Search
Close this search box.

Zobacz również:

Eko wtępniak we wrześniowym Business Magazine. OZE, OZE i jeszcze raz OZE

moje.jpg 1Kryzys energetyczny, zagrożona transformacja energetyczna, grozi nam powrót do czasów, gdzie dominował węgiel, a smog zatruwał całą Polske. Takie głosy pojawiają się od pewnego czasu w przestrzeni publicznej. Bez wątpienia mamy do czynienia z kryzysem, największym od siedemdziesiątych lat, wywołanym wówczas konfliktem izraelsko-arabskim wskutek czego cena ropy naftowej poszybowała w górę do granic wyobraźni. Obecnie konflikt zbrojny jest również przyczyną ekstremalnie wysokich cen  paliw kopalnych. I to się szybko nie zmieni. W rezultacie powinniśmy jak najszybciej rozpocząć przemyślane inwestycje w odnawialne źródła energii. Od tego nie ma odwrotu.

Energię wiatrową, swego czasu zaniedbaną, będziemy pozyskiwać z Bałtyku. Na lądzie działają  farmy, ale potrzeby są znacznie większe. Wprowadzonia niedawno ustawa odległościowa10H  nie rozwiązuje problemów z tym związanych. Farmy fotowoltaiczne powstają jak grzyby po deszczu, niestety obecne sieci przesyłowe i dystrybucyjne wymagają inwestycji już w tej chwili, inaczej bedzie coraz trudniej przyłączyć nowe moce.

Doskonałym pomysłem, będącym elementem transformacji energetycznej są magazyny energii, które np.w połączniu z farmą wiatrową mogą generować wytworzony prąd. Magazyny wyposażone w baterie litowo-jonowe umieszczane w kontenerach morskich będą stanowić alternatywę dla konwecjonalnej energiii, poki co, ze wzgledów kosztowych nie są rozpowszechnione, ale wydaje, że to tylko kwestis czasu kiedy będziemy z nich korzystać na stałe.

Innym rozwiązaniem, które pozwala  produkować energię są elektrownie szczytowo-pompowe. Olbrzymią zaletą jest to, że działają bez względu na pogodę. Uwolniona grawitacyjnie woda przepływa przez turbiny wytwarzając w ten sposób energię. Wszystko odbywa się w obiegu zamkniętym.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem, tym razem lokalnej transformacji energetycznej są biogazownie, gdzie podstawowym paliwem są odpady rolnicze i komunalne. Główną częścią  biogazowni jest komora fermentacyjna, w której dochodzi do rozkładu substancji organicznej oraz produkcji biogazu, który następnie zostaje spalony przy produkcji energii. Najczęściej odbywa się to w jednostkach kogeneracyjnych, które jednocześnie wytwarzają energię elektryczną oraz ciepło.

Wyciągnijmy jak najszybciej wnioski z brutalnej lekcji jaką Rosja udziela Europie.  Inwestujmy w odnawialne żródła energii.W tak zwanym miedzyczasie musimy, czy to się komuś podoba lub nie, korzystać z węgla, najlepiej rodzimego, ale sytuacja naszych kopalni mocno się skomplikowała. Najbliższe lata będą stały pod znakiem węgla i miejmy nadzieję noweskiego gazu, ale to jest moment przejściowy. Kolejne dekady będą należeć do OZE.

Już po raz dziesiąty będziemy zrealizować projekt Eko-Inspiracja. Internauci wybiorą laureatów w sześciu kategoriach: Firma, Produkt, Partnerstwo, Edukacja, Ekożywność, Wypoczynek. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień ekologicznych w Polsce, ponieważ o kolejności decydują głosy internatów. Program ma wymiar edukacji społecznej i konsumenckiej. Wyróżnione zostają w nim innowacyjne, ekologiczne marki i produkty oferowane na polskim rynku, a także firmy, instytucje i organizacje zaangażowane na rzecz poszanowania środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju. Uroczystą Galę poprzedzi cykl paneli i debat. Zapraszamy do uczestnictwa.

Jacek Szczęsny

Ekorynek TV