"Eko-Inspiracja" 2018 zapraszamy

1Zapraszamy do VI edycji plebiscytu "Eko-Inspiracja"
 Czytaj więcej....

BIZNES I ZIELONA STRONA MOCY

100x66Trend odpowiedzialnej konsumpcji przestaje być trendem...
Czytaj więcej.

Ekologicznie odpowiedzialni

1„Ekologicznie Odpowiedzialni” to najnowszy projekt redakcji Ekorynku. Czytaj więcej ... 

OSZCZĘDZANIE CIEPŁA I EKONOMICZNE I EKOLOGICZNE

k0Szczelne okna i drzwi oraz właściwie izolowane dachy... czytaj więcej

EKOINSPIRACJA 2018

EKORYNEK POLECA

CSR

foka

Grupa LOTOS to dojrzała, świadoma skali i charakteru swojego oddziaływania organizacja, która angażuje się w wiele aktywności na rzecz środowiska naturalnego. W swojej działalności szanuje i uwzględnia potrzeby społeczności lokalnych oraz wychodzi naprzeciw społecznym i środowiskowym wyzwaniom.

Grupa LOTOS to dojrzała, świadoma skali i charakteru swojego oddziaływania organizacja, która angażuje się w wiele aktywności na rzecz środowiska naturalnego. W swojej działalności szanuje i uwzględnia potrzeby społeczności lokalnych oraz wychodzi naprzeciw społecznym i środowiskowym wyzwaniom.

 

Swoje kompetencje w zakresie ekologii firma realizuje zwłaszcza w obszarze ochrony bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Wynika to przede wszystkim z nadmorskiego położenia rafinerii Grupy LOTOS. Flagowym projektem w tym obszarze jest „Kierunek Bałtyk”. Partnerami tej inicjatywy są organizacje zajmujące się badaniami naukowymi dotyczącymi ochrony środowiska, czynną ochroną przyrody oraz edukacją ekologiczną. Realizowane działania związane są z najbliższą okolicą gdańskiej rafinerii, a więc cennymi przyrodniczo terenami, znajdującymi się w okolicy zakładów, gatunkami zwierząt oraz różnorodnością biologiczną fauny i flory morskiej.

Pomagamy bałtyckiej przyrodzie

„Kierunek Bałtyk” to również strona internetowa (www.kierunekbaltyk.pl), na której zawarto wiadomości na temat projektów ekologicznych. Dodatkowo można tam też znaleźć transmisję na żywo (www.sokoly.lotos.pl) z budki sokołów wędrownych, które założyły gniazdo na najwyższym kominie (elektrociepłowni) rafinerii Grupy LOTOS w Gdańsku. W ramach witryny realizowany jest także streaming z fokarium w Helu (www.sledzfoki.pl), z którym Grupa LOTOS współpracuje w ramach programu „LOTOS pomaga bałtyckiej przyrodzie”.

Projekt jest jedną z wielu inicjatyw, jakie LOTOS od lat prowadzi na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu Morza Bałtyckiego. Spółka realizuje ten program od 2009 roku we współpracy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Organizowane działania skupione są wokół pomocy w zahamowaniu wymierania najbardziej zagrożonych gatunków fauny morskiej Morza Bałtyckiego. Wśród nich znajduje się foka szara oraz morświn, którego liczebność szacowana jest na 100 sztuk.

 

Morświny nazywane są często bałtyckimi kuzynami delfinów, ale w odróżnieniu od nich wiodą niezwykle skryty tryb życia – rzadko podpływają do łodzi, więc trudno prowadzi się ich obserwację i badania. Morświny są jedynymi waleniami na stałe zamieszkującymi wody Bałtyku, głównie u wybrzeży Danii, Niemiec, południowej Szwecji, a w Polsce – Zatoki Pomorskiej, Gdańskiej i Puckiej. We wrześniu 2013 roku Stacja Morska w Helu ukończyła budowę muzeum poświęconego morświnom tzw.: Domu Morświna, który jest otwarty dla zwiedzających.

Ważny sprzęt do badań

Dzięki wsparciu Grupy LOTOS zakupiony został sprzęt służący do realizacji badań nad występowaniem morświnów. Wykorzystywany jest on również do realizacji zadań międzynarodowego projektu SAMBAH, nadzorowanego przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Współpraca, poza działaniami chroniącymi zagrożone gatunki, obejmuje również edukację i propagowanie wiedzy na temat różnorodności biologicznej Bałtyku oraz informowanie o sposobach ochrony zagrożonych gatunków.

 

Bałtyk jest obecnie jednym z najbardziej obciążonych transportowo akwenów morskich na świecie. Otrzymał nadany przez Międzynarodową Organizację Morską status szczególnie wrażliwego obszaru morskiego, stąd konieczność wyjątkowej dbałości o jego zrównoważony rozwój. Zapoczątkowana w 2015 roku inicjatywa UN Global Compact „Program Bałtyk” powstała, by ten cel realizować. Grupa LOTOS jest jednym z partnerów tego projektu.

ecovadisCHEP, światowy lider w zakresie zarządzania paletami, został zaliczony do 1% najlepszych firm ocenianych w kategorii zrównoważonego rozwoju przez niezależną agencję ratingową EcoVadis. CHEP uzyskał poziom EcoVadis Gold już drugi rok z rzędu.

