CHEP: EcoVadis Gold drugi rok z rzędu

ecovadisCHEP, światowy lider w zakresie zarządzania paletami, został zaliczony do 1%... Czytaj więcej.

Sustainability Review 2016

sr 2016Brambles, globalna organizacja zajmująca się logistyką łańcucha dostaw...  Czytaj więcej.

Dobro przyszłych pokoleń

dobro pokolenCelem działań prowadzonych w zakresie środowiska w Grupie KĘTY jest możliwie najwyższa... Czytaj więcej

 

Boom na hybrydy

hybridCoraz większy udział w rynku mają auta z napędem hybrydowym. Czytaj więcej

 

EKOINSPIRACJA 2017

Wiele firm wykorzystujących olej palmowy w swoim łańcuchu dostaw zobowiązało się do pozyskiwania surowca z odpowiedzialnych źródeł. Najnowszy ranking WWF pokazuje jednak, że wciąż wiele przedsiębiorstw, w tym polskich, nie podejmuje wystarczających działań, aby ograniczać negatywny wpływ swoich produktów na cenne przyrodniczo obszary – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

Kolejna edycja Rankingu firm wykorzystujących olej palmowy sporządzanego przez WWF, ocenia działalność 137 największych przedsiębiorstw wykorzystujących olej palmowy (producenci żywności i kosmetyków oraz sieci handlowe). Wśród ocenianych firm, znajdziemy najbardziej znane marki na świecie, takie jak Carrefour, L’Oreal, McDonald’s, Nestlé, Tesco czy Unilever, ale także polskie, jak Maspex, Żabka czy Eurocash.

Ranking dotyczy działań podejmowanych przez firmy w celu pozyskiwania oleju palmowego w sposób, który nie przyczynia się deforestacji i niszczenia cennych ekosystemów. Przy punktacji firm pod uwagę brana była przynależność do Okrągłego Stołu ds. Zrównoważonej Produkcji Oleju Palmowego (RSPO), podjęte zobowiązania na rzecz kupowania certyfikowanego oleju palmowego i transparentność w działaniach. Ranking oceniał firmy z całego świata: Europy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Japonii i Indii.

Olej palmowy jest najczęściej używanym olejem na świecie. Znajdziemy go w wielu produktach codziennego użytku, jest kluczowym surowcem dla rynku żywności, a także składnikiem kosmetyków takich jak mydło czy pasta do zębów. Rosnące zapotrzebowanie na olej palmowy stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Pod nowe plantacje niszczone są cenne przyrodniczo obszary w południowo - wschodniej Azji, Afryce i Ameryce Środkowej. Z powodu rosnącej populacji na Ziemi i coraz intensywniejszej konsumpcji, przewiduje się, że do 2020 roku, światowa produkcja oleju palmowego podwoi się, powodując jeszcze większą presję na środowisko. Niszczenie lasów tropikalnych pod plantacje oleju palmowego prowadzi do utraty bioróżnorodności i zagraża wielu gatunkom zwierząt, takich jak orangutan czy słoń sumatrzański. Wypalanie lasów deszczowych pod uprawy, poprzez wysoką emisję gazów cieplarnianych, przyczynia się znacząco do zmian klimatycznych oraz do pogarszania warunków życia społeczności lokalnych.

W większości przypadków, konsumenci nie dostają informacji o tym, że produkty, które wybierają na co dzień przyczyniają się do niszczenia lasów, które stanowią dom dla cennych gatunków zwierząt. Inicjatywa WWF pokazuje, że każda firma może podjąć zobowiązania na rzecz pozyskiwania oleju palmowego z odpowiedzialnych źródeł. Ważna jest także rola konsumentów, którzy mogą ograniczyć swój wpływ na środowisko poprzez unikanie produktów zawierających olej palmowy, wybieranie produktów oznaczonych certyfikatem lub po prostu ograniczając konsumpcję.

Aby zmniejszyć wpływ plantacji oleju palmowego na środowisko, WWF zachęca firmy do wybierania oleju palmowego z odpowiedzialnych źródeł oraz dołączenia do globalnego zrzeszenia firm - RSPO. Certyfikacja RSPO, to znaczy Okrągłego Stołu ds. Zrównoważonej Produkcji Oleju Palmowego (Roundtable for Sustainable Palm Oil), jest według WWF najlepszą istniejącą certyfikacją na rynku, która gwarantuje zrównoważony charakter upraw i wiarygodne kryteria środowiskowe.

W Polsce wyniki rankingu wskazują, że rodzime przedsiębiorstwa nie podejmują jeszcze kroków w kierunku pozyskiwania certyfikowanego oleju palmowego. W rankingu zostało uwzględnionych 8 największych firm produkujących oraz sprzedających żywność i kosmetyki w Polsce. Żadna z nich nie wypełniła kwestionariusza dostarczonego przez WWF, w którym proszone były o określenie swoich zobowiązań na rzecz odpowiedzialnego pozyskiwania oleju palmowego w swoich produktach.

