, które korzystnie wpłyną na stan środowiska. Już teraz rozpoczęliśmy audyty energetyczne budynków, by sprawdzić gdzie i jakie rozwiązania możemy wdrożyć. Od lat podejmujemy decyzje przez pryzmat dobra środowiska, stąd m.in. systematycznie wymieniamy flotę samochodową na hybrydową czy zwiększamy liczbę placówek, która korzysta z odnawialnych źródeł energii. Kontynuacją naszych działań będzie również kolejna edycja akcji Healthy Cities oraz ogłoszenie wyników Indeksu Zdrowych Miast jesienią tego roku.
Rozmawiał
Jacek Szczęsny