Wolontariat zyskuje coraz większą popularność wśród pracowników. Zdecydowana większość Polaków zna to zjawisko i ma dla niego akceptującą postawę. By deklaracje przemienić w czyny potrzeba jednak zlikwidowania barier biurokratycznych, sami zaś pracownicy skarżą się na przepracowanie, które ogranicza ich energię.
Wśród głównych wyzwań w realizacji wolontariatu pracowniczego pracownicy wymieniają problem ze znalezieniem czasu na różnego rodzaju akcje, angażowanie współpracowników do działań oraz kwestie formalne – wynika z wstępnych rezultatów III Ogólnopolskie Badania Wolontariatu Pracowniczego. Badanie przygotowało Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Centrum. Badanie przygotowano w związku z Dniem Wolontariatu, który był 5 grudnia.
Wolontariat pracowniczy w firmach
79 proc. osób zatrudnionych w dużych firmach zna pojęcie wolontariatu pracowniczego. W porównaniu z 2012 roku (kiedy opublikowano II edycję badania) nastąpił wzrost o 11 proc. Od tego czasu także o 10 proc zwiększyła się liczba dużych firm, posiadających programy wolontariatu pracowniczego.
Przeszkody i korzyści
Warto przyjrzeć się również działaniom utrudniającym wdrażanie programów wolontariatu pracowniczego. Prawie połowa ankietowanych pracowników wskazywała na brak czasu.
Aż 88 proc. respondentów przyznaje, że posiadanie programu wolontariatu pracowniczego ma wpływ na postrzeganie swojego miejsca pracy. Najważniejszymi korzyściami wynikającymi z zaangażowania w różnego rodzaju akcje i inicjatywy są: zadowolenie z pomocy innym, możliwość poznania siebie oraz samorealizacja.
Organizatorzy badania: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie. Realizator badania: Puzzle Research. Partnerzy badania: Fundacja Orange, Fundacja Citi Handlowy im. L. Kronenberga.
RENATA KŁOSIŃSKA
Graf. Forum odpowiedzialnego Biznesu, fot. autor