„Wyniki rankingu pokazują, że coraz więcej firm na świecie działa na rzecz pozyskiwania certyfikowanego oleju palmowego” - mówi Jakub Skrzypczyk z WWF Polska. „Martwi nas jednak fakt, że pomimo wysokiej dostępności odpowiedzialnego surowca na rynku, istnieją jeszcze firmy, które nie podejmują żadnych kroków w tym celu. Oczekujemy, że Ranking nie tylko uświadomi polskie społeczeństwo na temat zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnych plantacji oleju palmowego, ale też zmotywuje polskie firmy do podjęcia odpowiednich zobowiązań”.

Najnowszy Ranking pokazuje, że zarówno duże jak i małe przedsiębiorstwa mogą bez problemów pozyskiwać certyfikowany olej palmowy. Globalnie działające firmy, jak Unilever, Ferrero czy Danone – osiągnęły najwyższe wyniki, wyznaczając tym samym kierunek zmian dla innych. Ich działalność daje przykład do naśladowania i pokazuje, że podjęcie zobowiązań jest kluczowe dla stabilnej pozycji marki na rynku. Droga do w pełni odpowiedzialnego łańcucha dostaw jest procesem długotrwałym, dlatego nawet najwyżej ocenione podmioty wciąż pracują nad ciągłym ulepszaniem swoich operacji. Od czasu publikacji pierwszego rankingu w 2009 roku, aż 75 ocenianych firm wykazało postęp poprzez podejmowanie kolejnych zobowiązań. Poprzez rankingi, WWF pragnie motywować przedsiębiorstwa do jeszcze większego zaangażowania.

Wynik oraz proces przemian każdej z firm można zobaczyć na stronie Rankingu. Poprzez wyszukiwarkę możemy porównywać przedsiębiorstwa z każdego sektora, a także odnaleźć ulubione marki i okazać im swoje poparcie lub zachęcać do podjęcia zobowiązań poprzez portal Twitter. Polskie firmy po raz pierwszy zostały uwzględnione w międzynarodowym Rankingu, dlatego WWF oczekuje, że zmotywuje je to do podjęcia odpowiednich zobowiązań i w kolejnych latach polskie firmy będą uzyskiwać coraz lepsze wyniki.

Wyniki Rankingu znajdują się pod linkiem: palmoilscorecard.panda.org

źródło: WWF Polska

 

Agrobiznes

hodowla zwierzeta gospodarskie main

Czy krowy pochodzące z Europy dadzą tyle samo mleka w bardzo gorącym klimacie Brazylii czy Australii, co w przyjaznych warunkach pastwisk Polski? Jak dobrać materiał genetyczny, by świnie miały coraz lepsze cechy i rodziły jak najwięcej zdrowych prosiąt?

Środowisko

dorsz baltycki kat

Brak stabilizacji zachodniego stada dorsza bałtyckiego to sytuacja trwająca od lat dziewięćdziesiątych, która obecnie jest na skraju załamania.

EDUKACJA

ctc main

Wywiad z dr.n. med. Moniką Pizon - absolwentką Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od roku 2010 samodzielny pracownik naukowy w laboratorium SIMFO GmbH w Bayreuth na terenie Niemiec.

SAMORZĄD

segregacja odpadow kat

W 2020 r. Polska musi osiągnąć 50 proc. poziom recyklingu śmieci. W 2015 r. było to zaledwie 24-25 proc. Dlatego resort środowiska m.in. przygotuje rozporządzenie ws. szczegółowego sposobu selektywnego zbierania odpadów. Na dostosowanie się do jego postanowień samorządy będą miały 5 lat.

EKO MOTO

tesla main

Dzięki włączonemu autopilotowi amerykański kierowca z zatorem tętnicy płucnej został zawieziony do szpitala przez swoją Teslę - informuje serwis BBC News. Gdy wjechał na autostradę, poczuł silny, kłujący ból w klatce piersiowej i brzuchu. Zamiast wezwać karetkę, zdecydował się włączyć autopilota, który bezpiecznie dowiózł go do szpitala odległego o ponad 30 kilometrów.

CSR

TQLAlogo sg

Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX zdobyło główną nagrodę w konkursie przyrodniczym organizowanym przez koncern HeidelbergCement w 22 krajach na całym świecie. Zespół z Wrocławia, uczestniczący w polskiej edycji organizowanej przez Grupę Górażdże, pokonał 95 finałowych drużyn – łącznie niemal 400 projektów, wygrywając 30 tys. euro. Gala podsumowująca międzynarodową edycję QLA odbyła się 9 grudnia w Pradze.

EKO TV: Tworzymy atmosferę

 

EKO KALENDARZ

Dotacje na gospodarkę odpadami komunalnymi

31 października br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z PO IiŚ przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi. Budżet dwóch ogłoszonych pod koniec września naborów dla działania 2.2 wynosi w sumie 2,7 mld zł. Konkursom będą towarzyszyły szkolenia i konsultacje dostępne dla potencjalnych beneficjentów.

Zmiana terminu składania wniosków o dofinansowanie 2.1.5.

Instytucja Zarządzająca POIiŚ 2014-20 podjęła decyzję o wydłużeniu terminu naboru wniosków o dofinansowanie projektów typu 5 w działaniu 2.1. POIiŚ do 24 października br.

Obecnie Instytucja Ogłaszająca Konkurs - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowuje aktualizację odpowiednich elementów dokumentacji konkursowej dla działania.