W obecnych czasach kwestia troski o środowisko wydaje się znacznie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. To oczywiście bardzo dobra wiadomość, gdyż przez lata lekceważenia stanu naszego ekosystemu nasza cywilizacja zdążyła nabawić się wielu problemów. Jednym z nich jest mikroplastik, czyli temat coraz częściej przywoływany w dyskusjach o ekologii. Czym jest mikroplastik, jak wpływa na środowisko naturalne i czy można się przed nim jakoś obronić? Dzisiaj poruszymy ten temat, więc zapraszamy do czytania!
Czym jest mikroplastik?
Chociaż o mikroplastiku wciąż wiemy stosunkowo niewiele i nadal trwają badania, których zadaniem jest przybliżenie nam tego tematu, to już na ten moment możemy powiedzieć, że mikroplastik stanowi całkiem poważne zagrożenie dla naszego środowiska. Jego obecność nie jest też obojętna dla zdrowia człowieka. Czym dokładnie jest mikroplastik?
Mówiąc najbardziej ogólnie, za mikroplastik można uznać bardzo małe kawałki różnych tworzyw sztucznych, które z racji swojej natury chemicznej nie są w stanie się rozłożyć. Wymiary fragmentów tworzyw, które możemy określić mianem mikroplastiku, nie przekraczają rozmiarów 5 milimetrów. Zjawiskiem pokrewnym do mikroplastiku jest nanoplastik, czyli podobne kawałki nierozkładalnych polimerów, tylko zdecydowanie mniejsze – w przypadku nanoplastiku ich wielkość nie przekracza jednego mikrona.
Skąd bierze się mikroplastik i jak wpływa na środowisko?
Skąd bierze się mikroplastik w naszym otoczeniu? Przyczyny jego pojawiania się mogą być bardzo różne. Najczęściej może być on wynikiem częściowego rozkładu odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak chociażby opony, farby czy tkaniny. Innym potencjalnym źródłem fragmentów mikroplastiku są niektóre kosmetyki, które wykorzystują niewielkie syntetyczne włókna do zagęszczenia swoich produktów. Mikroplastik jest także nieodzowną częścią samego procesu produkcji różnych przedmiotów wykonanych z polimerów.
W jaki sposób mikroplastik wpływa na otaczające nas środowisko naturalne i na nas samych? Jak można się domyślać, jego wpływ jest wyjątkowo niekorzystny, chociaż wciąż nie istnieje wystarczająca liczba badań, byśmy mogli dokładnie go zdefiniować i określić.
Mikroplastik jest jednym z największych zagrożeń dla wszystkich organizmów, które naturalnie bytują w naszych morzach i oceanach. Kawałki syntetycznych włókien mogą dostawać się do ich ciał wraz z wodą lub przyjmowanym pokarmem, co nie jest wcale mało prawdopodobne, gdyż zgodnie z obecnymi szacunkami naukowców ilość mikroplastiku w oceanach jest już większa niż ilość obecnego tam planktonu.
Mikroplastik wpływa także na zdrowie każdego z nas. Znajdziemy go praktycznie wszędzie – w wodzie butelkowanej, mleku czy innych produktach spożywczych, do których produkcji zostały użyte opakowania z tworzyw sztucznych. W związku z tym szacuje się, że każdy z nas spożywa każdego tygodnia nawet kilka gramów mikroplastiku wraz z normalnymi produktami przeznaczonymi do zjedzenia.
Jak się bronić przed mikroplastikiem?
Wiemy już, czym jest mikroplastik i dlaczego stanowi on takie wyzwanie dla naszego społeczeństwa. Czy istnieje jakiś sposób, dzięki któremu będziemy mogli obronić się przed nadmiernym kontaktem z fragmentami sztucznych tworzyw?
Badacze z WHO doszli do wniosku, że jednym z największych powodów, przez które mikroplastik stanowi tak poważne zagrożenie, jest niewłaściwa filtracja ścieków. Zgodnie z ich założeniami, jeśli coś poprawiłoby się w tej materii, do środowiska trafiałoby aż o 90% mniej zanieczyszczeń tego typu.
Możemy samodzielnie przyczynić się do redukcji mikroplastiku w środowisku, stosując takie rozwiązania jak filtr do mikroplastiku Electrolux. Tego typu oczyszczacz można zamontować w swojej pralce i tym samym ograniczyć ilość sztucznych włókien, które będziemy wprowadzać do środowiska przy każdym praniu naszej odzieży. Sam filtr marki Electrolux powstał w dużej mierze z tworzyw poddanych wcześniej recyklingowi, więc stanowi wręcz idealne rozwiązanie problemu mikroplastiku przy naszym codziennym praniu.
EiR