Search
Close this search box.

Zobacz również:

Górażdże należy do liderów pro ekologicznych aktywności

Piknik Gorazdze1Nową inicjatywą firmy Górażdże jest program „Kopalnia Dzikich Pszczół”. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Natura i Człowiek realizuje go na terenie Kopalni Wapienia Górażdże. To projekt w całości poświęcony ochronie dzikich pszczół i owadów zapylających, a jednym z jego elementów jest budowa „hoteli dla pszczół” właśnie na terenie kopalni.

Piknik Gorazdze1

Fot. Hotele dla Pszczół prezentowane podczas Pikniku Ekologicznego

 Nową inicjatywą firmy Górażdże jest program „Kopalnia Dzikich Pszczół”. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Natura i Człowiek realizuje go na terenie Kopalni Wapienia Górażdże. To projekt w całości poświęcony ochronie dzikich pszczół i owadów zapylających, a jednym z jego elementów jest budowa „hoteli dla pszczół” właśnie na terenie kopalni.

Kopalnia Wapienia Górażdże nieprzypadkowo została wybrana na lokalizację pszczelich hoteli. Choć na co dzień po prostu pozyskuje się tam surowce do produkcji cementu w Cementowni Górażdże, należy ona do kopalń o najwyższych walorach przyrodniczych i była już miejscem realizacji wielu projektów ochrony zagrożonych gatunków fauny i flory. Jednym z najważniejszych projektów są badania nad populacją dzikich pszczół prowadzone od kilku lat przez Stowarzyszenie Natura i Człowiek.

Kopalnię Dzikich Pszczół można było poznać podczas pikniku ekologicznego, który odbył się na terenie kopalni w sobotę 15 czerwca. W imprezie wzięło udział ponad 120 osób, na których czekało mnóstwo atrakcji związanych z tymi owadami. Między innymi można było stworzyć wapienne doniczki z roślinami sucholubnymi, nauczyć się jak projektować kompozycje ogrodowe przyjazne zapylaczom czy otrzymać nasiona roślin miododajnych do ukwiecania własnych ogródków. Wśród atrakcji dla całych rodzin znalazły się także pszczela gra terenowa, konkursy z nagrodami i degustacja pysznych miodów. Specjalne rozrywki przygotowano również dla najmłodszych. Dzieci przeróżnymi grami i zajęciami zabawiała animatorka – pszczółka Maja. Dużą atrakcją były wyścigi zorganizowane pod hasłem „Bieg Pszczółek 2019”.

Raj dla pszczół

Kopalnia Wapienia Górażdże jest miejscem z bogato występującą bazą pokarmową dla pszczół w postaci kwitnących przez cały sezon roślin. Na jej terenie zidentyfikowano do tej pory ponad 50 gatunków dzikich pszczół. Każdy z nich bierze udział w zapylaniu roślin na terenie kopalni oraz w jej otoczeniu. Tym samym okoliczni mieszkańcy mogą się cieszyć owocami uzyskanymi dzięki pracy tych pożytecznych owadów. Celem całego projektu jest ochrona i zwiększenie liczby stanowisk przyjaznych dla dzikich pszczół na terenie kopalni. Podejmowane działania polegają głównie na wzbogacaniu stanowisk pokopalnianych w rodzimą roślinność kwitnącą. W tym celu obsiano około 0,5 ha roślinami motylkowymi: koniczyną, czerwoną i białą, komonicą, wyką, przelotem, tragankiem. Dodatkowo nasadzono rośliny wieloletnie takie jak: szałwie, mikołajki, chabry czy lnice, które w następnych latach po wydaniu nasion będą samodzielnie rozprzestrzeniać się na terenie kopalni. Oprócz pokarmu pszczoły muszą także mieć gdzie mieszkać, co umożliwią im zbudowane niedawno hotele. Jak natomiast wygląda hotel dla pszczół stanowiący miejsce ich gniazdowania? To dość innowacyjne rozwiązanie, w którym wykorzystane zostały głównie lokalne surowce. Hotele to gliniane prostopadłościany z betonowym rdzeniem i drewnianymi elementami. Wszystko zostało wykonane ręcznie przez pracowników firmy Górażdże oraz członków Stowarzyszenia Nauka i Człowiek. W następnych latach planuje się dalszy monitoring występowania dzikich pszczół na kwitnących stanowiskach, a także stopień zasiedlenia glinianych słupów przez te niezwykle pożyteczne owady.

Znajdź trzmiela i pomóż chronić owady

Kondycja owadów zapylających jest w tej chwili coraz bardziej niepokojąca. Spośród około 500 gatunków pszczół w Polsce aż 222 jest zagrożone wyginięciem, dlatego wszelkie inicjatywy, programy, które mają na celu ochronę owadów są szczególnie ważne.
Przy okazji wszyscy posiadacze smartfonów mogą także przyczynić się do monitorowania dziko występujących trzmieli. Wystarczy ściągnąć aplikację Znajdź Trzmiela – Bumblebee Detector na telefony z systemem Android lub iOS i zrobić zdjęcie trzmielowi. Zdjęcie takie trafia do bazy danych Stowarzysza Natura i Człowiek i jest oznaczane przez naukowców. Dzięki temu monitoruje się i tworzy mapy występowania trzmieli w Polsce, co znacznie pomoże w ich ochronie i pozwoli badać ich zachowania.
Należy tu dodać, że to kolejny udany projekt firmy Górażdże. Firma jest również organizatorem
w Polsce konkursu „Quarry Life Award”, celem którego jest popularyzacja wiedzy na temat unikatowych walorów przyrodniczych kopalń surowców mineralnych oraz wspieranie projektów naukowo-badawczych mających na celu ochronę i zwiększenie bioróżnorodności tych terenów.

Materiał powstał przy współpracy z Małgorzatą Dąbrowską, koordynatorem ds. CSR w Grupie Górażdże

Ekorynek TV