Search
Close this search box.

Zobacz również:

Co jest z tym globalnym ociepleniem?

GlobalBy powstrzymać katastrofę klimatyczną, państwa UE podjęły zobowiązanie osiągnięcia zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Dane z europejskiego programu Copernicus wskazują, że minione sześć lat było najgorętszymi w historii – a Europa odnotowała najgorętszy rok, z temperaturami 1,6° C powyżej długoterminowej średniej. Największym wyzwaniem dzisiejszego świata jest sfinansowanie transformacji energii opartej o paliwa kopalne – co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dekad. Dzisiaj 81% energii globalnej jest oparta o paliwa kopalne: ropę, węgiel i gaz. Tylko 7% stanowi atom, a pozostała część to OZE. Wynika z tego, że mamy katastrofalną sytuację jeżeli chodzi o miks energetyczny. Globalne emisje mają być zmniejszone o połowę do roku 2030, abyśmy mogli uniknąć ekstremalnie negatywnych scenariuszy w ciągu najbliższych dekad.

Zatem świat nie będzie mógł emitować nadmiarowo zanieczyszczeń i powinien zająć się „wysysaniem” z atmosfery szkodliwych ilości CO2, metanu i podtlenku azotu. To właśnie nagromadzenie tych substancji powoduje rosnące temperatury na Ziemi. Według prognoz brytyjskiej agencji meteorologicznej zawartość CO2 w atmosferze po raz pierwszy przekroczy poziom sprzed epoki przemysłowej o więcej niż 50 proc. To właśnie wzrost zawartości dwutlenku węgla w największej mierze odpowiada za globalne ocieplenie.

Trzeba pomóc przyrodzie

– Musimy wychwycić to, z czym przyroda nie jest w stanie sobie poradzić. Oceany, puszcze i inne środowiska naturalne już nie mają zdolności wchłaniania nadmiarowej ilości zanieczyszczeń. Można powiedzieć, że natura nasyciła się tym, co jej zaserwowaliśmy – powiedział serwisowi eNewsroom Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact w Polsce. – Zakwaszenie oceanów podniosło się na tyle, że masowo wymierają rafy koralowe – a gdy je utracimy, 25% systemu oceanicznego zniknie. I znowu nie jest to odległa perspektywa. Zatem ta zdolność człowieka do wychwytywania gazów cieplarnianych z atmosfery może uratować ekosystem oceaniczny – a jeżeli tego nie zrobimy, to on niestety zginie. Konsekwencjami tego będzie głód wynikający z braku protein i braku ryb. Na poparcie moich słów – w Polsce populacja dorsza bałtyckiego została tak przetrzebiona, że właściwie nie ma zdolności odtworzenia. Co za tym idzie, będzie to gatunek ryb, który wkrótce z Bałtyku zniknie. Kluczowe obecnie jest więc przeniesienie kapitałów na inwestycje, które spowodują, że emisje zostaną powstrzymane. Co roku potrzebujemy 4,4 bilionów dolarów, aby być w stanie zbliżyć się do celów redukcyjnych. Niestety. jesteśmy w klimatycznym deficycie budżetowym i jeżeli nie znajdziemy określonej kwoty, nie będziemy w stanie wprowadzić działań redukcyjnych. Zmiany klimatu będą generować coraz większe koszty i dlatego tak ważny jest blok tematyczny „Finance” – który odbędzie się na szczycie klimatycznym w Glasgow. Nie możemy zapominać, że Polska też jest zagrożona gwałtownymi zmianami klimatycznymi. Mamy tutaj doskonały przykład na północy Polski. Tak zwana cofka sprawia, że wody Bałtyku podnoszą się i wdzierają do portu Gdańskiego. Zagrożone są Żuławy Wiślane, Elbląg, a także Hel i wiele innych miejscowości. Dlatego mamy przed sobą dużo wyzwań, ogromne koszty z nimi związane i być może nawet migracje klimatyczne – wyjaśnia Wyszkowski.

e-Newsroom

Ekorynek TV