Search
Close this search box.

Zobacz również:

TRIGGO – wschodząca gwiazda polskiej motoryzacji?

Triggo 1 minb

Triggo to innowacyjna koncepcja ekologicznego, w pełni elektrycznego pojazdu będącego połączeniem motocykla i samochodu. Doskonale radzi on sobie w ciasnych przestrzeniach miejskich. Niczym jednoślad potrafi zwinnie lawirować pomiędzy innymi autami w miejskim korku. Dzięki swoim cechom może stanowić serce systemu transportu miast przyszłości – Smart City. Kluczową cechą Triggo jest podwozie o zmiennej geometrii, które umożliwia zwężenie się auta do szerokości motocykla.

Na gruncie polskich doświadczeń
Jak czytamy na stronie triggo.pl koncepcja Triggo zrodziła się w 2010 roku z codziennego doświadczenia jej twórcy. Przejazd do i z pracy przez zatłoczone w godzinach szczytu centrum miasta zajmował mu samochodem przeszło półtorej godziny. Ten sam przejazd na motocyklu – zaledwie 20 minut. Co więcej dla motocykla, czy skutera znacznie łatwiej znaleźć miejsce do zaparkowania.

Auto-Moto transformacja

Istota koncepcji jest niezwykle prosta. Oparta jest na dwóch trybach funkcjonowania i eksploatacji pojazdu (drogowym i manewrowym). Stabilność niezbędną do poruszania się z większymi prędkościami pojazd uzyskuje dzięki zastosowaniu innowacyjnego podwozia o zmiennej geometrii. Po uruchomieniu trybu drogowego przednie koła pojazdu rozsuwają się na szerokość typową dla niewielkich samochodów miejskich. Pozwala to na osiągnąć zwiększoną prędkości i jednocześnie zachować stabilność na drodze. W „trybie manewrowym”, poruszamy się wolniej. Tryb ten przeznaczony jest do przejazdów przez korki i służy do parkowania. Po przejściu w tryb manewrowy szerokość pojazdu zmniejsza się do zaledwie 86 cm, dzięki czemu zajmuje mniejszą część pasa ruchu niż wiele jednośladów. Pozwala to sprawnie poruszać się pomiędzy samochodami unieruchomionymi w korkach.

Zaparkuj w każdym miejscu czyli Triggo w wielkim mieście
Po przejściu do konfiguracji manewrowej rozmiary „koperty parkingowej” Triggo wynoszą zaledwie 260 cm na 110 cm, może on zatem swobodnie zmieścić się na miejscu parkowania dla jednośladu. Co więcej, podczas „składania” zawieszenia do konfiguracji manewrowej, przednie koła Triggo cofają się, dzięki czemu można z powodzeniem parkować prostopadle do krawężnika.

Triggo 2 min
Triggo w biznesie
Jak twierdzą twórcy pojazdu kompaktowe rozmiary i wysoka mobilność Triggo w porównaniu do alternatywnych aut, pozwala myśleć o szeregu jego innych zastosowań profesjonalnych. Wersje specjalizowane Triggo mogą zdać egzamin jako środek transportu w poważnych zastosowaniach takich jak: transport ratowników medycznych, krwi, pojazdy interwencyjne służb porządkowych czy ochrony, jak również dla poczty, kurierów i różnego rodzaju dostawców towarów i usług.
Czy Triggo zneutralizuje miejskie korki i przyniesie długo oczekiwaną rewolucję na polskich drogach? Czy będzie to hitowy polski produkt przyszłości?
W chwili obecnej projekt jest w zaawansowanej fazie rozwoju. Na rzecz projektu powstała spółka TRIGGO SA. Spółka posiada w pełni funkcjonalny prototyp badawczy. W trzecim kwartale 2018 spółka zaprezentuje przedprodukcyjny prototyp w z I kwartale wersji pilotażowej. Firma pozyskała już 26 mln zł w formie grantów oraz wkładu od inwestorów prywatnych i planuje na przełomie roku debiut na warszawskiej giełdzie New Connect. Triggo to projekt realizowany całkowicie przez polską myśl techniczną. Warto więc wspierać ten pomysł. Twórcom i realizatorom życzymy konsekwencji w działaniu i dalszych sukcesów.

Ekorynek TV