Search
Close this search box.

Zobacz również:

Decyzje zakupowe Polaków. Zdecydowana większość twierdzi, że rozważając kupno nowego samochodu, zdecydowałaby się na pojazd hybrydowy lub elektryczny

ankieta ebiNa pytanie o plany dotyczące kupna samochodu 73% respondentów z Polski odpowiedziało, że wybrałoby pojazd hybrydowy lub elektryczny. Wynik ten jest o 46 punkty procentowe wyższy niż odsetek Polaków, którzy w następnej kolejności kupiliby samochód z silnikiem benzynowym lub Diesla (27%). Dokładniej rzecz ujmując, 46% z nich wybrałoby pojazd hybrydowy, a 27% – elektryczny.

Polacy w wieku od 30 do 64 lat rozważający kupno samochodu są zainteresowani zwłaszcza zakupem pojazdu hybrydowego (na pojazd z takim napędem zdecydowałoby się 49%), natomiast wśród młodszych respondentów (w wieku od 15 do 29 lat) najrzadziej wybieraną opcją jest samochód elektryczny (28%). Młodzi respondenci z Polski chętniej wybraliby pojazd z silnikiem benzynowym lub Diesla (38%) albo pojazd hybrydowy (34%).

ankieta ebi 2Porównanie wyników uzyskanych w Polsce ze średnimi wynikami dla grupy krajów Europy Wschodniej: 46% Polaków rozważających kupno samochodu wybrałoby pojazd hybrydowy, natomiast w krajach Europy Wschodniej takiego wyboru dokonałoby 42% respondentów. W przypadku pojazdów elektrycznych i pojazdów z silnikiem benzynowym wynik ten jest w Polsce nieco niższy niż średnia w Europie Wschodniej (kupno pojazdu elektrycznego rozważyłoby 27% Polaków i 30% mieszkańców Europy Wschodniej, a pojazd z silnikiem benzynowym lub Diesla wybrałoby 27% Polaków i 29% respondentów z krajów Europy Wschodniej). Tylko niewielka część respondentów z Polski (17%) twierdzi, że nie ma teraz samochodu i nie planuje go kupić. Ogółem w Europie osoby rozważające kupno samochodu wybierają przede wszystkim pojazdy hybrydowe (39%), drugie miejsce zajmują pojazdy z silnikiem benzynowym lub Diesla (33%), a trzecie – pojazdy elektryczne (pojazd elektryczny kupiłoby 28% respondentów). W Chinach osoby rozważające kupno samochodu najchętniej wybrałyby pojazd elektryczny (44%). Z kolei Amerykanie w pierwszej kolejności zdecydowaliby się na pojazd hybrydowy (38%), a w drugiej – na pojazd z silnikiem benzynowym lub Diesla (33%), przy czym najmniej osób wybrałoby pojazd elektryczny (29%).

EiR

Ekorynek TV