"Eko-Inspiracja" 2018 zapraszamy

1Zapraszamy do VI edycji plebiscytu "Eko-Inspiracja"
 Czytaj więcej....

BIZNES I ZIELONA STRONA MOCY

a1Trend odpowiedzialnej konsumpcji przestaje być trendem...
Czytaj więcej.

Ekologicznie odpowiedzialni

1„Ekologicznie Odpowiedzialni” to najnowszy projekt redakcji Ekorynku. Czytaj więcej ... 

ZRÓBMY WSPÓLNIE COŚ DOBREGO

k0Szczelne okna i drzwi oraz właściwie izolowane dachy, ściany i podłogi...
czytaj więcej

EKOINSPIRACJA 2018

EKORYNEK POLECA

×

Uwaga

There is no category chosen or category doesn't contain any items

TQLAlogoTowarzystwo Herpetologiczne NATRIX zdobyło główną nagrodę w konkursie przyrodniczym organizowanym przez koncern HeidelbergCement w 22 krajach na całym świecie. Zespół z Wrocławia, uczestniczący w polskiej edycji organizowanej przez Grupę Górażdże, pokonał 95 finałowych drużyn – łącznie niemal 400 projektów, wygrywając 30 tys. euro. Gala podsumowująca międzynarodową edycję QLA odbyła się 9 grudnia w Pradze.

Celem konkursu Quarry Life Award jest promowanie ochrony bioróżnorodności na terenach kopalń surowców mineralnych należących do koncernu HeidelbergCement. Do udziału w konkursie zapraszani są naukowcy, studenci, organizacje oraz instytucje przyrodnicze. Ich zadaniem jest realizacja projektów ukierunkowanych na ochronę bioróżnorodności w kopalniach w trakcie eksploatacji,  a także skuteczną rekultywację po jej zakończeniu. Uczestnicy walczą o nagrody pieniężne na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym – łączna pula nagród w obu edycjach wynosi niemal 90 tys. euro.

Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX, które w ramach tegorocznej edycji QLA zrealizowało projekt poświęcony herpetofaunie, czyli wszystkim gatunkom płazów i gadów występujących w Kopalni Wapienia Górażdże, zostało przez jury ocenione najwyżej, zdobywając nagrodę główną o wartości 30 tys. euro. – Projekt Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX spełnia wszystkie założenia konkursu Quarry Life Award, łącząc w sobie aspekty edukacyjny, naukowy i praktyczny – argumentował wybór międzynarodowego jury Daniel Gauthier, członek zarządu koncernu HeidelbergCement odpowiedzialny za politykę zrównoważonego rozwoju. – Zespół przedstawił jasne rekomendacje odnośnie prac rekultywacyjnych, uwzględniających ochronę populacji gadów i płazów, które koncern może teraz wykorzystać w praktyce – dodał Gauthier. 

W ramach udziału w konkursie Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX dokonało kompleksowej inwentaryzacji płazów i gadów w Kopalni Wapienia „Górażdże”, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków rzadkich, głównie gniewosza plamistego, unikatowego w Polsce gatunku węża dusiciela. Na tej podstawie zostały przygotowane wytyczne dotyczące rekultywacji. W raporcie podsumowującym projekt stowarzyszenie z Wrocławia zaprezentowało nawet komiks edukacyjny przybliżający najważniejsze informacje o płazach i gadach, z którym każdy z nas może zapoznać się, wchodząc na stronę http://www.quarrylifeaward.pl/. Wygraną członkowie stowarzyszenia zamierzają przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu do dalszych badań, ekspedycje naukowe oraz kontynuację badań nad rzadkimi gatunkami herpetofauny. – Planujemy rozszerzyć nasze badania nad gniewoszem plamistym, zagrożonym gatunkiem węża, którego występowanie potwierdziliśmy w Kopalni Górażdże. Okazuje się, że dotąd niepoznane stanowiska tego węża znajdują się również w innym miejscach w województwie opolskim, a także dolnośląskim. To od tych województw rozpoczniemy dalsze badania – wyjaśnia Edyta Turniak, prezes Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, koordynator najlepszego zespołu. 

Zwycięstwo polskiego zespołu to także sukces Grupy Górażdże odpowiedzialnej za organizację polskiej edycji konkursu. Dzięki wygranej to Polska ma być gospodarzem kolejnej edycji Quarry Life Award za dwa lata.

Agrobiznes

hodowla zwierzeta gospodarskie main

Grupa Carrefour wdraża Act for Food - ogólnoświatowy program konkretnych działań na rzecz lepszego jedzenia, smaku i jakości.

Środowisko

dorsz baltycki kat

Kwestia poprawy jakości powietrza to w tej chwili absolutny priorytet mojego resortu.../p>

WYDARZENIA

ctc main

Impact mobility rEVolution'18 - Wizja przyszłości inteligentnej mobilności.

SAMORZĄD

Forum w Gdańsku

Ustawa o efektywności energetycznej, o elektromobilności, o odnawialnych źródłach energii, finansowanie inwestycji oraz szanse jakie dają programy na wsparcie termomodernizacji to nie teoria, ale wyzwania przed jakimi stają samorządy...

EKO MOTO

PocztaPolska01

Listonosze Łodzi, Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego, Konstantynowa Łódzkiego, Raszyna, Nowego Dworu Mazowieckiego, Piastowa, Radomia oraz Pabianic wezmą udział w organizowanych przez Pocztę Polską testach pojazdów elektrycznych. 

CSR

228x144

Co połączyło z pozoru różne produkty takie jak: masę mineralno-asfaltową, latarnię uliczną, granulat do produkcji poduszek, lampę solarną, kompostownik i linię do suszenia odpadów? Odpowiedź jest prosta – wykorzystanie do ich produkcji surowców, które były odpadami.

EKO KALENDARZ

Dotacje na gospodarkę odpadami komunalnymi

31 października br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpocznie przyjmowanie wniosków o dofinansowanie z PO IiŚ przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi. Budżet dwóch ogłoszonych pod koniec września naborów dla działania 2.2 wynosi w sumie 2,7 mld zł. Konkursom będą towarzyszyły szkolenia i konsultacje dostępne dla potencjalnych beneficjentów.

Zmiana terminu składania wniosków o dofinansowanie 2.1.5.

Instytucja Zarządzająca POIiŚ 2014-20 podjęła decyzję o wydłużeniu terminu naboru wniosków o dofinansowanie projektów typu 5 w działaniu 2.1. POIiŚ do 24 października br.

Obecnie Instytucja Ogłaszająca Konkurs - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opracowuje aktualizację odpowiednich elementów dokumentacji konkursowej dla działania.