Search
Close this search box.

Zobacz również:

Jak zaoszczędzić na energii? Kilka praktycznych pomysłów

Od ładowania telefonów po podgrzewanie wody – stale polegamy na energii, aby zaspokoić swoje codzienne potrzeby. Rozsądne gospodarowanie nią pomoże zmniejszyć ślad węglowy, a także obniżyć comiesięczne rachunki za zużycie prądu. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych porad na to, jak zaoszczędzić na energii.

Oszczędzanie energii elektrycznej ma służyć obniżeniu kosztów i zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko. Przy ograniczonych zasobach dostępnych na naszej planecie, racjonalne gospodarowanie energią jest bardzo ważne. Istnieje wiele prostych sposobów na to, aby eksploatować mniej energii. Poznaj 5 naszych propozycji na oszczędzanie.

Jak zaoszczędzić na energii? 5 praktycznych porad

Wymień żarówki na energooszczędne

Żarówki żarowe zużywają dużą ilość energii elektrycznej, a ponadto zawierają substancje, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego. W miarę możliwości warto wymieniać je na nowsze. Żarówki halogenowe, lampy fluorescencyjne (CFL) i żarówki z diodami elektroluminescencyjnymi (LED) zużywają od 25 do 80 procent mniej energii elektrycznej i działają od 3 do 25 razy dłużej niż tradycyjne warianty. Są też bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Postaw na oświetlenie z czujnikiem ruchu

Oświetlenie z wbudowanym czujnikiem ruchu pomaga oszczędzać prąd poprzez automatycznie wyłączanie źródeł światła w pomieszczeniach, w których nie wykryto żadnej aktywności przez określony czas (najczęściej 15–30 sekund). Wiele z nich można ustawić tak, aby włączały się tylko w odpowiedzi na ludzką aktywność – czworonożny pupil poruszający się po domu nie będzie ich wyzwalał.

Przełącz urządzenia na tryb oszczędzania energii

Większość nowoczesnych telewizorów, smartfonów, laptopów i konsol do gier jest wysoce konfigurowalna i umożliwia określenie aktywności wykonywanych w trybie gotowości. Wyłączenie niektórych funkcji (takich jak automatyczne sprawdzanie sygnału Wi-Fi lub pobieranie aktualizacji) może pomóc w zmniejszeniu zużycia energii w czasie, w którym nie korzysta się z urządzeń.

Przejście na wydajne urządzenia

Suszarki i lodówki to dwa najbardziej energochłonne urządzenia w domu, a zastąpienie ich bardziej wydajnymi modelami (o wyższej klasie energetycznej) może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Ogólnie rzecz biorąc, regularna konserwacja i wymiana urządzeń gospodarstwa domowego co kilka lat sprawi, że będą one mniej obciążać sieć elektryczną w Twoim domu.

Oszczędzaj energię dzięki OZE

Odnawialne źródła energii (OZE) pomagają nie tylko zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, ale także obniżyć rachunki za media. Choć termomodernizacja może wiązać się z wysokim kosztem początkowym, zaoszczędzisz dzięki niej sporo pieniędzy – w perspektywie kolejnych miesięcy i lat. Panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe to tylko niektóre z urządzeń, dzięki którym można pozyskać oraz wykorzystać darmową energię, a także cieszyć się komfortem i niezależnością energetyczną przez cały rok.

Sposób na oszczędzanie – zmiana nawyków

Zmiana codziennych nawyków na bardziej ekologiczne jest bardzo ważna z perspektywy kryzysu energetycznego. Nie musisz jednak od razu rezygnować ze światła i zapalać świeczek – wystarczy kilka prostych rozwiązań, aby znacznie obniżyć rachunki za zużycie energii elektrycznej. Jeśli zależy ci na większych oszczędnościach, powinieneś rozważyć zainwestowanie w odnawialne źródła energii.

Długa lista dostępnych na rynku programów dotacyjnych sprawia, że jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne finansowo. Panele fotowoltaiczne oferuje m.in. hurtownia BayWa r.e.: https://solar-distribution.baywa-re.pl/pl/.

EiR

Ekorynek TV