Search
Close this search box.

Zobacz również:

„W naszych żyłach płynie… kawa” – opowiadają laureaci Eko Inspiracji 2020 kategorii EKOŻYWNOŚĆ

caffe

Fot. Alicja Jankowska, Kamil Pikulski, CAFE CREATOR

 

Alicja Jankowska oraz Kamil Pikulski zarządzający firmą CAFE CREATOR, laureaci VI edycji Eko Inspiracja w rozmowie z portalem ekorynek.com

Przede wszystkim chciałem pogratulować zajęcia I miejsca w VI edycji plebiscytu EKOINSPIRACJA w kategorii EKOŻYWNOŚĆ. Jak smakuje zwycięstwo ?

Kamil Pikulski. Bardzo dziękujemy! Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Zwycięstwo nad naprawdę dużymi firmami z wieloletnim doświadczeniem na rynku jest dla nas, jako mikroprzedsiębiorcy, wielką sprawą. Pokazuje , że nie ma rzeczy niemożliwych i że nigdy nie należy wątpić w swoje możliwości. Sukces ten jest jednocześnie motywacją do jeszcze większej pracy w przyszłości.

Skąd wziął się pomysł akurat na taki biznes ?

Alicja Jankowska. Tak naprawdę kawa w moim życiu obecna jest od zawsze. Jej zapach w domu unosił się codziennie. Moja mama zaraz po studiach rozpoczęła pracę w Poznańskiej Palarni Kawy Astra i od blisko 50 lat jest związana z tą branżą. Można powiedzieć, że w naszych żyłach „płynie” kawa. Po przejściu na emeryturę kontynuujemy wspólnie nowy projekt pod nazwą CAFE CREATOR!

Jak oceniają Państwo stopień edukacji ekologicznej w Polsce i w Europie Zachodniej ?

K.P. Od 2013 r. nieprzerwanie posiadamy certyfikat przetwórstwa kawy i herbaty Ekologicznej. Można śmiało powiedzieć ,że byliśmy jednym z pionierów na tym rynku. Staramy się codziennie budować świadomość ekologiczną u klientów. Stopień edukacji ekologicznej w Polsce cały czas rośnie . Ludzie coraz więcej podróżują, degustują, wzrasta ich poziom wiedzy jak i rosną wymagania. Staramy się im sprostać. Biorąc oczywiście pod uwagę statystyki, różnica pomiędzy krajami zachodnimi , a Polską , jeśli chodzi o konsumpcję eko – produktów cały jest wyraźna, ale powili nadrabiamy zaległości .
Obserwujemy trendy jakie dyktują liderzy w tej branży, odwiedzamy m.in. targi Biofach (największe EKO targi na świecie) i przyglądamy się nowościom jakie są wprowadzane w Niemczech, w krajach Beneluxu czy Skandynawii , to nas inspiruje.

Jaką rolę w kształtowaniu postaw, aktywności pro ekologicznych odgrywa Państwo ?
A.J. Od kilku lat widać coraz większą rolę Państwa w kształtowaniu postaw proekologicznych.Edukacja Ekologiczna to olbrzymi proces, obejmujący całą populację. Kształtuje nasze postawy, wskazuje na zależności pomiędzy człowiekiem, a środowiskiem oraz uczy odpowiedzialności za zmiany dokonywane w naturalnym środowisku. To jedno z najważniejszych zadań, jakie obecnie stoją przed organami władzy wszystkich szczebli. Udanym pomysłem byłoby utworzenie systemu powszechnej edukacji ekologicznej poczynając już od przedszkola. Chciałabym jeszcze dodać, że mamy spore zaległości jeśli chodzi o wiedzę w temacie samego przetwórstwa ekologicznego. Jak zawiły i żmudny to proces,ile trzeba włożyć wysiłku, aby móc zaproponować filiżankę wykwintnej, ekologicznej kawy ? My codziennie, z sukcesem podejmujemy to wyzwanie.


W tym roku NFOŚiGW obchodzi 30 – lecie istnienia. Czy wg Pana Fundusz spełnia swoją rolę ?

K.P. Myślę że zdecydowanie tak! Sam Fundusz z tego co wiem powstał w okresie zmian ustrojowych Polski, jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dysponując największym potencjałem finansowym. Narodowy Fundusz jest ważnym narzędziem realizacji polityki ochrony środowiska w Polsce. Służą temu stabilne przychody, doświadczone kadry oraz wypracowane formy współpracy z beneficjentami.

Czy zamierzacie wprowadzać do swojej ofert inne eko produkty ?

A.J. Tak, nie poprzestajemy na obecnej ofercie. Nasi klienci nie pozwalają nam na to, oczekują od nas nowości, a my z wielką frajdą wyszukujemy produktów, które spełniają ich oczekiwania. Już wkrótce wybieramy się na kolejny kontynent po wspaniałą wysokogórską kawę, która mam nadzieje wzbudzi olbrzymie zainteresowanie, ale o szczegółach poinformujemy wkrótce. Zapraszamy po nasze produkty na półki sklepowe oraz na nasz sklep internetowy www.cafecreator.pl/sklep.

Rozmawiał Jacek Szczęsny

Ekorynek TV