Search
Close this search box.

Zobacz również:

Filtr ograniczający emisję mikroplastiku podczas prania

Less Microfiber Filter and Cycle Lifestyle 002Łatwy w monitorowaniu i konserwacji filtr Less Microfiber™ ogranicza do 98% emisji mikroplastiku powstającego podczas prania i sprawia, że walka z plastikiem w oceanach staje się naturalną częścią życia użytkowników

Samsung poinformował o wprowadzeniu na rynek nowego filtra Less Microfiber™. To zewnętrzne urządzenie podłączane do pralek, które zaprojektowano w celu ograniczenia emisji plastikowych mikrowłókien oddzielających się od tkanin podczas prania. Filtr został stworzony z połączenia inspiracji producenta odzieży Patagonia oraz ekspertyzy światowej organizacji zajmującej się ochroną oceanów Ocean Wise. To również kontynuacja zeszłorocznego sukcesu programu Less Microfiber™ dostępnego w pralkach Samsung. Nowy filtr jest już dostępny w Korei i Wielkiej Brytanii, a w trzecim kwartale zostanie wprowadzony w innych krajach.

„W związku ze stale rosnącą ilością mikroplastiku przedostającego się do naszych oceanów i zaostrzonymi przepisami w wielu krajach, a także rosnącym problemem, jakim jest wpływ mikroplastiku na zdrowie ludzi na całym świecie, Samsung współpracuje z marką Patagonia w celu opracowania technologii pomagającej pozbyć się mikroplastiku z naszego codziennego życia” — powiedział Moohyung Lee Executive Vice President and Head of R&D Team of Digital Appliances Business w Samsung Electronics. Dzięki innowacjom, takim jak filtr i program Less Microfiber™, Samsung realizuje swoją strategię „Everyday Sustainability” w szerszej gamie produktów.

Staramy się powstrzymywać przedostawanie się mikroplastiku do oceanów.

Chcąc umożliwić klientom ograniczenie emisji mikroplastiku z pranych tkanin, Samsung opracował program prania: Less Microfiber™. Minimalizuje on uwalnianie mikroplastiku nawet o 54%, częściowo dzięki wykorzystaniu opracowanej przez Samsung technologii Ecobubble™. Bąbelki powstałe z połączenia wody, powietrza i detergentu, łatwiej wnikają w tkaniny, czyszcząc je efektywniej, a jednocześnie ogranicza się ilość tarcia w skutek, którego w pralkach bez technologii EcoBubble™, usuwany jest brud. W efekcie zużywamy mniej energii i ograniczamy ilość powstającego mikroplastiku.

Filtr Less Microfiber™ to krok dalej. Zapobiega przedostawaniu się do oceanu nawet do 98% mikroplastiku uwalnianego podczas prania, co odpowiada ok. ośmiu plastikowym butelkom o pojemności 500 ml rocznie przy stosowaniu go cztery razy w tygodniu. Ponadto filtr Less Microfiber™ ma konstrukcję, która pozwala na używanie go ze standardowymi modelami pralek.

Aby zweryfikować skuteczność tej technologii oraz jej potencjał w kontekście wspierania zrównoważonego rozwoju zarówno program, jak i filtr zostały niezależnie ocenione przez firmę Ocean Wise przy użyciu recenzowanego protokołu testowego uwalniania mikroplastiku w najnowocześniejszym laboratorium organizacji morskiej w Vancouver w Kanadzie.

Less Microfiber Filter LifestyleZrównoważona wygoda na co dzień i na każdym etapie cyklu życia produktu

Samsung jest zaangażowany w opracowywanie nowych produktów i technologii z myślą o zrównoważonej przyszłości. Wizją zrównoważonej codzienności firmy jest, aby produkty te były nie tylko wysoce wydajne, lecz również proste, dostępne i wygodne w użytkowaniu, przy jednoczesnym uwzględnieniu ekologicznych praktyk na każdym etapie opracowywania produktu.

Mając to na uwadze, filtr Less Microfiber™ został wykonany z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, aby wspierać równoważony rozwój na każdym etapie jego cyklu życia i został zaprojektowany tak, aby był trwały i łatwy w utrzymaniu. Łopatki filtra skutecznie wyłapują, przekierowują i kompresują mikroplastik bez zatykania filtra, co oznacza, że jego czyszczenie może być wykonywane raz w tygodniu lub przynajmniej raz na miesiąc.

Łącząc się z aplikacją SmartThings, filtr śledzi stopień zapełnienia od 0 do 100%, informując użytkowników o konieczności czyszczenia. Z kolei program Less Microfiber™ jest dostępny jako wstępnie ustawiona opcja w wybranych pralkach Samsung od 2022 roku i można go aktywować jednym przyciskiem. Zostanie rozszerzony na użytkowników poprzednich modeli pralek Samsung z obsługą Wi-Fi poprzez aktualizację sieciową w tym roku.

Innowacje dla lepszej przyszłości

Opracowanie i wprowadzenie programu i filtra Less Microfiber™ to kolejne kroki Samsung w drodze do zrównoważonego rozwoju. „Od wielu lat inwestujemy w badania nad mikrowłóknami, ucząc się, jak ograniczać włókna, które gubią nasze ubrania, a które przyczyniają się do powstawania zanieczyszczeń w oceanach” — powiedział Matt Dwyer, VP of product impact and innovation at Patagonia. „Podziwiamy Samsung za dołączenie do nas w zrobieniu tego ważnego kroku naprzód w walce z zanieczyszczeniem mikrowłóknami”.

Poza wprowadzeniem programu i filtra Less Microfiber™ Samsung będzie nadal podejmował wysiłki i opracowywał technologie i produkty, dzięki którym zrównoważony rozwój stanie się łatwą częścią codziennego życia klientów na całym świecie. Samsung będzie również nadal współpracował z partnerami, aby dostarczać ekologiczne rozwiązania dla domów przyszłości.

Piotr Winek

Ekorynek TV