W ramach swojej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupa Renault wyznaczyła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku w Europie i do 2050 roku na świecie. Cel ten Grupa zamierza osiągnąć poprzez rozwój napędu wodorowego jako uzupełnienia dla aut z napędem w 100% elektrycznym. Dostawcze Renault z napędem wodorowym jest już faktem. Grupa Renault zamierza do 2030 roku osiągnąć wspólnie z firmą joint venture HYVIA 30% udziałów w rynku europejskim samochodów dostawczych.
W przypadku marek Renault i Alpine samochód napędzany wodorem jest obecnie w fazie projektowania.
Istnieją dwie technologie zespołów napędowych umożliwiające wykorzystanie wodoru jako nośnika energii, nad którymi pracuje Grupa Renault: spalinowy silnik wodorowy i wodorowe ogniwa paliwowe.Wodorowy silnik spalinowy wykorzystuje ten gaz jako paliwo, spalane w obecności tlenu w komorze spalania. Określenie „samochód wodorowy” używane jest dzisiaj w odniesieniu do wodorowego samochodu elektrycznego wyposażonego w wodorowe ogniwo paliwowe i silnik elektryczny
Dostawcze Renault z napędem wodorowym, Renault Master H2-Tech
Zasada działania wodorowego ogniwa paliwowego:
Nazwa „ogniwo paliwowe” jest tutaj myląca, ponieważ w tej technologii energia elektryczna jest wytwarzana bez procesu spalania. W ogniwie paliwowym zachodzi reakcja elektrochemiczna między wodorem ze zbiornika a tlenem zawartym w powietrzu, w efekcie której powstaje prąd elektryczny, ciepło i para wodna. Wytworzona w tym procesie energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorze zasilającym silnik elektryczny napędzający pojazd. Do układu wydechowego trafia jedynie para wodna.
Zasięg samochodów zasilanych wodorem:
W celu optymalizacji zarządzania energią wodorowe ogniwo paliwowe jest połączone z akumulatorem trakcyjnym, którego pojemność w połączeniu z pojemnością zbiornika wodoru decyduje o całkowitym zasięgu wodorowego pojazdu elektrycznego. W wodorowych samochodach elektrycznych wodorowe ogniwo paliwowe pełni rolę układu zwiększającego zasięg (ang. range extender) elektrycznego zespołu napędowego. Samochód napędzany wodorem ma wiele zalet: brak emisji CO2 podczas jazdy, duży zasięg i krótki czas, poniżej 5 minut, napełniania zbiornika, jak w pojazdach zasilanych paliwami kopalnymi.