Zobacz również:

ORLEN na EKG 2025: „zielone” inwestycje mają przyszłość, ale należy zachować ostrożność

jar Orlen

Zielony rynek ma perspektywę. Jednocześnie musimy inwestować przede wszystkim po to, żeby nasz biznes mógł dobrze funkcjonować w określonym otoczeniu regulacyjnym – powiedział Konrad Jar, dyrektor wykonawczy ds. strategii i innowacji ORLEN podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Strategie firm odpowiedzialnych klimatycznie i środowiskowo oraz dekarbonizacyjne inwestycje obniżające ślad węglowy i podnoszące konkurencyjność to główne tematy, nad jakimi pochylili się uczestnicy debaty „Zielone inwestycje”. która odbyła się w ramach XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

„Wielcy światowi gracze na rynku, na którym i my działamy, obniżyli swoje ambicje i skorygowali strategie, jeżeli chodzi o transformację energetyczną. My jesteśmy dosyć ostrożni, funkcjonujemy w innej sytuacji. Działamy przede wszystkim na rynku europejskim. Niepewność branży jest coraz większa, zwiększa się ryzyko inwestycyjne. Otoczenie wpływa na nasze działania” – powiedział Konrad Jar, dyrektor wykonawczy ds. strategii i innowacji ORLEN.

Paneliści zauważyli, że na rynku energii odnawialnej zachodzą duże zmiany, związane z tym, iż pojawili się „nowi gracze”, a giganci zmniejszają swoje ambicje, ustępując miejsca debiutantom.

„Inwestycje nie znikają. One są, po prostu wchodzą nowi gracze. Druga, duża zmiana, która się dzieje, to modyfikowana polityka klimatyczna Stanów Zjednoczonych. Rozbieżność regionalna to jest coś, z czym branża się zmaga. To jest rozbieżność polityk klimatycznych. Rozbieżność w dostępie do surowców, która wpływa na konkurencyjność” – stwierdził dyr. Jar.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że obszary inwestycji powinny łączyć efekt proekologiczny z pozytywnymi skutkami ekonomicznymi. Efektywność energetyczna w biznesie, rozwój własnych źródeł energii odnawialnej, technologie zasobooszczędne i zamykające obieg surowców (GOZ) to są obszary, które stratedzy powinni uwzględniać w swoich założeniach długoterminowej polityki gospodarczej.

Jak zauważył Konrad Jar, tempo transformacji dekarbonizacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej jest wolniejsze niż w Zachodniej Europie. „Dla nas ten rynek ma perspektywę. Jednocześnie widzimy, że musimy inwestować ostrożnie. Przede wszystkim po to, żeby biznes mógł funkcjonować bezproblemowo w tym otoczeniu regulacyjnym. Musimy więc rozwijać również biznes konwencjonalny” – stwierdził.

Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 23-25 kwietnia 2025 r. w Katowicach. 1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i około 17 tys. gości: organizowany tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach EKG na stałe zaistniał wśród najważniejszych wydarzeń nie tylko w polskim, ale również europejskim kalendarzu biznesowym.

pap

Ekorynek TV