Co połączyło z pozoru różne produkty takie jak: masę mineralno-asfaltową, latarnię uliczną, granulat do produkcji poduszek, lampę solarną, kompostownik i linię do suszenia odpadów? Odpowiedź jest prosta – wykorzystanie do ich produkcji surowców, które były odpadami.
Celem konkursu Ministerstwa Środowiska PRODUKT W OBIEGU jest właśnie promowanie i upowszechnianie osiągnięć w dziedzinie ekologicznego, zrównoważonego projektowania oraz zastosowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ponownego włączenia produktu do obiegu. Do drugiej edycji Konkursu PRODUKT W OBIEGIU zakwalifikowano aż 29 produktów wpisujących się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego.
Praktycznie każdy odpad może być wykorzystany ponownie, bardzo często zupełnie inaczej niż był używany wcześniej. Przykładem takiego rozwiązania mogą być zgłoszone do konkursu opakowania biodegradowalne wykonane z szarego papieru, folii celulozowych oraz skrobiowych. Opakowania ulegają całkowitemu rozkładowi biologicznemu w wyniku działania mikroorganizmów w glebie bez negatywnego wpływu na środowisko w warunkach przemysłowych lub w przydomowych kompostownikach. Innym przykładem jest nawóz fosforowy wytwarzany na bazie minerału odzyskiwanego z odcieków z zagęszczania lub odwadniania osadów ściekowych.
Często wykorzystywanymi surowcami odzyskanymi w procesie recyklingu są papier i tektura. Służyć one mogą do produkcji różnego rodzaju opakowań bądź zabawek. Zgłoszona do konkursu wielkogabarytowa zabawka dedykowana zwierzętom domowym wykonana jest z tektury falistej wyprodukowanej z papierów pochodzących w 100% z recyclingu, sklejonych ze sobą klejem skrobiowym.
Ważnym czynnikiem, wpływającym na rozwój gospodarki obiegu zamkniętego jest ecodesign. W myśl tej zasady zaprojektowane zostało tekturowe opakowanie na lalkę lub misia, które po zakupie i wyjęciu wymarzonej zabawki, przeobrazić się może w kołyskę dla niej, a także tekturowe opakowanie wysyłkowe, które po spełnieniu swojej roli nabiera drugiego życia jako domku-zabawki.
Do Konkursu zgłoszono także usługę polegającą na przygotowaniu kampanii informacyjnej związanej z pilotażowym programem selektywnej zbiórki odpadów BIO. Głównym celem kampanii było poinformowanie mieszkańców o rozszerzeniu zbiórki o odpady kuchenne, w celu ich uzyskania do uruchomienia komór fermentacyjnych instalacji biokompostowni, a w dalszym etapie produkcji energii i kompostu do późniejszego wykorzystania.
O nagrody w konkursie powalczy zasilany pelletem drzewnym system kogeneracyjny do wytwarzania ciepła i prądu dedykowany do budownictwa o niskim zapotrzebowaniu na energię, regerenowana beczka, ekologiczny płyn do mycia w butelce PET wykonanej w 100% z materiału pochodzącego z recyklatu. W rywalizacji uczestniczy także inteligentny kosz na odpady, który automatycznie rozpoznaje, segreguje i kompresuje odpady, innowacyjny produkt do fundamentowania bez użycia betonu, automat pozwalający na zbiórkę separowanych u źródeł odpadów, a także urządzenie służące do bezpowrotnego usuwania danych z nośników pamięci. W szranki staną również piktogramy wskazujące sposób segregacji odpadu opakowaniowego, system gumowej nawierzchni przejazdowej, specjalistyczny nawóz do trawników, stand ekspozycyjny wielokrotnego użytku, rafinowany olej, wosk i rozpuszczalnik z odpadów plastikowych, lampa solarna oraz koncentrat środka chemicznego wspomagającego obróbkę wibrościerną metali.
Projekty wszystkich finalistów zostaną zaprezentowane podczas Targów POL-ECO SYSTEM, które odbędą się w dniach 23-25.10 w Poznaniu. Organizatorem Konkursu PRODUKT W OBIEGU jest Ministerstwo Środowiska. Konkurs sfinansowany został przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Lista Podmiotów zakwalifikowanych do II etapu Konkursu Produkt w Obiegu.
- Infocode Sp. z o. o.
Bin-e - CLARITER POLAND Sp. z o. o.
Rafinowany rozpuszczalnik z odpadów plastikowych
Rafinowany olej z odpadów plastikowych
Rafinowany wosk z odpadów plastikowych - Coffee Service Sp. Z o. o.
Seria Opakowań BIODEGRADOWALNYCH - CWD Sp. z o. o.
Autotermiczna linia spalania i suszenia odpadów z systemem odzysku energii cieplnej - DCR Sp. z o.o.
Beczka stalowa regenerowana 216,5l. do substancji niebezpiecznych - EASYFOOTING Henryk Zawiślak
EASYFOOTINGS – mikrofalowe stopy fundamentowe w układzie pobocznicowym - EKORUM Kinga Gamańska
Usługa organizacji kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej z pilotażowym programem selektywnej zbiórki odpadów BIO w Poznaniu - ENERIS Surowce, CSR Consulting
Oznakowanie na opakowania „Koalicja 5 frakcji” - INTEREKO Barbara Niemiec – Falkus
EURVEN - INTERSEROH Polska Spółka z o.o.
OKLIN INTERNATIONAL – Oklin GG-02 - KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o. o.
Phosgreen - KKD Sp. z o. o. / POSkładani.pl
Opakowanie na lalkę
Koci Koci… Drapki… - LEDIN Sp. Z o.o. SP.K.
Naświetlacz solarny LED line® 10W 1080LM 4000K biała - NaturalCrop Poland Sp. z o. o.
BiOgardena Professional Specjalistyczny Nawóz do Trawników - PATCH POLSKA Sp. z o. o. SP.K.
MASA ASFALTOWA NA ZIMNO PATCH - POSM FACTORY Sp. z o. o.
PURE VALUE – PROTEUS SMART STAND - RenCraft Sp. z o. o.
PELLEMATIC CONDENS_E - ROWIMA IWONA BUGALSKA – ROSIAK
Koncentrat środka chemicznego wspomagającego obróbkę wibrościerną stali: ROSTAL WD - RRRE Robert Radoła
Made in Recycling - Smurfit Kappa Polska Sp. z o. o.
PUPIL – Opakowanie wysyłkowe (e-Commerce) / domek dla zwierząt domowych - Świat Pojemników Sp. z o. o.
Kosz uliczny ZBin do segregacji odpadów - ProjectPoland.com Business&Real Estate Management Biznes I Zarządzanie S.C. – TopKompostownik.pl
TERMOKOMPOSTOWNIK 1050 x - VIVE Innovation
Latarnia uliczna/parkowa - Werner & Mertz Delta Polska Sp. z o. o.
Frosch Owoc granatu balsam do mycia naczyń 500 ml x - WiperApp
WIPERBOX - Fabryka Taśm Transporterowych Wolbrom S.A.
ELASTrack – system gumowej nawierzchni przejazdowej
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM 23-25.10.2018 r.
www.polecosystem.pl