Search
Close this search box.

Zobacz również:

Oddychaj Powietrzem

 

oddychaj powietrzem header

 

Program „Oddychaj Powietrzem” firmy TAURON Polska Energia S.A. powstał w 2017 r., w odpowiedzi na coraz bardziej uciążliwy problem niskiej emisji i związanego z nią smogu. Jego celem jest edukacja na temat przyczyn powstawania tego zjawiska, metod zapobiegania oraz skłonienie odbiorców do zwrócenia uwagi na skutki znaczenia powietrza. Program ma zasięg ogólnopolski, a jego adresatami są mieszkańcy polskich miast i wsi.

 

Wiedza to podstawa
Do zadań programu należy dostarczanie wiedzy i budzenie świadomości społecznej – w ramach projektu stworzony został portal www.oddychajpowietrzem.pl, który stanowi bazę wiedzy na temat przyczyn powstawania smogu, metod zapobiegania temu zjawisku czy konsekwencji palenia śmieci. Strona zawiera także informacje na temat ekologicznych form ogrzewania, przedstawiając zarówno wady i zalety różnych technologii.

 

Na lokalnym gruncie
Program ma również swój wymiar badawczy. Zbiera dane do badań na temat wiedzy mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym. Uzyskane w ten sposób, cenne informacje firma przekazała władzom poszczególnych gmin tak, aby mogły one poznać punkt widzenia swoich mieszkańców na temat niskiej emisji czy form ogrzewania. Na podstawie informacji pozyskanych od ankietowanych osób powstała specjalna mapa energetyczna, dzięki której odwiedzający stronę mogą dowiedzieć się, jakie źródła energii występują w miejscu ich zamieszkania, czy ich gmina oferuje dofinansowanie do wymiany ogrzewania czy też sprawdzić aktualny stan jakości powietrza.

 

Wespół w zespół
Projekt edukacyjny prowadzony jest z wieloma partnerami – władzami województw, kominiarzami i strażakami. We współpracy z partnerami organizowane są wydarzenia specjalne, podczas których dostarczana jest wiedza na temat jakości powietrza połączona z ofertą bezpłatnych badań spirometrycznych i rozdawaniem czujników czadu.

 

Konkurs z Klimatem
W celu poprawy bezpieczeństwa w sezonie grzewczym, jako element programu „Oddychaj Powietrzem”, przeprowadzony został Konkurs z Klimatem. W ramach konkursu rozdano ponad 5000 czujników czadu, a w towarzyszącym mu plebiscycie 5 gmin wygrało oczyszczacze powietrza dla wskazanych przez siebie żłobków i przedszkoli. Zwycięskie gminy zostały wybrane spośród 267 gmin, które przystąpiły do programu „Oddychaj Powietrzem”, wypełniając ankietę dotyczącą ich proekologicznych działań na rzecz mieszkańców.

 

„Oddychaj powietrzem” – fakty i liczby:

  • 267 gmin przystąpiło do programu Oddychaj Powietrzem, wypełniając ankietę dotyczącą ich proekologicznych działań na rzecz mieszkańców ;
  • 15 000 osób wypełniło ankietę dotyczącą preferowanych przez siebie form ogrzewania;
  • Od momentu uruchomienia, stronę www odwiedziło ponad 450 000 użytkowników;
  • W ramach programu uruchomiono akcję pod nazwą TAURON rozgrzewa Polskie miasta – pomysł na akcję zrodził się z potrzeby promowania wśród mieszkańców południowej polski ekologicznych sposobów na ogrzewanie domów i mieszkań. Stworzyliśmy więc nowoczesną, przeszkloną platformę, która odwiedza polskie miejscowości, w multimedialny sposób promując ekologiczne formy ogrzewania. Odwiedzjący mogą skorzystać z porad profesjonalnych doradców ds. ekologicznego ogrzewania oraz partnerów służących kompleksową wiedzą z zakresu kotłów gazowych i kotłów na ekogroszek oraz możliwości sfinansowania ich zakupu. Uczestnicy mogą nie tylko zapoznać się ze sposobem działania tych urządzeń, ale i uzyskać bezpłatne porady dotyczące montażu konkretnego ogrzewania. Ogrzewania, które będzie dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych. Do tej pory odwiedzieliśmy już ponad 20 miast.
  • W Konkursie z Klimatem, 5 gmin wygrało dla swoich przedszkoli oczyszczacze powietrza.
  • W tym samym konkursie jego uczestnicy wygrali 5 000 czujników czadu, zapewniając sobie bezpieczeństwo

 

        

Ekorynek TV