Search
Close this search box.

Zobacz również:

Świąteczne zakupy. Najpierw kupujemy cukier i mąkę, a tuż przed świętami rekordy sprzedaży bije majeranek

kreatywna tradycja 288 x 192Bożenarodzeniowe tradycje są niezmienne od lat, podobnie jak hity zakupowe. W grudniu rekordy sprzedaży bije nie tylko mąka, cukier czy barszcze czerwone w kartonach. Wśród przypraw szczyty sprzedażowe notują liście laurowe czy majeranek, ale i wyroby czekoladowe oraz alkohole. Aby rozszerzyć i uatrakcyjnić ofertę, w okresie zakupów związanych z Bożym Narodzeniem wiele sklepów decyduje się na łączenie produktów. Wśród kupujących największą popularnością cieszą się zestawy złożone z kilku produktów i jakiegoś gadżetu.

Przed nami ostatnie dni przedświąteczne i ostatnie chwile na zakupy. Wprawdzie atmosferę świąteczną czuć w sklepach od listopada, ale w okresie przedświątecznym wiele sklepów oferuje nie tylko promocje, lecz także przygotowuje bardzo atrakcyjne oferty produktów łączonych, z których można przygotować gotowe prezenty pod choinkę. Ze względu na ten wyjątkowy czas, chętniej sięgamy także po produkty z wyższej półki, często gotowe i świątecznie opakowane. Nie brakuje też na polskich stołach atrakcji z innych kuchni.

Klient świąteczny

Kupuje więcej, w dużych ilościach, częściej niż na co dzień wybiera marki premium i droższy asortyment. Szczyt zakupowy przypada na dni od 15 do 24 grudnia, co plasuje Polaków w europejskiej czołówce odkładania zakupów na ostatnią chwilę.
W międzynarodowym badaniu „Zakupy świąteczne 2019” wzięli udział respondenci z ośmiu europejskich krajów, w tym także z Polski. W tym roku na Boże Narodzenie polska rodzina wyda średnio ponad 1,5 tys. zł – wynika z badania firmy doradczej Deloitte. Blisko 70 proc. świątecznego budżetu zostawimy w sklepach stacjonarnych , które stanowią wciąż większość świątecznego budżetu Polaków (68 proc.), przy czym wzrosły one o 6,1 proc. w porównaniu do zeszłego roku.

Anatomia świątecznych zakupów

W pierwszej fazie zakupowej – z wyprzedzeniem zazwyczaj kupowane są produkty takie jak cukier, mąka, kukurydza czy groszek w puszce, itp. Później są to barszcze czerwone w kartonach, przyprawy, sosy, dodatki do ciast, a na ostatnią chwilę klienci kupują świeże warzywa i owoce, jaja, mleko, nabiał, wędliny, mięsa oraz tuż przed Bożym Narodzeniem – alkohol.
W okresie świątecznym możemy zaobserwować wzrost sprzedaży liści laurowych, ziela angielskiego, ale i innych przypraw, jak goździki, laska waniliowa czy anyż gwiaździsty, które są często potrzebne do przygotowania wigilijnych potraw czy kompotu. W grudniu przebojem staje się również majeranek. Jest on niezastąpiony w daniach z kapusty, jak i pieczonych potrawach. Popularnymi produktami stają się również buraki oraz suszone grzyby.
Boże Narodzenie to czas największych wzrostów sprzedaży również na rynku słodyczy czekoladowych – wg raportu Deloitte znajdują się one na trzecim miejscu na liście bestsellerów świątecznych.

Konkurencja na specjalne smaki

Niektórzy producenci przygotowują specjalną ofertę świąteczną.
– Wśród wystawców targów WorldFood Poland wyróżnić można m.in. OneDayMore, które oferuje klientom specjalne smaki musli: świąteczne oraz zimowe, czy firmę Dary Natury, która w świątecznym zestawie sprzedaje m.in. susz wigilijny oraz świąteczną herbatę. Zestawy te kojarzą się z wyjątkowymi emocjami, ale również zachęcają konsumentów do próbowania nowych, limitowanych czasowo produktów – mówi Agnieszka Szpaderska dyrektor Targów WorldFood Poland.

RENATA KŁOSIŃSKA

Fot. materiały prasowe

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

Ekorynek TV