Search
Close this search box.

Zobacz również:

Zielona energia w Polsce jeszcze silniejsza. Nagrodzono najlepsze marki, które wiedzą, jak rozwijać sektor nad Wisłą

fotowoltaikaOgromna próba dla globalnego biznesu w postaci covidu nie ominęła sektora energetyki, jednak to właśnie najbardziej przyszłościowa gałąź branży spod znaku OZE wychodzi z pandemii jeszcze silniejsza. Jest to zasługa przede wszystkim marek, które spoglądają na rynek w sposób holistyczny, ale i stawiają sobie bardzo konkretny cel – walkę ze śladem węglowym. Te starania doceniają nie tylko klienci, ale i samo środowisko biznesowe.

Co się dzieje w sektorze energii?

Pierwsze wieści o przyhamowaniu sektora energetycznego w kraju dobiegały ze strony Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, które oznajmiło, iż w 2020 roku wypracowano nie planowe 15 proc. udziału OZE, a 13,8 proc. W skali globalnej z kolei Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA – International Energy Agency) w maju ub. r. obniżyła swoje prognozy dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej z października 2019 roku. W liczbach diagnozy rozkładały się następująco: przyrost mocy OZE był o 13 proc. niższy niż w roku 2019, a sam spadek był pierwszym od blisko 19 lat.

Co więcej, według analityków z brukselskiego think tanku Bruegel w pierwszym tygodniu kwietnia ub. r., popyt na energię elektryczną spadł we Włoszech o 31 proc., w Hiszpanii o 21 proc. a w Wielkiej Brytanii o 16 proc. W Polsce z kolei ta kategoria nie przybrała aż takiej skali, ponieważ regres notowano na poziomie od 4 do 7 proc. Co więcej, najbardziej perspektywiczne podmioty sektora jeszcze w czasie największego lockdownu zapowiedziały, że będą dalej inwestować w bezprecedensowe projekty OZE. Takim przykładem jest prawdopodobnie największy w Europie Środkowo-Wschodniej kompleks fotowoltaiczny w pomorskim Zwartowie, realizowany przez Respect Energy S.A. – laureata m.in. tegorocznych “Platynowych Megawatów”.

Zielona energia z uznaniem TGE

– Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami – rodzimy rynek, podobnie jak i cały świat, zmagał się z wyzwaniami, jakie postawiła przed nami pandemia. Ten trudny okres udało się przetrwać tylko dzięki wzajemnej współpracy i zaangażowaniu. Tegoroczne Platynowe Megawaty, przyznawane przez TGE, smakują więc nawet lepiej niż poprzednie, trafiły bowiem w ręce klientów, którzy w tym niełatwym czasie i mimo wszelkim przeciwnościom losu wciąż aktywnie budowali z nami rynek giełdowy. Dziękuję za to w imieniu Zarządu oraz Pracowników TGE – mówił 1 września podczas gali “Podsumowania Roku Giełdowego 2020” Piotr Zawistowski, prezes zarządu TGE.

Dokładnie 1 września br. podczas gali “Podsumowania Roku Giełdowego 2020”, Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych wyróżniły najaktywniejsze spółki i maklerów minionego roku, w których gronie znalazło się Respect Energy. Jednym z największych osiągnięć zespołu, które doceniło gremium konkursu TGE, było “pełnienie funkcji animatora rynku w roku 2020”, choć nie jest to jedyny sukces jedynej na polskim rynku spółki, która może się pochwalić całkowicie zielonym miksem energetycznym.

Sebastian Jabłoński– “Platynowy Megawat” to dla całego zespołu Respect Energy wyjątkowe wyróżnienie, ale nie spoczywamy na laurach. Obecnie priorytetem naszej społeczności jest inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne oraz energetykę wiatrową. Oczywiste jest, że każda inicjatywa wymaga stałości zleceń, a tego np. zabrakło w przypadku projektów off-shore. My z kolei myślimy perspektywicznie i wybieramy te obszary, które faktycznie mają potencjał na realny rozwój polskiej branży – wyjaśnia Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy S.A.

Jeśli inni laureaci “Platynowych Megawatów” pójdą drogą Respect Energy, już wkrótce możemy się spodziewać prawdziwej ekorewolucji w sektorze energetycznym. Standardy, które wypracował zespół spółki, będą prawdopodobnie podstawą dalszego rozwoju krajowego rynku, a beneficjentami staną się nie tylko podmioty gospodarcze, ale i całe społeczeństwo.

EiR

Ekorynek TV