Search
Close this search box.

Zobacz również:

Kupujemy sztuczne choinki w przekonaniu, że postępujemy ekologicznie!

choinka sztuczna 288 x 192Generalnie o tym jaką choinkę kupimy decyduje cena, w tym możliwość użytkowania takiej choinki wiele razy. Ostatnio jednak posiadacze plastikowych drzewek są dodatkowo dumni ze swojej postawy proekologicznej – większość bowiem jest przekonana, że plastikowy atrybut Bożego Narodzenia jest bardziej ekologiczny od wycinanych naturalnych drzewek.

Blisko 70% ankietowanych kupi w tym roku choinkę. Ponad połowa osób z tej grupy zainwestuje w sztuczną, a niespełna 40% sprawi sobie żywą. Zwolennicy naturalnych drzewek głównie podnoszą aspekt ekologii – 38%. Wskazują też na tradycję – 37%.

Plastik tańszy i praktyczny

Plastikowy iglak cieszy się większym zainteresowaniem, bo jest tańszy – 49%. Może również posłużyć na kolejne święta – 32%. Ponadto jest bardziej dostępny – 11%. Takie są wyniki badania Hiper-Com Poland i Grupy Mobilnej Qpony-Blix.
Aż 68% dorosłych Polaków planuje w tym roku kupić choinkę. Tylko 25% ankietowanych tego nie przewiduje. Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland zauważa, że liczba osób deklarujących taki zakup spada w ostatnich latach. Coraz więcej rodzin, zamiast spędzać kilka dni na gotowaniu i sprzątaniu, woli celebrować „tradycyjne” święta np. w hotelu w górach.

Laicyzacja ogranicza popyt na choinki

– W latach 90. XX wieku ponad 90% Polaków kupowało choinki. Jedną z przyczyn spadku zainteresowania tym towarem jest laicyzacja społeczeństwa. Oczywiście tradycje świąteczne kultywują też osoby niewierzące, przeważnie z myślą o swoich dzieciach czy o starszych rodzicach. Jednak styl życia Polaków trochę się zmienia i coraz mniej ludzi dba o takie szczegóły, jak nowe drzewko na Boże Narodzenie. Tym samym jego zakup staje się powoli zbędny. I ten trend będzie postępował – mówi socjolog, prof. Janusz Hryniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.
W opinii Katarzyny Grochowskiej, ogólnie wzrasta też świadomość na temat plantacji drzewek bożonarodzeniowych. Sadzenie i ścinanie ich wyłącznie w celu robienia dekoracji przestaje już być dla Polaków uzasadnione. Sztuczna choinka to już nie to samo, co żywa i pachnąca lasem. Dlatego część osób całkowicie rezygnuje z tego elementu.

Plastik bardziej ekologiczny?

– W grupie badanych, którzy zamierzają kupić w tym roku choinkę, zdecydowanie bardziej popularne jest sztuczne drzewko. 51% chce je nabyć. Zakup żywego iglaka zadeklarowało 39%. Przewaga plastikowej wersji wynika z tego, że Polacy uważają ją za bardziej ekologiczną. Wyrzucanie co roku więdnących jodeł i świerków już od ok. 20 lat spotyka się z krytyką społeczną. Tym bardziej może zaskakiwać fakt, że spory odsetek ankietowanych wciąż to praktykuje – stwierdza prof. Hryniewicz.
Ekspert z Hiper-Com Poland dodaje, że sztuczne drzewko wydaje się być lepszym wyborem z punktu widzenia oszczędności czasu i pieniędzy oraz wygody. Z takiej choinki nie sypią się igły, nie trzeba jej podlewać i martwić się o utylizację. Względy ekologiczne są trudniejsze do rozpatrywania. Z jednej strony plastik nie jest bezpieczny dla środowiska, a z drugiej – masowe wyrzucanie co roku żywych iglaków jest wbrew naturze. Sam transport z lasu i na wysypisko poważnie zwiększa ilość spalin.

A może bardziej ekologiczne żywe drzewko?

– Ci, którzy deklarowali zakup żywej choinki, głównie podnosili aspekt ekologii – 38%. Prawie tyle samo osób wskazywało na tradycję – 37%. Postawa proekologiczna jest coraz bardziej widoczna wśród konsumentów. Wybór prawdziwego drzewka wpisuje się w trend świadomego zarządzania odpadami i redukcji wytwarzanego plastiku. Natomiast kultywowanie świątecznych zwyczajów jest nadal ważne dla dużej części Polaków. Jednym z nich jest właśnie kupowanie naturalnych iglaków, np. na lokalnych bazarach – komentuje Marcin Lenkiewicz z Grupy Mobilnej Qpony-Blix.
Dla osób, które planują w tym roku kupno sztucznego drzewka, największe znaczenie ma to, że jest ono tańsze niż żywe – 49%. Mniejsza część konsumentów bierze pod uwagę to, że zakup plastikowej choinki będzie dokonany z myślą o kolejnych świętach – 32%. Niektórzy też wyjaśniają, że ta wersja jest lepiej dostępna niż naturalna – 11%.

Badanie zostało przeprowadzone przez Hiper-Com Poland i Grupę Mobilną Qpony-Blix.

Źródło: MondayNews

STEFAN LEWANDOWSKI

Fot. mat. prasowe MondayNews

 Chcesz być na bieżąco ze sprawami czystego powietrza, walki ze smogiem, ekonowościami w produktach dla konsumentów czy mieć najświeższą wiedzę o biznesie ekologicznym? Polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie nowe artykuły, informacje czy po prostu newsy natychmiast wyświetlą się na Twojej facebookowej osi czasu. Po prostu kliknij w ten tekst, znajdziesz się na naszym fanpage,u i tam zaznacz „Polub”. Dziękujemy!

 

Ekorynek TV