SmogBaner 725x130 Cambridge

Oddaj głos w "EKO SONDZIE" i weź udział w losowaniu masek antysmogowych! Aby wziąć udział w losowaniu masek wyślij maila na adres smog@ekorynek.com  wpisując w nim Imię i Nazwisko oraz numer telefonu.

Wysyłając nam maila akceptujesz wszystkie postanowienia i warunki zawarte w regulaminie oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych.

REGULAMIN >>

Jak zamierzasz wygrać ze smogiem?

Temat smogu elektryzuje media i opinię publiczną.
Czy wraz z odejściem zimy problem sam zniknie?
Dlaczego smog nagle stał się tak nośnym tematem?
Czy Polska rzeczywiście jest największym trucicielem powietrza w Europie?

smog Polska

Mapa przedstawiająca wystawienie populacji na działanie szkodliwych benzopirenów. Źródło: Europejska Agencja Środowiska

 

Grozi nam epidemia chorób układu oddechowego

Z powodu zanieczyszczenia powietrza grozi nam epidemia chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – twierdzą eksperci.

Nie zawały serca ani nowotwory, lecz właśnie choroby układu oddechowego są największym wyzwaniem zdrowotnym - uważa przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prof. Bolesław Samoliński.

Choroby płuc co roku powodują zgon około 40 tys. tys. Polaków. Najwięcej zgonów powoduje rak płuca, na który co roku umiera ponad 22 tys. naszych rodaków. Na drugim miejscu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (15 tys. zgonów rocznie), a na trzecim – astma (1,5 tys. zgonów).

Z badań prof. Francine’a Ladena z Uniwersytetu Harvarda wynika, że na zgon z powodu raka płuca o 20 proc. bardziej narażeni są ludzie, którzy nigdy nie palili papierosów, ale mieszkają w rejonach o dużym zanieczyszczeniu atmosfery. Czytaj więcej >>>

 

Spaliny z silników diesla są równie groźne co azbest >>

20 proc. Polaków uważa palenie śmieci w domach za ekologiczne >>