EcoVadis Gold to najwyższy, dostępny poziom tej prestiżowej nagrody, przyznawany za proekologiczny rozwój i osiągnięcia w obszarach dotyczących uczciwych praktyk biznesowych, środowiska, praktyk zatrudnienia oraz łańcucha dostaw. CHEP w ramach oceny praktyk biznesowych uzyskało bardzo wysokie noty w kategorii zatrudnienia i fair play w biznesie.

EcoVadis jest niezależną agencją ratingową, która koncentruje się na monitoringu firm i instytucji w zakresie zrównoważonego rozwoju i wyników. Stosowana metodologia badania opiera się na międzynarodowych standardach społecznej odpowiedzialności w korporacjach obejmujących inicjatywę Global Reporting, ONZ Global Compact oraz normę ISO 26000 w odniesieniu do 150 kategorii wydatków i 140 krajów. EcoVadis ocenił 20 000 dostawców z 99 krajów w 150 sektorach rynkowych.
 Jesteśmy bardzo dumni z uznania dla naszych wysiłków w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Jest to nagroda za zrównoważony model biznesowy i partnerskie relacje z kluczowymi podmiotami łańcucha dostaw, ale przede wszystkim za pasję i zaangażowanie naszych pracowników, dzięki którym łańcuchy dostaw na całym świecie stają się bardziej zrównoważone – powiedział Iñigo Canalejo, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju firmy CHEP w regionie Europy, Afryki, Indii i Bliskiego Wschodu.

CHEP należy do grupy Brambles Limited, globalnej firmy zajmującej się logistyką łańcucha dostaw, która jest wymieniana w rankingu Dow Jones Global Sustainability Index. Brambles jest sygnatariuszem porozumienia ONZ Global Compact i jego założeń 2020 Sustainability Goals, aktywnie angażując się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG).
 
FIRMA CHEP jest światowym liderem w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie zarządzania paletami. Założona w 1945 roku, działa aktualnie w ponad 60 krajach świata, świadcząc usługi największym globalnym firmom z sektora dóbr konsumpcyjnych. Właścicielem firmy jest Grupa Brambles Limited notowana na australijskiej giełdzie papierów wartościowych. Do Grupy Brambles należą oprócz CHEP – IFCO, Pallecon, Transpac oraz Ferguson Group.
CHEP oferuje usługę poolingu palet, która polega na współużytkowaniu stałej jakości palet i kontenerów przez wielu klientów. Pooling jest strategicznym rozwiązaniem biznesowym dla firm, które chcą ograniczyć wydatki kapitałowe i poprawić działanie łańcucha dostaw. Rozwiązania logistyczne CHEP są przyjazne dla środowiska i pomagają chronić produkty klientów poprzez połączenie wieloletniego doświadczenia oraz ogromnej bazy aktywów.

CHEP zatrudnia ponad 11 500 pracowników, zarządza ponad 275 milionami palet. W Europie CHEP posiada ponad 400 magazynów serwisowych palet. CHEP w Polsce istnieje od 17 lat, a z jego systemu korzysta ponad 600 przedsiębiorstw, w tym zarówno firmy polskie, jak i koncerny międzynarodowe. Aktualnie CHEP Polska wydaje rocznie ponad 20 mln palet swoim klientom w Polsce oraz odbiera palety z blisko 10.000 punktów dystrybucyjnych. Palety podlegają inspekcji i naprawie w Centrach Serwisowych – Kampinos, Radom, Świętochłowice, Gądki, Bydgoszcz, Niewiadów, Wrocław.

Za swoje zaangażowanie we wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju firma otrzymała nagrody: Przedsiębiorca Efektywny Surowcowo 2013 oraz Promotor Ekologii 2015. W 2015 i 2016 roku firma CHEP Polska otrzymała także tytuł Gazeli Biznesu przyznawany przez dziennik gospodarczy „Puls Biznesu”.

Więcej informacji na: www.chep.com

Agrobiznes

hodowla zwierzeta gospodarskie main

Grupa Carrefour wdraża Act for Food - ogólnoświatowy program konkretnych działań na rzecz lepszego jedzenia, smaku i jakości.

Środowisko

dorsz baltycki kat

Kwestia poprawy jakości powietrza to w tej chwili absolutny priorytet mojego resortu.../p>

WYDARZENIA

ctc main

Impact mobility rEVolution'18 - Wizja przyszłości inteligentnej mobilności.

SAMORZĄD

Forum w Gdańsku

Ustawa o efektywności energetycznej, o elektromobilności, o odnawialnych źródłach energii, finansowanie inwestycji oraz szanse jakie dają programy na wsparcie termomodernizacji to nie teoria, ale wyzwania przed jakimi stają samorządy...

EKO MOTO

PocztaPolska01

Listonosze Łodzi, Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego, Konstantynowa Łódzkiego, Raszyna, Nowego Dworu Mazowieckiego, Piastowa, Radomia oraz Pabianic wezmą udział w organizowanych przez Pocztę Polską testach pojazdów elektrycznych. 

CSR

228x144

Co połączyło z pozoru różne produkty takie jak: masę mineralno-asfaltową, latarnię uliczną, granulat do produkcji poduszek, lampę solarną, kompostownik i linię do suszenia odpadów? Odpowiedź jest prosta – wykorzystanie do ich produkcji surowców, które były odpadami.