Search
Close this search box.

Zobacz również:

Grupa Górażdże podpisała z BayWa r.e. przełomowy kontrakt na zakup energii z największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Pełka 1Należąca do HeidelbergCement Grupa Górażdże i międzynarodowy koncern BayWa r.e., światowy lider odnawialnych źródeł energii, podpisały przełomowy w historii Polski kontrakt na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznej. Mimo trudnej sytuacji światowej Grupa Górażdże konsekwentnie dąży do neutralności węglowej, wyznaczając zupełnie nowe standardy etyczne w branży. – To dla nas bardzo ważny krok w kierunku realizacji celów zrównoważonego rozwoju w ramach Sustainability Commitments 2030 – mówi Andrzej Reclik, Prezes Zarządu Górażdże Cement SA.

Jeden z największych producentów materiałów budowlanych w Polsce – Grupa Górażdże oraz światowy ekspert w dziedzinie źródeł odnawialnych, koncern BayWa r.e, podpisały dziesięcioletni kontrakt na zakup energii (PPA – Power Purchase Agreement) z elektrowni fotowoltaicznej w Witnicy. Powstający obiekt będzie pierwszą w Polsce niesubsydiowaną elektrownią fotowoltaiczną, wspieraną umową w formule corporate PPA. Kontrakt wyznacza nowe standardy w dziedzinie pozyskiwania czystej i zrównoważonej energii dla przedsiębiorstw i może stać się wzorcem postępowania dla korporacji zarówno w regionie, jak i na całym świecie.

Elektrownia w Witnicy będzie największą i najbardziej efektywną farmą fotowoltaiczną w Polsce – jej moc zainstalowana wyniesie 64,6 MWp. Projekt będzie finalizowany już w pierwszej połowie 2021 r. 

– Oto definitywny dowód na to, że energia fotowoltaiczna – bez żadnego wsparcia dotacjami – może być konkurencją dla energii konwencjonalnej, nawet w kraju Europy Północnej, który wciąż 80% energii pozyskuje z węgla komentuje dr Benedikt Ortmann, Globalny Dyrektor ds. Projektów Słonecznych w BayWa r.e.

– Cieszymy się widząc, że nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie firmy pozyskują swoją własną zieloną energię w ramach umów PPA. Kontrakt dotyczący elektrowni w Witnicy jest pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce – jego unikatowy model oferuje strukturę ekonomiczną gwarantującą stałą cenę energii elektrycznej. Korzystanie ze źródeł energii fotowoltaicznej nie tylko znacznie zmniejsza ślad węglowy firmy – jesteśmy przekonani, że może również powodować znaczącą oszczędność w opłatach za energię – dodaje Andrea Grotzke, Globalny Dyrektor ds. Rozwiązań Energetycznych w BayWa r.e.

Podpisanie umowy z BayWa r.e. dotyczącej projektu w Witnicy jest znaczącym krokiem Grupy Górażdże w budowaniu neutralności węglowej – organizacja podąża za celami zrównoważonego rozwoju w ramach członkostwa w kampanii „50 Liderów Zrównoważonego Rozwoju i Klimatu”. Tworzenie odpowiedzialnego biznesu jest jednym z najważniejszych założeń organizacji. – 10-letnia umowa PPA dla Witnicy jest ogromnym osiągnięciem dla Grupy Górażdże – sukcesywnie realizujemy cele zrównoważonego rozwoju naszej firmy. BayWa r.e. jest dla nas zaufanym partnerem, cieszymy się, że możemy wspólnie wyznaczać standardy w branży – mówi Andrzej Reclik, Prezes Zarządu Górażdże Cement SA.

Kontrakt z Grupą Górażdże jest częścią szerszej strategii BayWa r.e. w Polsce. W tym roku koncern planuje na terenie naszego kraju budowę kolejnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MWp, a w ciągu następnych pięciu lat realizację projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy ponad 1 GW.

Więcej informacji na temat parku słonecznego można znaleźć na stronie: witnica.baywa-re.com Więcej informacji na temat umów zakupu energii można znaleźć na stronie: solutions.baywa-re.com

Iwona Kukawska

Ekorynek TV