Search
Close this search box.

Zobacz również:

COP25 Madryt. Zaczął się szczyt klimatyczny, Polska chce rekompensaty za zmianę systemu energetycznego

Madryt Morawiecki2 340 adam guz KPRM 288 x 192W poniedziałek 2 grudnia delegaci z prawie 200 państw rozpoczęli obrady Szczytu Klimatycznego COP25 w Madrycie. Przez niemal dwa tygodnie będą oni dyskutować na temat dalszych kroków zmierzających do ograniczenia zmian klimatycznych. Na połowę grudnia zaplanowano szczyt UE, na którym jednym z tematów ma być wizja neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Pod koniec listopada Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wezwał państwa UE, by podczas konferencji klimatycznej ONZ w Madrycie Unia zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Rekompensata dla Polski

Odnosząc się pośrednio do tej rezolucji, obecny w Madrycie premier Mateusz Morawiecki powiedział: – Musimy mieć odpowiednią rekompensatę za zmianę systemu energetycznego.
Polska ma swoje cele do osiągnięcia, a koszt transformacji musi być sprawiedliwie rozłożony– mówił szef rządu na szczycie COP25 w Madrycie. Jak zaznaczył, niektóre państwa członkowskie będą potrzebowały więcej czasu i odpowiednich inwestycji, aby osiągnąć neutralność klimatyczną.

 

aguz cop25 12022019 001 750 x 500

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska polityka energetyczna i klimatyczna opierają się na zdrowym rozsądku, który zakłada znaczące zmniejszenie zależności od węgla, a jednocześnie bezpieczeństwo i niskie ceny energii. Patrzmy nie tylko na to, kto ile produkuje CO2 w UE, ale ile konsumuje w przeliczeniu na mieszkańca– mówił. Wskazał, że w tym przypadku kraje takie jak Holandia, czy Belgia, które z jednej strony są w awangardzie zmian klimatycznych, z drugiej strony mają konsumpcję na głowę dużo wyższą niż Polska.

Polska jest uzależniona od węgla

Premier podkreślił, że punkt startu Polski jest zależny od węgla i musi on być uwzględniony. Przypomniał także, że jesteśmy jednym z krajów Unii Europejskiej, które przyjęło na siebie zobowiązania z porozumienia paryskiego.
Przed rozpoczęciem szczytu szef rządu uczestniczył w spotkaniu liderów państw UE, którego celem było omówienie podejścia i pozycji poszczególnych państw w odniesieniu do zmian klimatycznych i konferencji COP25. Wziął też udział w ceremonii otwarcia szczytu oraz uczestniczył w sesji plenarnej.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. Adam Guz/KPRM

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

 

Ekorynek TV